Reunion

front.post
front.public: 24. 04. 2023
time01

Opět po roce přišla doba dovolených. Vybrat si nějakou destinaci z tak velkého množství zemí je velmi těžké, ale my se vám dnes budeme snažit představit u nás ne až tak známé místo – Réunion. Pro ty, kdo nikdy neslyšeli o tomto zámořském regionu, tak vězte, že leží v Indickém oceánu a má příslušnost k Francii.


Je také i nejvzdálenějším ostrovem Evropské unie. Mezi roky 1638 až 1642 si Francie postupně Réunion zabrala a začala jej osídlovat. Mimoto se zde narodil například Rolland Garros, což byl francouzský letec a stíhací pilot za první světové války. Francouzi si ho cení natolik, že je po něm pojmenován například i tenisový turnaj, respektive kurt, na kterém se hraje slavný grandslam French Open.  


 


Pokud se podíváme na Réunion zevrubněji, tak jeho nejlidnatějším místem je hlavní město Saint-Denis. I když je ostrov rozlohou menší, tak zde žije až osm set tisíc obyvatel. Většina nejsou klasičtí Francouzi, nýbrž potomci afrických otroků, kteří zde tvrdě pracovali na plantážích. Co se týká jazyka, tak úřední je zde pochopitelně Francouzština. Mnoho Francouzů dokonce nevládne angličtinou, jednoduše proto, že se jí nechtějí učit. Ne, že by jim to nešlo, ale jsou prostě tak hrdí a pyšní v tom trochu negativním smyslu, na svůj rodný jazyk. Kdyby bylo na nich samotných, tak by celý svět musel mluvit francouzsky. Ovšem vznikla tu i speciální odnož – kreolizovaná francouzština neboli réunionština. Jedná se o směsici normanské francouzštiny a malgaštiny.  


Nejvyšším bodem je hora Piton des Neiges, která měří tři tisíce šedesát devět metrů. Navíc tu mají i sopku a pozor, je činná. Měří dva tisíce šest set třicet jedna metrů, jmenuje se Piton de la Fournaise a je nejaktivnější sopkou na zemi. Roste tu mnoho podivuhodných rostlin, které jsou velmi vzácné. Například různé druhy palem spolu s divokými orchidejemi, které lemují vysoké lesy, to je podívaná nejen pro přírodovědce.  


Koneckonců zdejší obyvatelé jsou velmi fixování na záplavu květin, tu tady můžete najít v podstatě na každém kroku. Milovníci zvířat si určitě též přijdou na své. Domov tu má velký počet ptáků a mořských ryb. Co se týká počasí, tak tu mají dva druhy – mírná a suchá zima nebo horké a deštivé léto. Jídlo je tu podobné jako v Číně, Indii nebo Africe, nejčastěji tu budete mít na talíři kari nebo ryby, potažmo zvěřinu. Mezi zajímavé turistické řekněme atrakce, patří určitě želví farma. Mají zde osmnáct až dvacet tisíc želv, navíc je tu i výstava o chovu nebo co všechno se dá z želv připravit za jídla.  


Foto © Depositphotos.com/zx6r92