Sekera od Tomáše Popely: krásná a praktická bradatice, která vystavuje na odiv ruční výrobu

front.post
front.public: 12. 12. 2023
Sekera-Popela-6

Přemýšlíte o koupi kvalitní ručně vyrobené sekery? Máme pro vás vynikající tip. Otestovali jsme sekeru z dílny kováře Tomáše Popely. Jak se sekera předvedla v praxi?


Pořídit si ručně vyrobenou sekeru, která nejen dobře slouží, ale navíc má i svou „duši“ díky ruční výrobě od šikovného kováře, pokládám za velmi dobrou investici. Zvláště pak, když pro ní máte využití a nezůstane celý rok ležet někde na polici, nebo viset na zdi. Ne, že by to nebyla pěkná a stylová dekorace, ale ručně vyrobená sekera (stejně jako nůž), by podle mého názoru měla především pracovat a dělat radost svému majiteli.


Pokud jste tramp, rybář, lovec, nebo jen aktivní chalupář, určitě jste to právě vy, kdo na svých výpravách či při víkendových akcích sekeru potřebujete. Příprava dřeva na oheň bude patrně nejčastější aktivitou, ke které sekerku využijete, ale najdou se i šikovní kutilové a řemeslníci, kteří pro ní mají mnohem náročnější úkoly jako je přitesání trámů či klád pro nejrůznější stavby ze dřeva. Každopádně sekera je základní nástroj, který každý chlap fandící outdooru, nebo alespoň pracím kolem domu dokáže využít.



Jak začal pan Popela s kovářstvím?


No a my jsme se rozhodli otestovat nikoli běžnou sekeru, kterou koupíte na klasických eshopech, nebo v gigantických hobby shopech, ale sekeru, která vzešla z rukou šikovného českého řemeslníka – v našem případě kováře. Tomáš Popela je mladý kovář z obce Bohdalov u Žďáru nad Sázavou, a byť je původně elektrikář, který pracoval v údržbě velkých firem, před osmi lety si zkusil vykovat svůj první hřebík. Inspirovala ho tehdy videa na Youtube a na jaře následujícího roku už si pořídil svoji první výheň a také si k tomu zapůjčil kovadlinu. Pracovat se železem se učil u Karla Ondráčka ve Vysokém u Žďáru nad Sázavou a hned na to se přihlásil na učební obor umělecký kovář/pasíř do Světlé nad Sázavou.


Mezi jeho dalšími vyrobenými kousky Tomáše Popely byly vedle hřebíků také železní andělíčci, růže a otvíráky a o rok později už se vrhl na výrobu první sekerky – tehdy se jednalo o tomahawk vykovaný ze staré rašple. Ještě to nebyla sekerka jako taková, ale v roce 2019 už došlo i na sekery v pravém slova smyslu. Jeho první lehké sekery s váhou do 1 kg byly vyrobené z konstrukční uhlíkovky s označením 12050, která je snadno opracovatelná a dobře prokalitelná. Na řadu přišla výroba prvního kalače s tenkým a krátkým ostřím a váhou 4 kg, který se povedl a pracoval výborně.


Vikingské bradatice z ocele 19083


Hlavní doménou pana Popely jsou ovšem dodnes sekery bradatice, což jsou původně vikingské sekery s výraznou „bradou“, jak se říká jejich spodní části. Jsou pohledné, zajímavé, ale také praktické na práci. Náš kovář je vyrábí s nižší váhou v rozpětí 700 – 1 200 gramů, mají tenké ostří a vzešly z jeho vlastních požadavků. Když vyrážel s kamarádem na tramp, potřeboval prostě sekerku, která dokáže jednoduše nadělat dřevo na oheň – na ohřátí se, na vaření, a to ze dřeva, které dá les, jak říká sám pan Popela. Tedy ze suků, popadaných vršků stromů apod.


Dnes vyrábí pan Popela sekery z ocele 19083, což je ekvivalent původní ocele 12050, a jedná se o nástrojovou uhlíkovku s velmi dobrou houževnatostí. Navíc je ovšem při ohřevu na kovací teplotu tato ocel krásně měkká a lehce zpracovatelná. Sekery jsou kalené mezi 50-55 HRC, a přesto, jak jsme si vyzkoušeli v případě námi testované sekery, dokáží solidně dlouho udržet ostří. A víte co, pojďme si hned představit konkrétní sekeru, kterou jsme od pana Popely získaly na testování, ať nechodíme příliš dlouho kolem „horké kaše“. V praxi nám udělala velkou radost.


