Dnešní zástavkou ve světě vaření budou mořské ryby a speciality, které se z nich dají připravit. Sami poznáte, že při troše snahy se to dá. První rybou na dnešním seznamu je losos obecný nebo také atlantský, tak jak kdo chce. Je to dravá tažná ryba, která migruje do různých kontinentů.
Je zajímavé, že k přežití nepotřebuje primárně slanou vodu, ale zvládne žít i ve sladké. U nás byl tento druh lososa po migraci vyhuben. Dlouhou dobu se tu neobjevil, ale dnes už sem tam je uloven. Živí se hlavně korýši, larvami hmyzu a také drobnými rybami. Upravuje se vařením i pečením, ale také i uzený losos je hojně využíván a právě nyní se podíváme na jednu takovou specialitu přímo z uzeného lososa. Salát s uzeným lososem – Všechny suroviny, se kterými budeme pracovat, si předem očistíme. Listy kadeřavého salátu, nakrájené žampiony, olivy a plátky uzeného lososa rozdělíme a naskládáme si na talířky. Posypeme celým pepřem a zalijeme zálivkou.
Zálivka se skládá z ořechového oleje, octa balzamiko, lžíce kremžské hořčice, mletého pepře a soli. Vše dáme do lednice a necháme správně vychladit. Nakonec ozdobíme salát plátky citronu. Jestliže nechte použít syrové žampiony, můžete je nahradit nakládanými, případně úplně jinou surovinou - zeleninou.
Další mořskou rybou na našem dnešním menu je makrela obecná. Nemusí být nutně připravována jako sardinky v oleji, existuje mnoho lepších využití. Je zajímavé, že nežije v hlubinách, obvykle nedosáhne ani půl metru a nemá dobře vyvinutý plovací měchýř. Přestože je to ryba, musí dávat pozor, aby se neutopila, což je velmi zvláštní. Prostě se musí neustále pohybovat. Je to sice dravý druh, ale zoubky má naštěstí menší, i tak bez problémů loví. Některé z makrel vyžadují vyšší teplotu vody, ale i tak pronikly do vod v chladném Finsku či ledovém Grónsku. V zimě jde do větší hloubky, aby mohla v klidu přezimovat. Jako každá ryba, tak i makrela je velmi výživná. A nyní se podíváme na specialitu z makrely.
Pirátská makrela – Připravíme si marinádu. Smícháme citronovou šťávu, olej, kečup, prolisovaný česnek, feferonky, sůl, rum, chilli, kari koření a pepř. Makrelu potřeme marinádou zvenku i zevnitř a necháme zhruba půl hodiny v chladu uležet. Rozehřejeme si troubu, vložíme makrelu a pečeme dvacet minut, přičemž ji otáčíme po osmi minutách. Pokud má někdo zájem, tímto způsobem se dá makrela i ugrilovat. Hotovou rybu posypeme bylinkami, podle vlastního uvážení. Mohou to být jak směsi bylinek, tak třeba jenom petrželka. Kdo nerad pálivé nebo alkohol, může vynechat či nahradit něčím jiným.