Výraz brandy zná lid nejenom u nás, ale hlavně v celém světě, protože je to svým způsobem synonymum ke slovnímu spojení zahraniční alkohol. Začneme úplnými počátky, což znamená vývoj destilačního procesu, protože v době, kdy se přišlo na to, že bude existovat jakási brandy, se teprve vyvíjela destilace.
Výroba nápojů destilací začala až v patnáctém století. Brandy jako taková je vyrobená pomocí právě destilace, ale jestli čekáte nějaké přímé ovoce, tak to ne, je vyrobená z vína, z ovoce tudíž nepřímo. Pokud se podíváme na její parametry, tak by měla obsahovat třicet pět až šedesát procent alkoholu. Ještě při úplných začátcích, zkoušeli brandy dělat původně z dýní, to se však neujalo.
Brandy a jeho výroba se liší podle toho, v jakém regionu se nachází, respektive, odkud ta či ona odrůda pochází. Aby byla brandy hodně kvalitní, tak se pěstují a používají jen ty nejkvalitnější odrůdy z hroznů. Pokud někoho zajímá přesná charakteristika, tak vězte, že brandy se vyrábí z tzv. prvních hroznů, to proto, aby měla vyšší koncentraci kyselosti a menší podíl cukru. Nicméně, nyní už k samotné výrobě tohoto alkoholického nápoje. Brandy se vyrábí dvojitým způsobem, jinak řečeno – dvakrát se destiluje. V první částí se odstraní větší část vody a pevných látek.
V tu chvíli získáte čisté koncentrované víno o obsahu alkoholu dvacet osm až třicet procent. V té druhé fázi už se z čistého vína dělá hotová brandy. Zde jsou ještě tři další fáze přípravy. Na začátku první fáze je koncentrace alkoholu osmdesát tři procent, přičemž se zbaví i jistého zápachu a ve zbylých dvou už se z toho profiluje čistá brandy. Po hotovém destilačním procesu, nastává doba zrání v dubových sudech, která není úplně přesná, protože záleží na pravidlech a okolnostech, která se stanoví. Během zrání dojde i k úpravě barvy, která je v konečném důsledku zlatá či hnědá.
Nyní se podíváme na podávání. To můžete vidět i v reklamách, kde je brandy nalitá v čisté menší skleničce, někdy je doplněná i kostkami ledu, to používají hlavně v Asii, i když tam alkohol moc nebují, a když už, tak saké. Pozor, když je brandy příliš nahřátá, prostě je teplejší, než by mělo být, může se člověk velmi rychle a snadno opít. Někdy se brandy přidává i do jiných nápojů a vznikají tím pádem koktejly. Co se týká kuchyně, tak brandy se používá často do omáček nebo se s ní flambuje, to znamená jednoduše řečeno, že se pokrm polije a zapálí.