S touto pistolí se můžeme v historii zbrojařství setkat poprvé na konci 19. století. Jméno dostala po svém vynálezci, německém konstruktérovi Georgu Lugerovi. Do výzbroje německé armády byla poprvé zavedena v roce 1908. Brzy nato se dostala i do výzbroje německého námořnictva.
Její později používaný název Parabellum je odvozen od názvu používané munice, náboje 7,65 mm Parabellum. Je to vlastně složenina dvou slov latinského původu, která vystihují účel výrobku. Para a bellum znamená v překladu příprava války. Je to část latinského přísloví „ Chceš-li mír, připravuj válku“.
Pistole Parabellum byla vybavena pákovým uzamčením hlavně, ale opěrný bod, který je nutný pro změnu postavení pák byl umístěn v místě kloubového spojení. Tento konstrukční prvek zajistil mnohem větší kompatibilitu zbraně. Pistole byla konstrukčně velmi jednoduchá, je možno ji rozebrat a složit zcela bez použití nářadí.
Vzhledem k tomu, že se zbraň velmi brzy osvědčila a předčila ostatní, dosud používané pistole většinou parametrů, byly její další úpravy poměrně nepodstatné a týkaly se spíše vzhledu, zlepšení některých funkcí a lepšího umístění jednotlivých prvků.
Po porážce Německa v první světové válce zakázala Versailleská smlouva vyrábět pistole větší ráže než 8mm. Do té doby velké ráže pistole Parabellum se tedy přizpůsobily novým požadavkům a přešly na ráži 7,65 mm.
Zbraně vyráběla původně firma DWM v Karlsruhe, později převzal výrobu také Erfurt nebo továrna Mauser v Obersdorfu a některé podniky firmy Kriegshoff a Simon.
Vojenský model měl hlaveň dlouhou 98 mm a neměl automatickou pojistku a zařízení na nasazení pažby. Námořní modely se odlišovaly zejména délkou hlavně a nástavnou pažbou. Později byl s menšími úpravami vyroben ještě robustnější, dělostřelecký model.
Pistole se vyznačovala maximální přesností střelby a velmi dokonalým sklonem rukojeti, který umožňoval přesné zamíření a vyvážení zbraně v ruce. Vysoká kvalita výroby zůstala zachována po celou dobu až do dnešních dnů, dokonce i ve válečných letech. Nevýhodou bylo, že kloubový systém pistole vyžaduje dokonalou čistotu, aby mohl precizně fungovat. To je ve vojenských podmínkách často neřešitelné, a tento problém se objevil zejména ve válečných letech. Později byla pistole upravena pro civilní použití. Kupovali si je především cestovatelé nebo lovci jako doplňkovou zbraň k dlouhé pušce.
Od roku 2008, kdy byla zbraň zařazena mezi armádní výzbroj, až do roku 1945, se jí vyrobilo více než 2,5 milionů kusů. Zbraň se stala výhodným obchodním artiklem a vyváží se například do Švýcarska, Řecka, Holandska, Bulharska, ale i do Afghánistánu nebo Finska.
Pistole Parabellum patří mezi „rodinné stříbro“ německého zbrojařského průmyslu. Výrobek tomu odpovídá a vyznačuje se německou precizností, přesností a dokonalostí. Každý její majitel se na ni může plně spolehnout.