Do soutěže se přihlásilo více než sto zájemců, kteří se zaregistrovali prostřednictvím formuláře na webových stránkách společnosti Philips. Odborná porota složená z organizátora a pořadatele vybrala třicet semifinalistů. Následoval G-camp, při kterém byly posuzovány sportovní, psychologické, matematické a dovednostní předpoklady. Hodnotila se například jízda na čas s lunárním vozítkem, ovládání bojové stíhačky F16 na simulátoru nebo zapojení jednoduchého elektrického obvodu. V neposlední řadě se testovalo tělovýchovné nadání, protože výherce bude vystaven během letu značnému přetížení. Vše bylo zakončeno písemným testem střední úrovně z anglického jazyka.
„Na základě výsledků byli určeni tři nejlepší soutěžící. Výherce je však jeden – tím se stal Robin Polden. Zbývající dva jsou určeni jako náhradníci – Luděk Dytrt a Lukáš Fiala. Tím to však pro nejlepšího soutěžícího Robina Poldena zdaleka nekončí,“ říká Stanislav Krupa, marketingový manažer Philips. „Čeká ho cesta na ostrov Curacao, výcvik ve vesmírném středisku a následně samotný let,“ dodává. Let vesmírným speciálem společnosti XCOR Space Expeditions by se měl uskutečnit v průběhu roku 2016.
Jedinečný zážitek na celý život
Hlavní cenou soutěže o let do vesmíru je série zážitků, které si výherce bude pamatovat po celý život. Letiště pro lety do vesmíru je umístěno na karibském ostrově Curacao. Tento ostrov je ideální díky stabilnímu dobrému počasí a také kvůli vizuálním zážitkům, které nabízí pohled na magicky modré moře a bílé písčité pláže.
Výcvik v Karibiku
Ještě než vítěz soutěže usedne do vesmírného „taxíku“ americké soukromé společnosti zabývající se mj. vesmírnou turistikou XCOR Aerospace, bude muset projít finálním tréninkem, který absolvují skuteční astronauti. Instruktoři ho v rámci Mission tactics zasvětí do všeho, co musí o letu do vesmíru vědět. Pak absolvuje čtyři simulace. První na tzv. Desdemona simulátoru, který velmi reálně simuluje různé přetížení, a to až do úrovně 3,3 G (při opravdovém vzletu zažije úroveň 4). Následovat bude let s instruktorem tryskáčem Albatros L39 české výroby. V G-centrifuze (odstředivce) si vyzkouší účinky přetížení a instruktoři jej naučí techniky, jak se s ním vyrovnat, a dokonce si ho užívat. Pokud jej instruktoři na let do vesmíru doporučí, bude nakonec absolvovat Zero-G flight, tedy beztížný let díky speciálně vybavenému letadlu, které simuluje nulovou gravitaci během manévru zvaného parabola, který se během letu bude opakovat 20–30krát. Vítěz soutěže tak zažije stejné pocity jako astronauti a bude moci trénovat některé úkony v podmínkách beztíže. Pak již bude připraven vyrazit na cestu do vesmíru.
Vzlet raketového letounu Xcor Space Expeditions bude náročnější, protože se při něm obrovskou rychlostí vystoupá kolmo vzhůru a během minuty letoun překročí rychlost zvuku! „Vrcholu dráhy ve výšce 100 km by měl letoun dosáhnout během 4 minut! Posádka tedy zažije doslova autentický zážitek kosmického raketového startu,“ říká Stanislav Krupa, marketingový manažer Philips.
Profil vítěze:
Robin Polden
Datum narození: 26. 1. 1974
Nejvyšší dosažené vzdělání: SŠ
Zaměstnání: OSVČ
Jazyky: angličtina
Sport: plavání, kolo, posilovna, lyže, snowboard, squash
Zájmy: motorismus, sport, film
Vesmírná výzva, která postoupila do semifinále: