Přemýšlíte, kam na poslední chvíli za kvalitním lyžováním a nehodláte se smířit s průměrným lyžařským střediskem? Pak si nenechte ujít tento supertip na jedinečnou zimní dovolenou.
Supertip na zimní dovolenou - možná si právě myslíte, že záměrně přeháním, ale faktem je, že přesně vím, o čem mluvím. Sjezdil jsem již dlouhou řadu tyrolských svahů, ale St. Anton je skutečně můj velký favorit. Proč právě Anton?
Právě St. Anton je totiž jedinečnou souhrou mnoha kvalit, které ve skiregionech často podvědomě hledáme - kvalitu, zábavu, krásu a perfektní služby. A to St. Anton prostě dokáže nabídnout a navíc s jistou lehkou samozřejmostí. A tak nejen, že nebízí stovky kilometrů perefektně upravených i freeride sjezdovek, které začínají v téměř třítisícové výšce, ale ten komfort všude kolem jako by vás podvědomě hýčkal. Uvědomujete si ho doslova na každém rohu. Od samotné hlavní třídy Antonu, která je poseta hotely, restauracemi, kluby a skvostnými shopy, přes "obecní" velkolepý wellness s venkovním vyhřívaným bazénem až po jedinečné Apre Ski bary a restaurace přímo na sjezdovkách. A to vše pod rouškou typicky tyrolské architektury, designové čistoty a pohostinosti.
Ale pojďme se spolu podívat na skiareál St. antom am Arlberg více dopodrobna. Samotný skiareál se de facto koncentruje kolem obce St. Anton, kde budete hledat první lanovky, které vás vynesou na štíty nad vsí. Další obce, které spadají do širokého skiareálu a kde se možná právě vy ubytujete, jsou St. Christoph, St. Jakob a Stuben. Jiné vesnice pro své ubytování než St. Anton volte hlavně v případě, pokud chcete bydlet více v klidu - mimo hlavní tepnu nočního života, mimo lidský mumraj.
V každém případě, jakmile se rozhodnete vypravit do regionu St. Anton Am Arlberg, počítejte s cestou autem z Prahy v délce kolem 6ti hodin, kterou je možné urazit především po dálnicích - tedy svižně a plynule. Teprve těsně před samotným Antonem (říkejme tak skiareálu zkráceně) sjdete z dálnice na pouhých pár kilometrů do malebného údolí posetého lukami, pastvinami a neskutečným počtem seníků.
Samotná obec St. Anton vás přivítá okázalými hotely a penziony, ale také omezeným parkováním, které se vám zúží na samotný hotelový parking a pak rozlehlá parkoviště určená pro lyžaře na okraji Antonu.
Hurá na ostré svahy
Ale pojďme na svahy! Orientace na sjezdovkách tu i přes jejich rozlehlost není nijak extra složitá. Stačí se orientovat podle čtyř hlavních vrcholků, kterými jsou Gampen, Kapall, Galzig a Valluga. Pokud nejste zkušenými lyžaři a preferujete spíše modré, případně lehčí červené, budete ze skiareálu patrně trochu zklamáni. Říká se, že modře značené sjezdovky jsou tu spíše červené, červené jsou černé a černé jsou doslova vražedné. Úplně pravda to ovšem není. Slušně se můžete rozjezdit třeba na modrých sjezdovkách pod vrcholy Galzig a Kapall.
Na druhou stranu pokud hledáte ostré černé, kde se dokážete maximálně vyřádit, směřujte svou pozornost na svahy pod již jmenovanými vrcholky - Galzig a Kapall. Pravidelní návštěvníci Antonu moc dobře znají především boulovatou černou s názvem Kandahaar, která bývá často jedinou možností, jak se dostat dolů od Galzig v případě, že je kvůli lavinovému nebezpečí zavřená paralelní táhlá modrá.
Cestou na Galzig si vychutnejte mimořádnou kabinovou lanovku Galzig bahn, které byla již několikrát oceněna jako architektonický skvost. Nejen, že vás uchvátí unikátní prosklená budova, ale i systém zvedání kabiny, kdy nastupujete na úrovni země, pak se kabina zvedne do úrovně vršku budovy a teprve poté se rozjede k vrcholku Galzig.
Kde jíst, popít a bavit se?
Co se občerstvení na svazích týče, určitě nevynechejte gigantickou restauraci na vrcholu Gampen, kde si můžete vybrat praktickou samoobsluhu, nebo klasickou restauraci. Krásný interiér ve dřevě a veliká terasa vás mile překvapí. Další moc pěknou restauraci s barem najdete na vrcholku Kapall - je menší, zato útulnější.
Jakmile vás předstane v daný den lyžování bavit, dejte si drink v některém z Apre ski barů, které jednoduše nelze minout. Ať už díky hlasité hudbě, nebo kvantu lyžařů, kteří tu již popíjejí a baví se. Večer můžete vyrazit do některé z četných restaurací anebo třeba do music klubu jako je Bobos, nebo napříklas Picadilly Pub. Oba a ještě další podniky najdete přímo na hlavní třídě a prázdné určitě nebudou, takže pokud si jedete do Antonu zapařit, nebudete zklamaní.
Každopádně pokud si říkáte, že sezóna je již u konce, pak jste na omylu. V Antonu si perfektně zalyžujete až do poloviny dubna a někdy i déle. Sněhové podmínky tu bývají perfektní. Takže zbývá si sbalit lyže, oblečení a vzhůru na výborně upravené svahy!
Ceník skipasů v St. Anton Am Arlberg (prosinec až duben)
1 den
dospělý - 54,50 eur
dítě - 32,50 eur
senior - 49,50 eur
3 dny
dospělý - 158 eur
dítě - 94 eur
senior - 140
7 dní
dospělý - 324 eur
dítě - 194 eur
senior - 279 eur
Nadmořská výška skiareálu a počet vleků:
1 304 - 2 811 m, 88 vleků
Délka upravených sjezdovek:
modrá - 131 km
červená - 123 km
černá - 51 km