Sekera od Jakuba Hamouze Tetreva

front.post
front.public: 13. 10. 2023
Jakub-Tetrev-4

Co dokáže nabídnout sekerka z dílny mistra Tetreva a jak se nám osvědčila při práci? Představme si nejen tento krásný pracovní nástroj, ale také jejího šikovného tvůrce. 


V životě už mi rukama prošla řada seker, ale tohle je doslova majstrštyk. Za jehož výrobou navíc stojí velmi zajímavý, ale především extrémně šikovný chlapík z Kralup nad Vltavou. Ale začněme nejprve samotnou sekerkou. Hlava sekery je vykovaná z oceli 14260, což je uhlíková, tzv. pružinová ocel, která je houževnatá, odolná, pružná, ale není to nerezovka, takže je samozřejmě potřeba se o ni postarat. Za mě materiálově na sekeru ideální volba.


Krásná hlava s precizním zpracováním


Hlava má krásný tvar, působí robustně, ale také prémiově, má jemně broušený povrch a vysoké ostří (10 cm) s výrazně vysokou fazetou (1,2 cm). Moc se mi líbí zkosení hran sekery, zesílení spodní části pro lepší fixaci topůrka (oblouková klenba) i prostorná úderná strana o rozměru 2,8 x 5,5 cm. Slušivý je znak výrobce na levém boku hlavy, který je v sekyře vyražený a navíc černěný, aby vynikl, což se výborně podařilo. Značka je elegantní a moc pěkně sekerku vizuálně rozsvěcuje. Co se týče rozměrů sekery, je třeba vědět, že patrně nikdy nebudou u dvou seker úplně stejné. Je to ruční řemeslná práce a v tom tkví originalita každého kusu.



Celková délka sekery je 4,5 cm a váha 1 170 gramů. Je to menší formát sekery, který má ale úžasnou pádnost, zvládne tu nejtvrdší práci (nejen osekání a krácení větví, ale také podtětí užšího stromu, výroba třísek atd.), ale přitom je krásně skladná a navíc padne báječně do ruky. Sekeru běžně převážím ve svém rybářském batohu a to vždycky se zabalenou hlavou v kusu čisté látky. Dělá mi parťáky na všechny rybářské, ale také myslivecké výpravy a nejen já. Ale i mí parťáci si ji nemůžeme vynachválit.


Topůrko, které nelze dost vynachválit


Topůrko je vyrobené samozřejmě z jasanového dřeva (dokonalá tvrdost a odolnost), má vynikající ergonomii a nebudu přehánět, že je jeho formát takový, jako kdyby mi byl vyrobený na míru. Přesně na moji ruku (v úchopu 2,4 x 3,4 cm). Koncové zakřivení je decentní, koncová hruška (5,8 x 3,3 cm) není přehnaně macatá a na topůrku mě baví i kvalita zbroušení, výrazné zploštění a ve finále i namoření do tmavého odstínu.


Úžasně univerzální formát a přívětivá cenovka


Tahle sekera, to je prostě moje srdeční záležitost a věřím, že mi bude výborně sloužit nadosmrti. Má báječnou pádnost, ani při dlouhé práci nepřetěžuje ruku a oceňuji její univerzálnost, kdy vzhledem ke svému formátu krásně zvládá i štípaní menších špalků, stejně jako sekání třísek na podpal. Hlava nemá ani po 4 měsíčním intenzivním používání tendenci se jakkoli uvolňovat z topůrka, je vidět, že byl dobře zpracovaný klínek, ale také předpokládám, že je topůrko v hlavě vlepené.


Cenovka této sekery je 3 500 korun, což není žádná přehnaná částka, spíše naopak. Čekal jsem, že bude stát ještě o třetinu více. A tímto skládám hold jejímu tvůrci, což není nikdo jiný, než pan Jakub Hamouz, který se v rámci své profese označuje přezdívkou Tetrev.


Kovářské rodinné kořeny


Jakuba jsem osobně navštívil v jeho domě v Kralupech nad Vltavou a měl jsem možnost nasát atmosféru jeho moc pěkné dílny, která mi doslova učarovala. Je to velmi zajímavý člověk, který rád vypráví o své práci a je radost ho poslouchat. Z jeho vyprávění je cítit, že ho tohle řemeslo baví a že ho dělá s velkou láskou. A samozřejmě jsem se nemohl nezeptat, jak se vlastně k výrobě seker dostal. 


