Raketa jménem Jenson Button

front.post
front.public: 12. 09. 2013
time01
Roku 1997 se stal nejmladším jezdcem, který vyhrál šampionát Evropské Super a též zvítězil v Memorial Cupu Ayrtona Senny. Tyto výsledky ho rovnou katapultovaly do závodních aut. V osmnácti letech okusil Jenson šampionát Britské Formule Ford a díky devíti vítězstvím si zajistil titul. Ve Formuli Ford Festival triumfoval.

V roce 1998 vyhrál výroční McLaren Autosport BRDC Young Driver Award. Vyzkoušel si F1 i F3 stáje MCLaren a velmi rychle se adaptoval na vyspělejší monoposty a pochopil výhody i nevýhody vozů se slicky a spoilery. Jenson byl mnohokrát na topspeed nejpomalejší, ale tři vítězství a několik Pole position tak stačilo v sezoně 1999 na celkové třetí místo.

Na konci roku 1999 si vybral svou vyhranou cenu, a to svést se ve Formuli 1. Bylo to na okruhu Silverstone, a kromě McLarenu se svezl i v Prostu. V tu dobu řešil Frank Williams problém, koho dosadit na místo odcházejícího pilota. Kupodivu angažoval naprosto nezkušeného mladíka, Jensona Buttona, který neodjel ani jediný závod Formule 3000. Jeho stájovým kolegou se stal Ralf Schumacher.

Ve své premiérové sezóně 2000 ve Formuli 1 obsadil konečné osmé místo, svou rychlost a talent asi nejvíce prokázal ve Spa, kde se kvalifikoval jako třetí a dojel čtvrtý. Nicméně se dopouštěl nováčkovských chyb. Celkově však prokázal velký potenciál a byl jednoznačně zvolen nováčkem roku.

Tým ale místo něj pro rok 2001 angažoval Juana Pabla Montoyu a Jenson Button se musel stěhovat k Benettonu. Tam se mu po boku Giancarla Fisichelly moc nedařilo. Jensonův monopost byl nevypočitatelný a jeho optimální nastavení bylo spíše otázkou náhody. Celkově skončil až sedmnáctý. V nadcházejícím roce se Benetton přejmenoval na Renault a monopost, který Jenson dostal byl ve slibném nastavení. Celkově se umístil na sedmém místě v šampiónu před svým stájovým kolegou Jarnem Trullim.

Pro sezónu 2003 podepsal smlouvu se stájí BAR a stal se stájovým kolegou Jaquesa Villeneuva. Dvěma čtvrtými místy z USA a Japonska si zajistil 9. místo.

V sezóně 2004 prokázali Button i BAR-Honda stoupající tendenci. Button vybojoval první pódium, když skončil třetí v Malajsii a v průběhu sezóny vystoupal na stupně vítězů ještě několikrát. Celkově skončil na konci sezóny třetí, za suverénními jezdci Ferrari.

Rok 2005 s BAR byl v první polovině sezóny tragický, byl i diskvalifikován a nemohl dvě kola závodit. V druhé polovině šampionátu již ovšem bodoval.

Před startem sezóny 2006 nově vzniklý tým s názvem Honda Racing F1 Team definitivně vykoupil Buttona ze stáje Williams. Sezóna byla dobrá i špatná - Button zklamal v domácí velké ceně, kde chtěl uspět, ale zato vyhrál svůj první, velmi dramatický, závod v Maďarsku. Jenson, i přes špatné počasí, dělal na trati divy a skončil na prvním místě.

Roky 2007 a 2008 nebyly pro Jensona úspěšnými. V celkové kvalifikaci šampionátu 2007 skončil na 15. místě a v roce 2008 dokonce až na 18. místě. A jeho pozici nejlepšího britského jezdce přejímá Lewis Hamilton.

Zato vstup do nové sezóny 2009 bylo pro Jensona Buttona naprosto famózní!! Bývalý týmový šéf týmu Hondy F1 odkoupil 100% podíl závodního oddělení Hondy a vznikla tak nová stáj, Brawn GP. Jense vedl kvalifikaci, startoval z Pole position a závod dojel stylem start – cíl, když jej nikdo ani vážně neohrozil. První VC Austrálie pro něj skončila obrovskou radostí.

Jensonovým koníčkem jsou kromě závodních automobilů horská kola, surfování po internetu, počítačové hry a příprava v posilovně, tedy vše, co zvedá adrenalin v krvi a staví před člověka další cíle. S jeho nasazením a schopnostmi nezbývá než věřit, že jich vždy dosáhne.