Revolvery vs. pistole

front.post
front.public: 22. 01. 2014
time01
Mnozí z nás to spojují dohromady a připadá jim že se jedná o úplně stejnou zbraň. Obě řadíme do krátkých palných zbraní,  jsou určeny pro střelbu jednou rukou, obě se příliš neliší co do velikosti. Tyto vizuální popisy ale nezohledňují to,m co od sebe pistoli a revolver odlišuje a to jsou konstrukční zvláštnosti.

Revolver se od pistole liší hlavně tím, že má náboje uložené v otáčivém válci. Pokud umíme anglicky, tak je nám to jasné, protože název pochází z anglického slova revolve – otáčet se. Je tedy i jasné, že revolver je mnohem mladší vynález, než pistole, která ve svých začátcích zdaleka nebyla tak konstrukčně dokonalé. Vzpomeňme si jen na známé soubojové pistole, které jsou dnes historickým exponátem, ale ukazují vývoj zbraně zcela jednoznačně. Pistole byly zpočátku konstrukčně jednoduché, ale stejně tak byly určeny pro jednoduché použití. Musel stačit jeden náboj složitě nabíjený hlavní, podobně jako u dlouhých palných zbraní. Teprve s dalším vývojem, kdy bylo zapotřebí zbraň používat pro vojenské účely se její mechanika zdokonalila a také zautomatizovala, takže dnešní zbraně jsou samočinné, samozřejmě kromě pistolí signálních nebo terčových. Díky těmto novým, dokonalejším technikám,  jsou označovány také jako perkusní.

První dlouhé, palné zbraně se objevily již asi ve 14 století, ale historie krátkých palných zbraní je mnohem mladší. Za jejich vynálezce je sice formálně považován jistý Camillo Vetteli, který žil  a pracoval v 16. století ve městě Pistoia. Podle tohoto města pak prý  také dostala nová zbraň, kterou začalo používat jezdectvo, protože se s ní v sedle lépe manipulovalo, jméno. V českých zemích ale převažuje verze, že název zbraně je odvozen od slova „ píšťala“ .

Výrobu těchto krátkých zbraní umožnil vynález kolečkového a později křesadlového zámku. Do té doby nemotorný a velký  zámek doutnákový se hodil ztěží pro dlouhé  zbraně, které byly těžké a velmi složitě se nabíjely. Nový vynález umožnil zbraně zmenšit a zjednodušit, ale měl ještě celou řadu nedostatků. Teprve jejich další zdokonalování, které trvalo více než dvě století a muselo si počkat na vynález perkusního zámku umožnilo bouřlivý rozboj krátkých zbraní.

Dalším důležitým prvkem byla vroubkovaná hlavně, onen otáčející se válec a komora, která umožnila vkládat náboje do pistole zezadu.
Když se podařilo zbraně zmenšit, zaměřili se jejich konstruktéři na rychlost střelby, protože při boji na krátké vzdálenosti, pro které byla určena to byl nejdůležitější požadavek. Roli nehrála ani tolik přesnost nebo dostřel. Zdlouhavý a složitý proces nabíjení by tyto zbraně při tehdejších podmínkách z boje zcela vyřadil, protože byl zcela neslučitelný s účelem zbraní.

Tento cíl nejlépe splnil slavný americký revolver Colt, který dodnes nebyl překonán a přinesl obrovské zisky ne svému vynálezci, kterým byl John Pearson, ale obchodníkovi, po kterém byl pojmenován, Samuelu Coltovi. Jeho typickým znakem je právě otáčivý válec , který jej odlišoval od do té doby používaných typů pistolí. V té době to byla převratná zbraň, u které po nabití stačilo pouze postupně natahovat kohoutek a tisknout spoušť, což umožnilo do té doby nevídanou rychlost střelby.

Přestože od té doby vzniklo mnoho dalších typů pistolí a revolverů jiných konstruktérů, stále se nejčastěji vyskytovaly napodobeniny právě systému Colt, který je dodnes vyhledávanou zbraní.

Bez krátkých palných zbraní si dnes již zbrojařský průmysl nikdo nedovede přestavit, protože umožňuje variabilnost a rychlé reakce. Krátké palné zbraně jsou mnohem méně nápadné, jednoduché, lehké a velmi účinné a tak se jim podařilo zcela vyloučit to, co v minulosti bylo ve vojenské historii to nejdůležitější – sílu a početní převahu.