„V naší rodině byly chlapy z tátovy strany již tradičně kováři, jen táta tuhle tradici přerušil a já na ni musel po dědovi navázat zcela nanovo. Začínal jsem u výroby nožů, kdysi, jako samouk, a postupně jsem rozšířil portfolio o další nástroje. Specializuji se na nástroje obecně, teď hlavně na pracovní sekery. Bojové by u mě člověk hledal asi marně, až dejme tomu na pár vrhacích speciálů,“ řekl nám pan Hamouz. „Nabídku hodlám postupně dále rozšiřovat podle aktuální poptávky“, dodává.


14260 a jasan v hlavní roli


Zajímám se o jeho nejoblíbenější materiály pro výrobu a také o zákazníky, kteří nejčastěji preferují právě jeho výrobky. „Víte, stěžejní materiál pro výrobu mých seker je u mě ocel 14260 dle ČSN. Dále u svářkových konstrukcí (širočiny a podobně) zejména konstrukční ocel a pro břit 19191 dle ČSN. A občas svářkový damašek.


Topůrka vyrábím v drtivé většině z jasanu. Některé sekery přitom vyrábím opakovaně shodné, jindy zcela dle požadavků zákazníka. Některé sekery na zakázku mě pak dokážu tolik inspirovat, že je občas zařadím do mém standardní nabídky. Většina mých zákazníků jsou Češi, ale pár mých seker už je také na Slovensku, v Rakousku, Polsku a Nizozemí.“


Damašek mi dal zabrat


A jak dlouho vlastně trvá výroba jedné sekery, ptám se? „No, předně musím říct, že se z 95 % jedná o zakázkovou výrobu. Obvyklá doba dodání mé sekery je cca do 3 měsíců. Ale občas nějaká zbyde i navíc a zákazník ji tak může mít podstatně dříve. Ale pokud bychom se měli bavit o době výroby jediného výrobku, tak třeba širočina mi zabere asi 12 hodin práce,“ sděluje nám Jakub Hamouz.


Je nějaká sekera, která vám dala při výrobě extra zabrat? „Rozhodně vrhací oboustranná sekera z damašku. Náročnost spočívala zaprvé v náročnosti materiálu a zadruhé v přesné váze, tvaru a vyváženosti,“ reaguje s úsměvem Jakub. 


Chovatel i návštěvník muzeí


No a co koníčky mimo vaši práci? Máte nějaké? „Ano, chovám plazy, kočky a bezobratlé. Dále občas zajdu do muzea či na výstavu a pak si také rád pochutnám na dobré kávě,“ dodává Jakub Hamouz Tetrev. A my mu přejeme, aby si dokázal na své koníčky najít volného času co nejvíce, protože jeho práce je pořádná dřina, která vyžaduje nejen sílu, ale také cit pro zpracování materiálů a estetický potenciál. Sekera, kterou nám Jakub Tetrev Hamouz poslal na recenzi je nejen výborně fungující pracovní nástroj, ale navíc krásný umělecký kus, z kterého čiší poctivé řemeslné zpracování na sto honů. A tak by to mělo být.


Každopádně sekeru od tohoto mistra mezi výrobci českých seker vám doporučuji přátelé rybáři, myslivci a fandové outdooru. Pokud si budete chtít nechat od Jakuba vyrobit u svou sekerku, pak ho máte možnost kontaktovat třeba na facebooku https://www.facebook.com/TUknives nebo mu prostě můžete rovnou zavolat na telefonní číslo 776 784 897. Určitě vám rád vyjde vstříc.  


 


Sekera od Jakuba Hamouze Tetreva přehledně:


Materiál hlava: ocel 14260


Materiál topůrko: jasanové dřevo


Hmotnost: 1 170 g


Celková délka: 40,5 cm


Topůrko: 34,5 cm


Výška hlavy – úderná strana: 5,5 cm


Délka hlavy: 16 cm (horní hřbet)


Výška fazety: 1,2 cm


Délka čepele: 10 cm


Síla topůrka v úchopu: 3,4 cm x 2,4 cm


Konec topůrka: 5,8 x 3,3 cm


Cena: 3 500 Kč


Instagram: @jakubtetrev