Lehká, praktická a s krásnou bradatou hlavou


Naše sekera má celkovou délku 58,5 cm, a i přesto váhu pouze 1 130 gramů bez pouzdra. Hlava je vykovaná, jak už jsme zmínili z houževnaté oceli 19083 a má formát 17 cm (délka) x 12,7 cm (výška přední strany s ostřím). Šířka hlavy je v nejširším bodu (tzn. v oblasti topůrka) 2,9 cm a úderná část sekery má rozměr 3 x 2,6 cm.


Hlava této sekery vypadá opravdu fantasticky, má takový ryze historický ráz a trochu neobvykle snížený sklon ostří ve srovnání s klasickými sekerami, které jsou běžně k dostání na trhu. Nejvíc se mi na ní ovšem líbí ta záměrná nedokonalost, kterou získala při kování a také přirozená patina, která jde od černé barvy do klasické leštěné stříbrné směrem k ostří. Na první pohled je zjevné, že se nejedná o fabrikovou výrobu, ale o ruční práci kováře, a přesně tak to mám rád. Na sekeře nechybí značka svého tvůrce, což je kovadlina s iniciály TP. Další zajímavý prvek.


Bradatice mají obecně tu výhodu, že i přes své dosti dlouhé ostří nejsou tak těžké díky svému typickému tvaru. Tím pádem je i ta naše velmi obratná a zvládá jak náročné práce jako je například podtětí soušky, tak jemnější úkony, jako je třeba štípání třísek na rozdělání ohně. Už jsem s ní ale také osekával větve z padlého stromu, nebo sekal malé špalíčky z větví na výrobu krásného stylového květníku. Vzhledem k nižším hodnotám zakalení se sekera snadno brousí, což je její další benefit. Úderná část je dostatečně prostorná pro zatloukání hřebů či skob a její leštění vypadá skvěle.


Výborné rovné topůrko z truhlářské dílny


Co se topůrka týče, tak jeho délka opět nabízí velkou univerzálnost na silové i jemnější seky a jeho šířka padne pěkně jak do větší, tak i středně velké ruky, jako je ta moje. Topůrko je samozřejmě vyrobené z jasanového dřeva a má výrazně rovný tvar v celé své délce. Byť mám obecně raději „esovitá“ prohnutí toprůrka, musím objektivně konstatovat, že i s tímto rovným formátem se pracuje velmi dobře. Topůrko je zakončené pouze malou hruškou (koncové rozšíření), která pro kontakt s její koncovou částí při práci bohatě postačí. Na topůrku byla zachovaná přirozená barevnost, což právě naší sekeře vysloveně sluší. Stejně jako decentní opálení dřeva v oblasti hlavy sekery. I tento prvek umocňuje historický ráz naší sekerky.


Topůrko nepochází přímo z dílny pana Popely, ale nechává si je vyrábět u externího dodavatele z vysloveně praktických důvodů. Jak sám kovář říká, tak: “ Na vyrábění topůrek nemám vybavení a v dílně, kde se dělá s ohněm mi hobliny a dřevěný prach prostě vadí. Naštěstí jsem se dostal k truhlářům do Dolní Jablonné s mistrem Horským, kterého výroba topůrek bavila už v učení. A spolupráce s ním je přímo dokonalá. Topůrka vyrábí z jasanu a všechna ručně. Na topůrko není sáhnuto bruskou. Pan Horský si stoupne k hoblici a pořízem začne dávat toporu duši. Pro dokonalý povrch použije maličký hoblík, kterému se říká vlaštovka. Navzájem jsme ze své práce uchváceni. Jemu dělá radost vyrábět topůrka na moje sekery, vždycky se nad nimi rozplývá. Já jsem zase nadšený z jeho práce. Ta topůrka jsou dokonalá a sekeře dají správný sexappeal, a přitom skvěle padnou do ruky.“


Pouzdro z hověziny a masivními nýty


Pouzdra už si ovšem pan Popela vyrábí sám. První pouzdra šil ručně a sám se učil pracovat s kůží podle různých videí a knih. Nakonec skončil u jednoduchého pouzdra z poctivé hověziny, které je nýtované mosaznými nýty a má v našem případě dva druky na zapínání, díky kterým pouzdro na sekeře sedí přímo perfektně. Nasazení pouzdra je snadné a rychlé, stejně jako jeho sejmutí ze sekery. Přitom sekeru jednak dobře chrání proti devastaci ostří, ale současně je to i bezpečnostní prvek při převozu sekery v autě, přenosu na, anebo v batohu apod.


