Starobylé Benátky

front.post
front.public: 11. 02. 2022
time00-kopie

Benátky neboli Venezia je jedno z nejnavštěvovanějších turistických míst na planetě Zemi. Benátky se nacházejí na severu Itálie, přičemž tam žije skoro dvě stě šedesát tisíc lidí. Necháme historii spát a podíváme se na turistické cíle. Benátky jsou proslulé několika věcmi.  


Tou první jsou zcela jistě gondoly. Je to ideální pro páry, protože si sednou do lodičky, kterou v uvozovkách řídí gondoliér a velmi často u toho i zpívá. Velkou zajímavostí je, že patronem gondol je český světec Jan Nepomucký, jehož socha stojí u kostela svatého Jeremiáše. Benátky jsou podle mnohých však už plné přistěhovalců. Je to z důvodu vysokých nájmů, které domácí nemohli utáhnout a tak se odstěhovali.   Benátky jsou protkané neuvěřitelným množstvím turistických zajímavostí a tak směle do toho. Benátčané  jsou  asi nejvíce hrdí jna Náměstí svatého Marka. Tohle náměstí tu stojí od devátého století a sídlí zde rozlehlý  komplex Dóžecího paláce a Baziliky svatého Marka. Je to ten nejhlavnější kostel v celých Benátkách. Stojí zde už velmi dlouho - vystavěn byl mezi lety 828 až 832. Tato bazilika byla svědkem mnoho špatného a dodnes na ní ta pověst  ulpívá. Vnitřek je velmi bohatě vyzdoben, a historie zde dýchá z každého koutu. Určitě doporučujeme prohlídku s komentářem, protože nejen stavba je zajímavá.   Když se mluvilo o gondolách, tak se musí vzpomenout i Most vzdechů, pod kterým často proplouvají. Jako jeden z mála mostů je zakrytý. Říká se mu tak proto, že spojuje místnost na výslechy v Dóžecím paláci s věznicí, odkud se odváděli vězni a vzdychali. Takto tento most pojmenoval básník lord George Byron.   


Kdo má rád přírodu, tak v Benátkách může narazit na jeden z nejkrásnějších parků na světě - minimálně Italové by to tak řekli. Jmenuje se Giardini della Bienalle. Je zde třicet zahradních pavilonů, jenž vytvořil Napoleon Bonaparte a mimo jiné zde běhá velké množství volně žijících koček. Tento park hostí i jeden z uměleckých festivalů.  


Jedním z temných míst v Benátkách je ostrov Poveglia. Když v patnáctém a šestnáctém století vypukla epidemie moru, tak sem dávali všechny nakažené. Navíc se zde v roce 1922 postavilo sanatorium pro psychicky nemocné. Zde dělali na pacientech lékaři pokusy, ale jednomu z nich se to vymstilo. Spáchal sebevraždu skokem z okna. Od roku 1968 je to zde všechno uzavřelo včetně přístupu. Sice je to neobydlený ostrov ale všichni sem u vyhýbají. Jezdí sem hojně senzibilové a hledači záhad, ale vždycky strachy utečou. Místní vláda tu udělala vinici, ale víno vyrobené odtud pravděpodobně nikdo nikdy neochutná.  


Benátky jsou místem, které by jste rozhodně neměli minout.


Foto © Depositphotos.com/lakov