Saké, nápoj samurajů

front.post
front.public: 19. 08. 2024
time02

Japonsky sake, česky saké, na tom v podstatě nezáleží, ale jedná se o vůbec asi nejprodávanější a nejoblíbenější nápoj nejenom v Japonsku, ale v celé Asii. V Česku se mu také říká rýžové víno, protože je vyráběné kvašením z rýže. V Japonsku se celkem vzato označuje veškerý alkohol výrazem sake, protože v překladu to znamená alkoholický nápoj.



Saké je obecný výraz, v Japonsku se člověk setká s tím, že ho zde nazývají tamní obyvatelé Nihonšu. Podávání je klasické, v takovém kalíšku, který má objem pět centilitrů. Často ho prodávají o objemu jeden a půl litru, což Evropané moc nechápou. Za druhé světové války saké pili japonští piloti sebevražedných kamikadze na kuráž a odtud se rozšířilo povědomí do celého světa.  


Pokud už si saké koupíte u nás, tak uchovávání je poměrně snadné. Nejlépe by bylo mít ho na místě, kde je pokojová teplota, na tmavém místě, tak vydrží dva až tři měsíce. Jinak je tomu po otevření lahve, to poté musíte saké spotřebovat do dvou dnů. Podíváme se zevrubnějším způsobem na výrobu. Pravé japonské saké se vyrábí několikanásobnou fermentací. Dá se poznamenat, že je to obdobné jako u piva. V Japonsku můžete koupit saké v poměru tří stupně – studené je deset, teplé dvacet a horké třicet. Spojitost to má i s momentálním ročním obdobím, v létě zákazník koupí studené a v zimě zase teplé.  


Sakém se dá také velmi rychle opít až do úplné němoty. Je to celkem jednoduchá záležitost, protože saké je obvyklé hodně silné. Saké patří do řekněme kultury Asie a Japonska především, tím pádem se hojně využívá při různých rituálech, v Japonsku má dokonce několik s ním spojených svatyní, protože mu vládne bohyně Inari, která bývá vyobrazena v podobě lišky a je to bohyně plodnosti, rýže nebo i klasického zemědělství. Saké, jak už jsme řekli, je rýžové víno, tudíž se vyrábí z rýže spolu s příměsí škrobu. Ten se následně štěpí na cukry a ty posléze musí kvasit, aby vznikl alkohol.  


Sice se říká, že ho pili piloti kamikadze, ale první zmínky pocházejí už z roku pět tisíc před naším letopočtem, takže, pokud je to pravda, jde o velmi starý druh alkoholického nápoje. I doma se dá připravit saké, ale Japonci by se nejspíš chytali za hlavu, kdyby viděli ten český způsob. Co se týká ceny, tak lahev za méně než pět set korun byste neměli kupovat. Jestliže se nechte tzv. patlat s přípravou doma, tak jednoduše jděte do asijské prodejny a tam si kupte už hotové, ale pozor, neměli byste si ho dávat v asijských restauracích.    


Foto © Depositphotos.com/londondeposit