Pistácie, nelze přestat

front.post
front.public: 28. 03. 2020
time02

Keř s názvem pistácie pravá nejspíše původně divoce rostl na suchých plošinách ve střední a západní Asii (Írán, Turkmenistán, Turecko a západní Afghánistán) již někdy před  9 tisíci lety.


Později se díky obchodním cestám dostal až do Středomoří a jihovýchodní Asie, kde se díky vhodným podmínkám tyto vynikající oříšky se širokým potravinářským použitím pěstují dodnes.



V gastronomii se s nimi nejčastěji setkáme v Íránu. Jsou dodnes důležitou součástí života a historie každého Íránce. V každé íránské rodině jsou vždy připraveny pro návštěvy, které zavítají ze sousedství či z daleka na šálek čaje. Podle legendy se prý pod keři pistácií scházeli za svitu měsíce milenci a naslouchali, zda uslyší praskat zralé oříšky, což věstilo dobrou budoucnost.  


V historii byly pistácie považovány za „lahůdku“ hodnou bohatých a vyvolených. Oblíbenou pochoutkou byly také pro královnu ze Sáby, která si asyrské pistácie zabavila pouze pro svou potřebu a potřebu dvora. Slovo "pistácie" pravděpodobně pochází z perštiny ze slova "pesteh".  


V novodobé historii se začaly pěstovat pistácie i v USA, v Kalifornii. Tým amerických odborníků, botaniků, hledal od konce 19. století nejlepší materiál vhodný ke kultivaci a následnému pěstování v podmínkách shodných s Iránem. Toto se úspěšně povedlo až v šedesátých letech 20. století a komerčně se začaly pěstovat až v 70. letech. Produkce pistácií se následně prudce zvyšovala, což se děje dodnes. Co se týče světové produkce pistáciových oříšků tak na prvním místě je Irán (38%) následován USA (28%), po té je Turecko a Sýrie (po 12%).  


Pistáciové oříšky jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Obsahují velké množství železa a mědi. Tyto minerály se do našeho organismu nejlépe vstřebají, pokud si k nim dáme ještě ovoce či zeleninu, která je bohatá na vitamín C. Oříšky mají také vysoký obsah vápníku, hořčíku, draslíku a dále obsahují fytosteroly, látky redukující množství LDL cholesterolu v krvi a jsou do určité míry schopné zabránit i vzniku některých druhů rakoviny. Pistácie se skládají z cca 55% nenasyceného tuku, 20% bílkovin a 15% cukrů.


  Foto © Depositphotos.com/molka