Ač se toto označení někomu možná nezdá, rybaření je sport jako každý jiný. A proto je také nutné se na něj patřičně připravit. Stejně jako k hraní hokeje, fotbalu nebo tenisu, budete potřebovat vybavení. V tomto případě samozřejmě rybářské vybavení.
A pokud Vás napadlo, že Vám stačí pouze vlasec a dřívko k sestavení tzv. pytlačky není to ten nejlepší nápad. Pokud už Vám není dvanáct nebo nechcete platit pokutu, bude lepší se na to vybavit opravdu svědomitě. Co je základní věcí, bez které se neobejdete? Prut a naviják. Dále nesmíme zapomenout na návnady, vlasce, podběráky, stojany, háčky, brodící kalhoty, čluny, deštníky a mnohé další.
Nás budou zajímat především rybářské navijáky. Ty lze vybírat podle několika kritérií. Podle brzdného systému, podle výrobce, ceny a podle toho, kde nebo co se chystáme lovit. Základním rozdělením brzdných systémů rybářských navijáků je přední nebo zadní. Navijáky s přední brzdou se hodí spíše pro chytání větších ryb. Výhodou je to, že jednou rukou můžete pevně svírat prut a druhou navíjíte a současně „štelujete“ brzdu - přibržďujete rybu. Jsou jednoduché na ovládání. Navijáky s přední brzdou jsou vhodné pro chytání menších ryb. Jsou citlivé a jejich ovládaní je složitější. Také se můžeme setkat s bojovou brzdou, volnoběžnou brzdou (baitrunner) a dalšími.
Dále můžeme hovořit o dalších typech navijáků jako jsou např. kaprové a muškařské. Kaprové navijáky jsou pro rybáře, kteří chytají na daleký odhoz. Používají se při chytání kaprů, sumců a jiných větších ryb. Vyznačují se především tím, že mají dlouhou nahazovací cívku. Kaprové navijáky jsou ideální k lovu ve velkých jezerech, vodních nádržích i v moři. Muškařské navijáky se využívají při tzv. muškaření, což je způsob sportovního lovení ryb. Jako nástraha se používá umělá muška a nahazuje se pomocí muškařské šňůry a prutu do místa lovu. Muškařské navijáky slouží k uložení muškařské a podkladové šňůry. Skládají se ze tří prvků: osa, cívka, tělo. Cívka, ve které se nachází muškařská a podkladová šňůra, se otáčí kolem kolmé osy v těle navijáku. Vybíráme opět podle několika kritérií. Podle typu cívky dělíme na úzkou středovou tyčku, mid arbor (něco mezi klasickou šířkou a širokou cívkou), large arbor (široká cívka) a s kovovými vyměnitelnými cívkami. Dále je důležitý materiál, který je buď umělá hmota, slitina nebo jsou frézované na CNC strojích. Posledním kritériem je brzda. Muškařský naviják může být buď bez brzdy anebo s brzdou korkovou nebo teflonovou/karbonovou.
Ceny rybářských navijáků se pohybují v celkem širokém rozpětí - od několika stokorun až po desítku tisíc. Na zakoupení kvalitního navijáku by Vám mělo stačit pár tisícikorun. Cena je také samozřejmě odvozena od výrobce. Nezapomeňte, že vybaveným štěstí přeje a sezona se blíží