Smrtonosná zábava

front.post
front.public: 04. 09. 2021
time01

Hadi odjakživa nahánějí většině lidí hrůzu a je celkem jedno jestli se jedná o obyčejnou užovku, nebo prudce jedovatý exemplář. Jedovatých hadů je na světě okolo čtyř set druhů, tudíž pro toho, kdo je chce chovat, existuje opravdu velký výběr.  


Přece jenom se jedná o exotiku a nyní si řekneme, jak vlastně takového jedovatého hada chovat. Tak předně je vhodné zvážit, zda vůbec má člověk možnosti, chovat ho někde v uzavřeném prostoru. Nejlepší volba je tudíž logicky akvárium – ono by se sousedům těžko vysvětlovalo, jak se dostala prudce jedovatá krajta královská do jejich bytu skrz okno – to by se mohlo stát v případě, že had bude na volném prostranství.  


Jestliže se tedy vydáte kupovat jedovatého hada, tak je nejlepší přímo od chovatele, kde se přímo dá přesvědčit, jak na tom jsou po fyzické stránce, jestli nestrádají a tak podobně. I takový had může mýt parazity, potažmo cizopasníky, takže pozor na to. Kdo nemá žádné zkušenosti, tak by se měl poradit s veterinářem, chovatelem, případně si koupit odbornou literaturu. Takže tedy už k samotnému chovu. Měli byste si také ještě nejdřív zjistit, jestli vámi vybraný jedovatý had, není nějak zvláště agresivní typ – jednak pro vaši samostatnou bezpečnost a také pokud byste chtěli chovat duo.  


V žádném případě byste neměli tzv. odfláknout přípravu akvária, respektive tedy spíše terária. Mělo by tam být osvětlení, více místa, záleží na druhu hada a také například nějaká ta větev. Písek není potřeba, i když ten dokáže zvíře poranit, protože je ostrý. Ani na ventilaci byste neměli zapomenout, ale musíte to udělat tak, aby vám váš plaz neutekl. Hada byste i s teráriem měli umístit tam, kam budete vždycky dobře vidět. Přes den musí být terárium pro plazy vyhřívané. Je zajímavé, že hadi jsou hluší, takže je žádný rámus nemůže vyvést z míry, jedině, když se kolem terária, pořád někdo cizí prochází.  


Co se týká potravy, tak tady je to vesměs jednotvárná záležitost, protože hadi a nejenom ti jedovatí, když to řekneme trochu hloupě, mají rádi maso. To znamená například myši. Ovšem pozor – nepohrdnou ani malým kuřátkem, ještě žlutým nebo dokonce králíkem – to všechno živé. Komu nedělá pohled na hada drtícího a pojídajícího svou kořist, tak by se raději vůbec neměl dívat, případně se ani pouštět do chovu jedovatých druhů. Když to tedy shrneme, tak pokud je někdo fajnšmekr a nemá strach, tak by si mohl pořídit opravdu asi dva nejjedovatější exempláře na světě – krajta královská nebo mamba černá, která je obzvláště nebezpečná.