V roce 1314 skotskými hrami oslavovali vítězství krále Roberta Bruce v bitvě u Bannockburnu. A od té doby se pořádaly už pravidelně. Začínala s tím pochopitelně jako první šlechta, ale dostalo se to i do vesnic po celém Skotsku.
Celé dlouhé roky ba i staletí byly skotské hry velmi oblíbené a populární až dokud nebyly násilně přerušeny z důvodu jedné prohrané bitvy. Teprve po šestatřiceti letech se jeden z panovníků, který byl v té chvíli u moci, umoudřil a začalo se znovu. To je trochu z historie, ale skotské hry se v podstatě dělají dodnes a to i v České Republice. Dnes je to ovšem trochu jiné, než to bylo tehdy, tedy v rámci soutěžních disciplín, protože v dnešní době je to bráno hlavně jako sport a také zábava. U nás se to děje na zámku Sychrov už od roku 2001 a obvykle je zájem návštěvníků mnohatisícový a navíc se tu objeví vždycky nějaký ten televizní štáb, aby o tom referoval.
Nyní se podíváme na disciplíny, které jsou k vidění na pravých skotských hrách. Sice to nejsou úplně ty počáteční, ale v podstatě se tomu velmi podobají. Tak například hod závažím do dálky. Prostě musíte odhodit co nejdál ocelovou kouli uvázanou na řetězu, přičemž se můžete i rozběhnout maximálně na dva a půl metru. Koule váží čtrnáct kilo. Vrh kamenem do dálky je to samé co vrh koulí v atletice. Stejným způsobem odhazujete i kámen. Musí to být přírodní materiál o váze zhruba dvaceti kil.
Hod závažím do výšky je třetí disciplínou. Jedná se o válec vážící dvacet osm kilo, který musíte vyhodit do vzduchu a přehodit dřevěnou tyčku v dané výšce. Dále tu máme hod šesti až osmimetrovou kládou. Soutěžící ji musí uchopit, rozběhnout se a odhodit s tím, že kláda musí opsat ve vzduchu kruh kolmý k zemi. Hod skotským kladivem je též podobný tomu v atletice. Akorát, že se tady nesmí otáčet. Kladivo váží osm kilo. Farmářský běh je pro změnu trošku něco jiného. Do každé ruky se vezme padesát kilo vážící závaží, ale neběží se, spíše jde, hodnotí se počet metrů, který se ujde, aniž by člověk pustil závaží.
Foto © Depositphotos.com/jamieroach