Rodeo

front.post
front.public: 08. 02. 2015
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený – obnovený – obnovený
Rodeo je připomínkou zašlých časů hrdinů romantického Divokého západu a velkou atrakcí pro obyvatele některých zemí USA. Účastníci prokazují svoji zdatnost a sílu v krocení divokých koních a jízdě na býcích. Vyžaduje to odvahu, sílu, obratnost a cvik.

 

A zatímco v USA jsou na rodeu vidět zvířata opravdu živá a divoká, u nás, kde se tato zábava občas také provozuje se jedná jen o trenažéry. Ostatně, kde bychom také sebrali v českých stádech divoké býky a koně.

 

Speciální trenažér, který má podobu býka nebo bizona se pro tyto účely vyrábí a instaluje na místech, na kterých se tento druh rodea provozuje. Je to poměrně náročná záležitost, neboť od výroby až po montáž v cílovém místě musí vše provést odborníci. Rodeo býk je řízený mechanikou, uvnitř jsou nainstalovány mikropočítače. Ovládání je na dálku. Musí k tomu být též obsluha. Pod býkem by měla být i ochrana, která musí bezpodmínečně zajistit měkký dopad.

 

Cena celého zařízení se tak může vyšplhat až na čtvrt milionu. A jelikož ani pronájem prostor a provozování atrakce není nejlevnější, je jasné, že to je zábava určená spíše pro movitější lidi. I přesto se tímto byznysem zabývá poměrně dost firem, které „umělého býka“ a vše potřebné dovezou, smontují a poskytnou veškerou potřebnou a hodně podrobnou instruktáž a v případě potřeby také ovšem servis.

 

I když se jedná o poměrně dosti adrenalinovou zábavu, mohou se jí zúčastnit i děti a to už od tří let, pochopitelně na přiměřeném „býkovi“ a za splnění přísných bezpečnostních předpisů.

 

Princip rodea je jednoduchý. Člověk si sedne na býka, jednou rukou se drží a když spustí mechanika, má za úkol se udržet v sedle určitý časový úsek. Vítězem je ten, kdo se udrží nejdéle a nejvyšší počet kol.

 

Foto © Depositphotos.com/SimpleFoto