Pokud se tam najde nějaký škarohlíd, který propadl „zdravé výživě v podobě naklíčeného zrní“, určitě nás upozorní na to, že grilování je škodlivé, vytvářejí se při něm škodlivé látky, dráždí se zažívání a kdovíco ještě. Nevěřte tomu. I grilovat se dá zdravě.
Na co si tedy dát pozor, abychom si krásného večera užili bez problémů. Všeobecně se má za to, že nejrizikovější je spálená šťáva z masa, která kape do ohně a přitom se vytvářejí právě ony rakovinotvorné látky. Zabráníme tomu tak, že si pořídíme gril, kde se šťáva zachycuje do misky a nepřijde do kontaktu se žhavým uhlím.
Na druhém místě je třeba hlídat teplotu grilu. Měla by být taková, aby se povrch masa rychle „zatáhl“, vytvořila se na něm kůrčička a vnitřek měl dost času se propéci. Pokud by byla teplota příliš vysoká, povrch masa by nám, místo vytvoření voňavé, křupavé kůrčičky zuhelnatěl a vnitřek masa by byl buď syrový nebo by se vysušil.
Stane-li se nám, že se povrch masa nebo buřtíků spálí, nezoufejte. Pokud vám to nevadí jinak, tak vás můžeme ujistit, že právě zuhelnatělé kousky masa se v těle nezastaví, projdou a vyloučí se beze škody.
Horší je to s onou krásnou, křupavou kůrčičkou. V ní se ukládají právě ony zoxidované tuky a vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky. Ty se na mase srážejí ve formě benzypyrenu a my je polykáme. Pokud ale na maso sypeme bylinky jako je tymián, šalvěj, máta nebo oregano, používáme koření, přidáváme hořčici a česnek, tyto přísady dokážou škodlivý benzypoyren zlikvidovat. Měli bychom tedy maso před grilováním marinovat a přísady používat do marinády.
Většina marinád ale obsahuje také tuky ve formě oleje. Tady je namístě opatrnost, protože ne každý olej je na grilování vhodný. Měli bychom používat jen ten, který je konzistentní a v teple grilu se nebude rozkládat na škodlivé prvky. Nejlepší konzistentní vlastnosti má olej olivový nebo arašídový a proto je pro grilování nejvhodnější.
Opatrnost je namístě také při grilování jiných potravin než právě masa. Máme na mysli třeba brambory nebo zeleninu. Pokud je položíme přímo na gril, vzniká, zejména v potravinách bohatých na uhlohydráty, škodlivý akrylamid. Tomu zabráníme tím, že brambory nebo zeleninu zabalíme do alobalu nebo dáme na alobalovou misku. Pak nepřijde nazmar ani šťáva, která se v misce zachytí.
Jak vidíte, pokud se budeme řídit určitými pravidly, ani grilování nebude nezdravé a jestliže ještě použijeme vhodné suroviny, které nejsou příliš kalorické, můžeme mít, vzhledem k tomu, že při přípravě jídla se jiný tuk, než který obsahuje grilovaná potravina, nepoužívá, i jídlo dietní. Samozřejmě to neplatí o grilovaném bůčku nebo mastné klobáse, ale třeba o kuřecím nebo krůtím mase, libové krkovici, hovězím steaku nebo rybě.
Grilované maso můžeme doplnit velkým množstvím syrové nebo grilované zeleniny a nakonec sklenicí piva nebo dobrého vína, které nám pomůže případné škodliviny z těla odplavit.
Přejeme vám tedy příjemné posezení a dobrou chuť a příště už si nezvěte ony škarohlídy, kteří nad vámi drží vztyčený prst. Vždyť určitě negrilujete denně a posezení s veselými přáteli nás na zdraví ohrozit nemůže.
Foto © Depositphotos.com/Dieter Hawlan