Ačkoli je alkohol starý jako lidstvo samo, whisky se začíná pálit na začátku 12. století. Věřte nebo ne, se vznikem první whisky mají co dočinění mniši, kteří ji v klášterech vyráběli jako lék na všechny možné nemoci. Dnes si však můžeme pochutnávat na kvalitních skotských whisky, za které s radostí zaplatíme i několik tisíc korun. Proč? Protože chuť té pravé Skotské je tak rozmanitá, že ji nenajdeme v žádné jiné whisky.
Jak Skotská dobyla svět
Už od nepaměti se přou generace Skotů a Irů, jestli první whisky spatřila světlo světa ve Skotsku, nebo v sousedním Irsku. Nicméně nejstarší písemný záznam o pálení whisky pochází ze Skotska, kdy v roce 1494 požádal v dopise král James IV. mnicha Johna Cora, aby opatřil tolik sladu, aby to vydalo na 500 lahví aqua vitae, což v latině znamená „živá voda“. John Cor působil na opatství Lindores na východním pobřeží Skotska a je považován za otce skotské whisky.
Velkým soupeřem produkce whisky ve Skotsku bylo od samého počátku Irsko a od konce 18. století i americká whiskey neboli bourbon. V USA pak ovšem přišla prohibice a v Evropě se rozpoutala 2. světová válka. Tyto dvě události zásadně ovlivnily i americkou a irskou produkci whiskey. Irská se v průběhu války prakticky zhroutila a skotské palírny rády vzniklou mezeru na trhu zacelily. Do karet jim hrál i fakt, že se američtí vojáci během svého pobytu v Evropě naučili Skotskou pít a po návratu z války ji vyžadovali i doma ve Státech.
Postupem času Skotská dobyla celý svět a stala se vyhledávanou filmovou rekvizitou a oblíbeným drinkem celebrit. Zdaleka nejprodávanější značkou whisky na světě je Johnnie Walker a jen málokdo by neznal netradiční hranatou láhev s logem „kráčejícího panáčka“.
A co dělá whisky skotskou?
V zásadě platí, že skotské whisky pocházejí tradičně z pěti oblastí: Nížina (Lowlands), Vysočina (Highlands), Speyside, Islay a Campbelltown. Jednotlivé oblasti jsou známy speciálními vlastnostmi, např. ovocnost, svěžest, sladovost a kouřovost. V těchto hlavních regionech se rodí původní, takzvaná single malt whisky, což znamená, že pochází z jediné palírny a je pouze jednodruhová, k jejíž výrobě byl použit pouze ječný slad, voda a kvasnice.
Single malt whisky rozhodně neměla na růžích ustláno a její obliba roste od počátku 90. let minulého století. Kvalita a chuť byla zejména v 19. století dosti kolísavá, což vedlo ke vzniku a nástupu blended whisky. Ta se vyrábí kombinováním jednodruhových sladových a jednodruhových obilných whisky. Výhodou blendované whisky je, že její chuť a kvalita zůstává vždy stejná, na což přišel jako jeden z prvních teprve patnáctiletý John Walker, hokynář v Kilmarnocku.
Aby se dalo mluvit o pravé skotské whisky, musí se vyrábět z ječného nebo obilného sladu a musí zrát v dubovém sudu o maximálním objemu 700 litrů po dobu nejméně tří let. Důležitou podmínkou také je, aby celá výroba probíhala ve Skotsku. U whiskey vyrobené v Irské republice nebo Severním Irsku není striktně uveden podíl ani druh obilného sladu, na rozdíl od Skotské tak lze použít jakýkoli obilný slad v poměru dle libosti. Pro americkou whiskey, tzv. bourbon, je typické, že se vyrábí z obilného sladu s obsahem nejméně 51 % kukuřice.
Whisky z pohádkové krajiny Speyside
Speyside – jeden z nejmenších regionů Skotska se honosí nejvyšší koncentrací palíren na světě. Údolí a pahorky v okolí řeky Spey jsou konejšivou krajinou jako z pohádky. Políčka, pastviny a lesy se střídají s malebnými vesničkami a městečky, lidé jsou milí a srdeční a podnebí na skotské poměry velmi vlídné. A přesně taková je i zdejší whisky – sladká, ovocná, vanilková, hebká, hřejivá a naprosto nezáludná.
Whisky z oblasti Speyside jsou ideální vstupenkou do světa Skotské a rodí se zde například Singleton whisky, která dozrává v sudech po sherry a kromě klasiky v podobě vanilky a citrusů vás okouzlí tóny lesního ovoce a čokolády.
Whisky z ostrova Islay
Mekka rašelinné whisky, tak by se dala vyjádřit osobitá ostrovní krajina Islay. Whisky z tohoto ostrova rozděluje vyznavače Skotské na dva tábory – jedni ji milují a nedají na ni dopustit, druzí se při pohledu na láhev křižují a podruhé by ji nevzali do úst. Pokud si nejste jistí, do které skupiny patříte, nezbývá než ji ochutnat.
Whisky Caol Ila, pocházející právě z této oblasti, je lehčí a svěžejší než většina ostrovních whisky. Nabízí nakuřované aroma v kombinaci s praženou slaninou a tóny mořské soli, dává však vyniknout i chuti citrusového ovoce a vanilky. Právě rašelinné whisky z ostrova Islay doplněné sladkými tóny regionu Speyside hrají hlavní roli při míchání jedné z nejslavnějších blended whisky Johnnie Walker Black Label, která obsahuje 41 druhů whisky z celého Skotska.
Whisky s nádechem drsné Vysočiny
Nejrozsáhlejší a nejpestřejší ze skotských regionů, to „pravé“ Skotsko, jak ho známe z filmů – to je oblast Highlands. Krajina divokých hor, jezer, starých hradů a fantastického pobřeží a ostrovů. Její obyvatelé, „highlanders“, jsou odrazem své země: drsní, houževnatí, ale zároveň srdeční a upřímní.
Zástupcem Highland whisky, kterých je nepřeberné množství, může být například Clynelish whisky. Tato whisky z Vysočiny vás okouzlí svým typickým „Highland“ naturelem – chuť sladu a vanilky kontrastuje s kořenitými tóny skořice a unikátním voskovitým charakterem, se stopou kouře v závěru.
Whisky z Lowlands a Campbelltown ochutnáte jen výjimečně
Regiony Lowlands a Campbelltown se od výše uvedených dost liší a s whisky z těchto oblastí se na našem trhu můžeme setkat jen v opravdu dobře zásobených barech a prodejnách. V krajině Lowlands, neboli „Nížinách“, o kopec téměř nezavadíte. Pastviny tu střídají pole a při troše fantazie si můžete připadat jako v Polabské nížině. Whisky z této oblasti je lehká, aromatická a sladová, v její vůni najdete květiny a travnaté louky.
Jako hlavní město whisky byl ale kdysi označován Campbelltown, drtivá většina tamních palíren však zkrachovala a do dnešního dne tam zůstaly v provozu pouze tři.