Pivní speciály

front.post
front.public: 27. 10. 2014
time00-kopie
Pivo je fenomén, dalo by se říci. Češi spolu s Němci patří určitě mezi největší konzumenty na světě, o tom není sporu. Kdybychom si to rozdělili, tak pivo v převážně většině pije česká část, zatímco moravská část dává přednost spíše vínu - jak to dokládá jedna hláška z českého seriálu - na Moravě se nechlástá, na Moravě se degustuje.

 

Dnes si budeme povídat o tzv. pivních speciálech. Jsou to vlastně druhy piva, které jsou něčím zvláštní - takhle by se to dalo laicky říct. Vezmeme to od začátku. Samozřejmě si nevyjmenujeme všechny, nicméně aspoň některé, jenž si pro zákazníky připravili české pivovary.

 

Začneme pivním speciálem s příznačným názvem Merlin. Jedná se o tmavý ležák, který je dvanáctiprocentní, přičemž je logicky černé, a jeho obsah činí 4,7 procent alkoholu. Když vám ho načepují, tak pivaře logicky praští do očí jeho styl a barva, která jakoby vypadla z oka irským druhům. Co se týká chuti, tak podle samotných výrobců je sametová, výrazně hořká a s krémově hnědou pěnou. Samozřejmě, příprava tohoto pivního speciálu je trochu jiná a složitější. Používá se k tomu speciální receptura, dále tři druhy sladu, kvalitní chmel, pražený ječmen a voda, která je křišťálově čistá a pochází z hlubinného jezera.

 

Nyní se podíváme na pivní speciál z Litovle. Jedná se o číslo třináct a je to sváteční pivní speciál. V tomhle případě je to klasické pivo, zlaté barvy, s klasickou chmelovou vůní a hustou bílou pěnou. Tento pivní speciál má stejně jako v přecházejícím případě výrazně hořkou chuť. Pivovar, kde se tohle pivo vaří, používá originální recepturu, do které spadá chmel, vyrobený na českém území. Obsah alkoholu je zde šest procent, a to v minimálním množství. Délka zrání v ležáckých sklepech trvá obvykle více než sto dní, přičemž musí být neustále pod dohledem. Tento pivní speciál je tzv. třináctka.

 

Budeme pokračovat s pivním speciálem, který nese název Telčský Zachariáš, který je tzv. čtrnáctka. I zde je výroba zaměřená na originální recepturu, ovšem z telčského pivovaru. Podíl alkoholu je tu větší, než u toho litovelského, ale pouze o jednu desetinu. Další čtrnáctkou, kterou si zde představíme, je pivní speciál Herold Granát. Už z názvu je zřejmé, jaká bude barva - granátová. Jeho devízou je neobvyklá chuť, a to karamelová. U piva jako takového, je to dost neobvyklá záležitost, nicméně proti gustu, žádný dišputát, jak se říká. Tenhle pivní speciál pochází ze zámeckého pivovaru Herold v Březnici. Patří mezi mezinárodně oceňované druhy pivních speciálů.


Foto © Depositphotos.com/Valentyn_Volkov