Přitom vyšší ztráty tekutin z těla nás mohou ohrozit i na životě. Důsledkem toho, že většina lidí pije velmi málo je řada zdravotních problémů, únava, vyčerpanost. Nedostatek tekutin zpomaluje dokonce i proces hubnutí. Naše krev začne houstnout, dochází k úbytku solí a minerálů. Signálem špatného pitného režimu je hlavně chybějící hořčík, který má v našem těle nezastupitelné místo v antistresovém režimu.
Pocity žízně bychom neměli nikdy podceňovat, ale měli bychom jim dokonce předcházet a pít i tehdy, když nemáme pocit žízně. To dobře vědí fotomodelky, manekýny nebo dívky těsně po pubertě vidíme neustále s lahví vody v ruce. Už si totiž vyzkoušely, jaký vliv má voda na stav pleti a vitalitu našeho organismu a zařídily se podlet toho.
Naše tělo potřebuje, abychom mu denně doplnili nejméně 2 litry tekutin. Pokud je teplé počasí, nebo vyvíjíme zvýšenou námahu, je to, pochopitelně, více. Musíme mít na mysli, že jen potem se z těla vyloučí až 1,5 l vody denně a s ním odcházejí právě prvky cenné pro správné fungování organismu. Tekutiny musíme doplňovat průběžně a plynule po celý den. Určitě nestačí káva, která má naopak diuretické účinky.
Největší problémy s pitím mají děti a staří lidé. U dětí záleží na tom, jak rodiče sledují jejich výživu a denní režim a na nutnost pití je upozorní. Dnes je zcela běžné, že děti dostávají s sebou do školy svačinu a také láhev s pitím.
Staré lidi však neupozorní nikdo. Vzhledem k tomu, že tomto věku mají také občasné problémy s inkontinencí, brání se naopak většímu příjmu tekutiny a časté kolapsy, které končí odvozem na JIP mají původ v dehydrataci organismu.