Proč milujeme potápění

front.post
front.public: 28. 04. 2021
dive

V poslední době se i v České republice stále více lidí věnuje novým sportům, ke kterým dříve nebylo tolik příležitostí. Jedním z nich je potápění, které se u nás rozvinulo v posledních letech zejména proto, že potápěčský sport velmi úzce souvisí s cestováním.


Každému, kdo se mu věnuje, brzy přestanou stačit omezené možnosti, které poskytoval dřívější politický systém a začne hledat něco nového. Dnes k tomu má ty nejlepší podmínky.



Pokud se jedná o zahraniční lokality, nejvíce se Češi jezdí potápět do Itálie, na Sicílii, do Chorvatska, Řecka, Španělska nebo Francie. Tyto země jsou od nás relativně blízko, takže se vyplatí i kratší cesty a na většině míst, která jsou k potápění vhodná, jsou vybudované základy s velmi dobrým zázemím a vybavením. Dají se zde i absolvovat potapěčské kursy pro začátečníky a je možno zde doplnit nebo si i vypůjčit výstroj. V těchto zemích je také poměrně stálé počasí, zaručující úspěch naší cesty  a také ceny, které jsou pro nás dostupné. V poslední době objevili potápěči také krásy Rudého moře a proto začali houfně navštěvovat pobřeží Egypta. Lákají je sem překrásné korálové útesy s velmi živým podmořským světem, a také možnost zkoumat vraky starých lodí. Dalším lákadlem jsou i přijatelné ceny, za které můžeme dostat kvalitní služby.  



Tradiční zemí české turistiky je Chorvatsko. Češi zde navštěvují nejen krásné pláže za účelem koupání, ale také potápěčské lokality třeba na ostrově Pag, který je třetím nejdelším místem v Chorvatsku. Podmořská destinace kolem ostrova, která  je dlouhá téměř 30 km, je velmi zajímavá a nabízí dokonalé zážitky. Ostrov od pevniny odděluje Velebitský kanál a z pevniny je sem zajištěn přístup trajektem. Potápěčský terén je tady vhodný nejen pro zkušené sportovce, kteří mají k dispozici členité mořské dno s množstvím jeskyň a útesů, ale také pro začátečníky, kteří zde mohou  pobývat s celou rodinou, šnorchlovat a koupat se v bezpečném moři. Potapěčské lokality v této oblasti nejsou dostupné z břehu, ale pouze z lodi, což je další zajímavý zážitek, zejména pokud s sebou berete děti. Na ostrově je také kvalitní potápěčská základna a  možnost zábavy i v případě, pokud vás již potápění přestane bavit. Další, často navštěvovanou chorvatskou lokalitou je potápěčská základna v Pakoštane u národního parku Kornati. Krásné zážitky nám ale nabízejí i míst mnohem bližší. Většina z nás ví, že do Kaprunu se jezdí hlavně za krásnými sjezdovkami a zimními sporty. Málokdo však je již seznámen s tím, že v  Zell am See je zajímavá možnost potápění v tamním jezeře.


Tyto možnosti využívají potápěči i při nízkých teplotách kolem bodu mrazu, pro extrémní  potápění. Náročnější a zkušení potápěči se zase naopak vypraví dál  a vyhledávají destinace  v Thajsku, Indonésii nebo na Bali, v Karibiku nebo třeba až na Galapágách nebo v Jihoafrické republice. Zajímavé zážitky pro ty, kdo si to mohou dovolit, poskytuje Velký bariérový útes v Austrálii. Už sám jeho název evokuje představu nádherné mořské fauny a flóry a podmořského světa  s čilým  životem. Milovníci klidu a chladnějších moří zase mohou zamířit na sever. Velmi neobvyklé potapěčské možnosti nabízí třeba Norsko. Své zde vykonává zejména členité pobřeží severských států a také úplně jiný typ jednak možností potápění a také podmořského světa. Jak je vidět, o možnosti nemají potápěči nouzi a koho tento sport láká, určitě si vybere z nabídky to, co mu nejvíc vyhovuje.    


Foto © Depositphotos.com/Michal Bednarek