Výborná sekera s nízkou cenovkou


Celkově jsme byli se sekerkou od pana Popely velmi spokojení a prakticky nemáme jeho sekeře co vytknout. Navíc má svůj osobitý vizuální půvab a historické punc, za což dáváme palec nahoru. Tuhle sekerku vám vřele doporučujeme, a to i vzhledem k jejímu poměru „výkon“ / cena. Tato ručně vyrobená praktická sekera vyjde na 3 500 korun, což je ve srovnání s dalšími ručně vyráběnými sekerami na současném trhu příjemně nízká částka. Dražší jsou v případě produkce pana Popely jen jeho těžší sekery, než ta naše. Nejdráž vyjde dvoubřitá sekera s cenovkou 6 000 korun.


Jaké jsou plány pana kováře?


Každopádně nás zajímalo, jaké má pan Popela další plány do budoucna ve smyslu své výroby. Co nám k tomu řekl? „Rád bych v budoucnu znovu udělal dvoubřitou sekeru. To byla krásná práce. Ta sekera vypadá velice elegantně, ale zároveň strašně nebezpečně (úsměv). Vyrobit ji, byla veliká zkušenost. Hlavně ji po kování vystředit, aby byla obě ostří pěkně v ose sekery. Chci se v tomto odvětví i na dále rozvíjet a vyrobit bradatici s tulejí starým způsobem. Tady se tělo sekery dělá z konstrukční oceli. Sekera se bude svářet z více dílů nebo se udělá z masivního plocháče. V obou případech se bude tulej svářet na trnu, což je náročný proces. Toto je pro mě velká výzva.


Další nástroje, které bych chtěl zařadit do výroby, jsou tesařská dláta. Z mé dílny už odešly i sapiny, kleště na klády, lopatky, klíny a občas se nechám přemluvit i na výrobu nože.“


Jak dlouho trvá výroba jedné sekery?


A kolik času vlastně zabere výroba jedné sekery bradatice, ptáme se pana Popely. „Samotný výkovek sekery je hotový cca za 2-4 hodiny, záleží na její velikosti. Takže prostor pro produkci je poměrně veliký. Ale sekery dělám spíš nárazově. Podle poptávky, nebo když mám chuť. Kdybych to dělal v nějakých velikých sériích, mohla by se vytratit radost z její výroby. Primárně mě živí zakázková výroba kovářských výrobků na přání zákazníků. Brány, ploty, mříže, dvířka ke krbu, zábradlí a další výrobky,“ reaguje kovář Popela.


Jaké jsou koníčky pana kováře?


A teď dotaz z trochu jiného – řekněme více osobního „soudku“. Máte kromě výroby seker čas i na nějaké své záliby? „Kování pro mě bylo koníčkem, ale přerostlo to v povolání, které dělám naplno. Takže jsem si musel najít jiný koníček, u kterého si vyčistím hlavu. Tím se pro mě stala střelnice. Hodně mě oslovila sportovní střelba z brokových zbraní. Velice rád chodím střílet Trap, ale ani Skeet mi není cizí,“ odpovídá nám sympatický kovář.


Nám nezbývá, než mu závěrem poděkovat za bohaté odpovědi na naše dotazy a především za krásnou sekeru, která nám bude, věřím, ještě dlouhá léta dobře sloužit, ale také dělat vizuálně radost. Panu Popelovi přejeme mnoho spokojených zákazníků, ale také radosti z jeho zajímavé a náročné práce, stejně jako dostatek času na sportovní střelbu. Pokud byste se chtěli dozvědět o jeho krásné práci více, navštivte jeho web http://www.popelablacksmith.cz, nebo se podívejte na sociální sítě, kde jej snadno najdete pod heslem @popelablacksmith. Pěvně věřím, že budete z jeho výrobků stejně nadšení, jako jsme my.   


Sekera od Tomáše Popely přehledně:


Celková délka: 58,5 cm


Materiál sekery: ocel 19083


Výška čepele: 12,7 cm


Délka hlavy sekery: 17 cm


Šířka hlavy v nejširším bodu: 2,9 cm


Rozměr úderné části: 3 x 2,6 cm


Síla topůrka pod hlavou sekery: 5,4 x 2 cm


Síla topůrka v úchopové části: 4,4 x 2,7 cm


Materiál topůrka: jasan – ruční výroba


Váha: 1 130 g bez pouzdra


Materiál pouzdra: hovězina s mosaznými druky a nýty


Cena: 3 500 Kč


Kontakt a další informace: http://www.popelablacksmith.cz


Sociální sítě: Instagram - @popelablacksmith, Facebook - Umělecké kovářství Tomáš Popela