O to víc Vás okouzlí koncentrací historických památek. Jen si představte, stojíte před Colosseem a uvědomujte si, že tato stavba je téměř tak stará, jako náš letopočet. Pojalo až 50.000 sedících diváků, což se v porovnání s 02 arénou s 18.000 místy zdá jako rybník Brčálník oproti Balatonu. Co ještě stojí za návštěvu, i když jste tam třeba jen na víkend? Určitě Forum Romanum – vstupné je zahrnuté v ceně návštěvy Colossea a je hned naproti, za vítězným obloukem. Stavby zde jsou starší než 2.000 let, prochází tudy hlavní římská cesta Via Sacra, spojující pahorek Kapitol s Colosseem. Konaly se zde slavnosti, triumfální průvody, soudy, volby, politická shromáždění i trhy.
Uvědomte si, že tudy kráčely dějiny. Pokud tudy budete kráčet i Vy, uvidíte, že se budete chtít vrátit. Nezapomeňte proto navštívit Fontánu di Trevi a řídit se starým pořekadlem, které praví, že „Kdo hodí minci do Fontány di Trevi, ještě se do Říma vrátí.“ Některé prameny dokonce říkají, že aby to opravdu fungovalo, musíte při tom stát otočeni zády a hodit minci pravou rukou přes pravé rameno. Fontána se Vám ukáže v celé své kráse až večer, kdy jí hra světel dodá zvláštní nezapomenutelné kouzlo.
Pokud je Vaše drahá polovička romanticky založená, zaveďte ji ke kostelu na náměstí Piazza della Bocca della Veritá, kde jsou v podloubí umístěna Ústa pravdy. Obrovská kamenná kruhová maska s ústy. Jedna z legend praví, že pokud lhář vstrčil ruku do úst, byla mu ukousnuta. Objevila se také ve filmu Prázdniny v Římě (1953), kde filmový hrdina předstíral, že legenda je pravdivá a jeho milovaná šílela hrůzou. Zkuste to i Vy.
Po natočení filmu Šifra mistra Leonarda se zvýšila také popularita fanoušky vyhledávaného Andělského hradu - je to monumentální kruhová stavba, ke které se dostanete přes krásný kamenný most. Zajímavostí je, že to původně zde bylo mauzoleum císaře Hadriána.
Nesmíte zapomenout na Vatikán. Je nejmenším státem světa, sídlem papeže. Za návštěvu určitě stojí chrám sv. Petra, jenž je vrcholným dílem italského stavitelství, Sixtínská kaple, zahrady nebo vatikánská muzea. Všechno najednou běžný turista nezvládne i vzhledem k frontám, které se tu tvoří. Vstupné do muzeí stojí 15 eur - včetně Sixtínské kaple, tu si nesmíte nechat ujít. Doporučuji vyjet hned ráno, dokud se netvoří takové fronty, jak do baziliky sv. Petra, tak do Vatikánských muzeí.
Na závěr jsem si schoval dobrou radu: nezapomeňte si koupit Romapass – jak jen to vysvětlit čechovi? Je to něco, jako kdyby opravdu fungovala pražská Opencard. Pří jízdách MHD to používáte jako jízdenku, při vstupu do památek, získáváte slevu a hlavně, vyhnete se obrovské frontě do Colossea. Budete si připadat jako VIP celebrita, když budete procházet kolem fronty zoufalců k pokladně označené Romapass, kde si bez fronty zakoupíte lístek a vstoupíte branou času do začátku tisíciletí. Když zavřete oči a zasníte se, snad uslyšíte i řinčení mečů a křik padesáti tisíc hrdel, povzbuzujících gladiátory.
Nebudu zde vypisovat další a další památky, či věci, které stojí za vidění, pokud Vás tento článek navnadil, jistě si koupíte cestovního průvodce, kde se vše dočtete a podrobněji.
Druhá rada na závěr? Dejte si v Itálii zmrzlinu (ta pistáciová opravdu chutná po pistáciích), a pravou italskou kávu. Jen nezapomeňte, že v česku používaný výraz „Piccolo“ v Itálii prostě neexistuje. Chcete-li malou silnou kávu, objednejte si Ristretto. A vychutnejte si Řím plnými doušky, opravdu stojí za to!
Foto © Depositphotos.com/sborisov