Galapágy jsou pro většinu Evropy divočinou i přes to, že se nacházejí asi tisíc kilometrů od Ekvádoru v Jižní Americe. Galapágy mimo jiné omývá Tichý oceán a jsou opředeny, dá se říci legendou. Je to už velmi staré souostroví, které bylo objeveno roku 1535, konkrétně desátého září Tomášem z Berlanga, který zrovna plul z Panamy do Peru.
V té době tu nežil ani človíček. Až o třicet pět let později byly Galapágy zaneseny do námořních map. Během sedmnáctého a osmnáctého století tu často kotvili piráti se svými loděmi, případně i cestovatelé, aby zde doplnili zásoby vody. Od roku 1832 patří, či lépe řečeno jsou připojeny k Ekvádoru. Zdejší oblast je považována za Karibik.
width="560" height="314">
O tři roky později tu přistál známý anglický přírodovědec Charles Darwin známý svojí evoluční teorií, kterou pravděpodobně podpořil i zde. Na Galapágách byl pět týdnů a pozoroval tam živočichy. Ony Galapágy jsou bohaté na mnoho zvířat jak z doby minulé, tak i zdoby současné. Právě díky zvířatům zde žijícím jsou Galapágy vyhlášeny velkým národním parkem, přičemž letos je tomu už osmdesát let, co tomu tak je. Dále jsou už třicet šest let zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Galapágy se mimoto pyšní i osmnácti ostrovy, z nichž je známý například Santa Cruz nebo San Cristóbal.
Nyní se budeme věnovat fauně neboli zvířatům. Je dokázané, že tu žili například prehistoričtí ještěři nebo obří suchozemské želvy, Galapágy mají i přezdívku – želví ostrovy, právě díky překladu ze slova Galápago. Galapágy se můžou pyšnit i raritou, že jsou jediným místem na severní polokouli, kde se vyskytují tučňáci, konkrétně jde o tučňáka galapážského, který je bohužel ohroženým druhem a sídlí ve velké převaze na ostrově Isabela. Ovšem obyvateli jsou tu i další zvířata, tedy celkově na Galapágách. Je to kupříkladu i želva sloní, která má deset poddruhů. Tato želva patří mezi dva největší druhy želv, které žijí na zemi.
Jako pozůstatky ještěrů tu žije několik druhů z řádů leguánovitých, prostě klasičtí leguáni. Mezi ptáky, kteří se pobývají, se řadí například rackové či kormoráni, ti jsou právě velkým nebezpečím pro narozené mladé leguánů, protože by je mohli sežrat. Je tu i větší populace speciálních ptáčků, což jsou Galapážské pěnkavy neboli pozor – Darwinovy. Jde o patnáct druhů pěnkavovitého ptactva, které krásně zpívá. Ovšem je tu čas na obavy, na Galapágách žijí i žraloci, ale na druhé straně jsou tu delfíni. Je zajímavé, že toto souostroví má o něco více obyvatel než Česká republika, konkrétně je to něco přes třináct a tři čtvrtě milionu. Žijí tu převážně indiáni, mestici a mulati.