St. Anton am Arlberg: Lyžařský sen pro náročné i na konci sezóny

front.post
front.public: 19. 03. 2024
IMG-6391

Chcete vyrazit na lyžařskou dovolenou, která maximálně splní vaše očekávání? Otestovali jsme luxusní lyžařskou destinaci, která patří mezi nejlepší v Evropě. 


V srdci Tyrolska se tyčí lyžařské středisko, které je symbolem luxusu, kvality a nezapomenutelných zážitků na sněhu – St. Anton am Arlberg. Toto město, známé svou pohostinností, architektonickou krásou a nekonečnými možnostmi pro lyžování, je právem považováno za jednu z perel Alp. S 305ti kilometry dokonale upravených sjezdovek a dalšími 200 kilometry pro freeride, které se rozprostírají v téměř třítisícových výškách, láká St. Anton lyžaře z celého světa.


Do St. Antonu dojedete z Prahy za necelých šest hodin autem, a to i s přestávkami během cesty. Čeká vás něco málo přes 500 km, a to většinu po dálnicích. A tace sta se vám rozhodně vyplatí. St. Anton je hrdým členem prestižního sdružení Best of the Alps,do kterého spadají pouze špičková alpská lyžařská střediska. Je to místo, kde se snoubí tradiční tyrolská architektura s moderním designem a kde každý návštěvník cítí, že je tu pro něj připravena nezapomenutelná dovolená.V hlavní roli zkušení lyžaři


Lyžařský areál je jako stvořený pro zkušené lyžaře hledající výzvy na sjezdovkách, které jsou označovány za jedny z nejnáročnějších v celých Alpách. Pro začátečníky a méně zkušené lyžaře jsou zde připraveny široké modré sjezdovky, kde si mohou v klidu zdokonalovat své lyžařské dovednosti. Pro milovníky adrenalinu pak areál nabízí černé sjezdovky a freeride zóny, kde si mohou vyzkoušet své schopnosti v náročném terénu. Nicméně v St. Antonu platí, že kaegorie sjezdovek jsou posazené většinou o laťku výš. Zkrátka modré sjezdovky jsou spíše červené, červené černé a černé lsou pro začátečníky opravdové peklo.


St. Anton se pyšní rozmanitostí sjezdovek, které uspokojí lyžaře na všech úrovních. Jednou z nejoblíbenějších sjezdovek pro pokročilé je "Stanton", která nabízí srdcervoucí sjezdy a nádherné výhledy na alpské panorama. Pro ty, kteří milují rychlý sjezd a chtějí testovat své dovednosti, je tato sjezdovka dokonalou volbou.


I na děti a milovníky freeridu je pamatováno


Začátečníci a rodiny s dětmi si oblíbí sektor "Nasserein" – širokou modrou sjezdovku, která je ideální pro učení a zdokonalování techniky lyžování v bezpečném a kontrolovaném prostředí. S mírným sklonem a širokým prostorem poskytuje Nasserein dostatek místa pro první pokusy na lyžích bez stresu z přeplněných sjezdovek.


Pro milovníky freestyle lyžování a snowboardingu nabízí St. Anton "Rendl Beach", snowpark s širokou škálou překážek včetně skoků, railů a boxů, které vyhovují jak začátečníkům, tak i pokročilým freestylerům. Park je navržen tak, aby podporoval kreativitu a umožnil jezdcům zdokonalovat své triky v bezpečném prostředí.


Další atrakcí, kterou si ve St. Antonu nesmíte nechat ujít, jsou noční sjezdy na osvětlených sjezdovkách. Tyto speciální večerní lyžařské zážitky nabízí úplně jinou perspektivu lyžování. Sjezd pod hvězdnou oblohou s výhledem na osvětlenou vesnici je magickým zážitkem, který ve vás rozhodně zanechá hluboké vzpomínky.


Ubytování není levné, ale naplní vaše představy


Ubytování v St. Antonu nabízí širokou paletu možností od luxusních hotelů přes útulné penziony až po soukromé apartmány. Bez ohledu na váš rozpočet nebo preference, St. Anton má pro každého ideální místo k pobytu. Ať už se rozhodnete pro ubytování přímo v St. Antonu, kde budete mít rychlý přístup k nočnímu životu a sjezdovkám, nebo ve více klidných vesnicích v okolí, jako je třeba Pettneu. Ovšem nesmíte očekávat, že byste v celém regionu St. Anton měli možnost narazit na ubytování skutečně laciné. Ceny jako v Jizerských horách tu pravdu nenajdete.


Vynikající kuchyně a sen pařmenů


Restaurace v St. Antonu a na jeho sjezdovkách nabízejí široký výběr kulinářských zážitků, od tradiční tyrolské kuchyně po mezinárodní speciality. Nezapomenutelné chvíle můžete prožít v gigantické restauraci na vrcholu Gampen nebo v útulnějších restauracích a barech rozesetých po celém areálu. Určitě vyzkoušejte sladký trhanec, nebo třeba tyrolskou variantu halušek. Budete nadšení, ale především hodně sytí. Zkrátka tyrsolská kuchyně zrovna nepatří mezi dietní. Ale to nevadí. Na náročné lokální sjezdovky totiž budete potřebovat hodně energie. Také vyzkoušejte místní jemné šnapsy. Nadchnou i skutečné znalce.


Noční život v St. Antonu je stejně vzrušující jako jeho sjezdovky. Apreski bary a kluby nabízí perfektní místa pro relaxaci po náročném dni na svazích. Z hlavní třídy Dorfstrasse, kde se nachází většina barů, restaurací a klubů, čiší energie a radost ze života. Kluby najdete snadno, stačí jít po stopách skupinek mladých lyžařů.


Lyžování v dubnu? Žádný problém


Ceny skipasů a detailní informace o lyžařském areálu lze najít na oficiálních webových stránkách St. Antonu. Bez ohledu na to, jestli jste zkušený lyžař nebo teprve objevujete krásu zimních sportů, St. Anton am Arlberg nabízí perfektní mix adrenalinu, relaxace, luxusu a silných zážitků. Zkrátka St. Anton am Arlberg je místem, kde každý lyžař najde to, co hledá – od náročných sjezdovek až po odpočinek v luxusních wellness centrech. Ale co je důležité, vynikající sněhové podmínky tu jsou k dispozici obvykle až do konce dubna. Takže není problém do Antonu vyrazit ani v momentu, kdy už nás klepe jaro hlasitě na dveře.


 


Informace o St. Antonu přehledně:


Cena skipasů:


3-denní: 217 eur (dospělí), 130 euro (děti)


7-denní: 450 eur (dospělí), 271 eur (děti)


Celková délka upravených sjezdovek podle náročnosti: modrá - 131 km, červená - 123 km, černá - 51 km.


Výška skiareálu: od 1 304 do 2 811 metrů nad mořem


Celkový počet vleků: 88