Steak Misono

front.post
front.public: 08. 08. 2020
time01 – obnovený-kopie

Steak Misono a Tokio – to jsou tři slova, nesmírně populární nejen v Japonsku, ale vlastně v celé Asii. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to jídlo, ano, je to jídlo, ovšem i název restaurace právě v Tokiu. Takže se podíváme na tuto restauraci a její historii.  


 


Steak Misono byla založena už v roce 1945 – těžko soudit, jestli to byl úplně vhodný rok na vytváření nějakého podniku, vzhledem k tomu, co se dělo ve světě. Jednalo se vlastně o první restauraci na světě, která měla v nabídce tzv. Teppanyaki steak. Tato restaurace je trochu na jiné bázi než většina ostatních.  


 


Spočívá to v tom, že využívají maso z černého skotu, který je svým způsobem specifický a ojedinělý. Jedná se o maso té nejvyšší jakosti a kvality. Restaurace Steak Misono navíc používá i místní zeleninu, která je sezónní, dále mořské plody, jako třeba langusty a jiné. Pokud někoho zajímá, jak je to v Japonsku s vařením, tak můžeme s klidem říci, že tam se to například vůči nám liší ve všech směrech. Jestli vás zajímá v čem, tak můžeme začít hned s krájením – v Japonsku se totiž budoucí kuchaři učí nejdříve sedm let krájet a potom jeden rok už vaří pokrmy, následně jsou vypuštěni ze školy a mohou se ucházet o zaměstnání.  


 


Když vyjdou ze školy, krájejí v kadenci jako kulomet - tatatatatatatatata. V Japonsku je navíc naprosto běžné příprava jídla před hostem od začátku až do úplného finále. Příklad – když chcete rybu, vyloví vám ji tam z akvária, zabijí a začnou ji přímo před hostem připravovat. Sice si tu povídáme o této restauraci, ale je načase, podívat se trochu více do historie, než je jenom datum založení. Člověk, který má vlastně zásluhu na Steak Misono, se jmenoval Shigeji Fujioka, který se narodil v roce 1909 a zemřel roku 1999.  


 


Ze začátku sem chodili hlavně známé osobnosti z řad herců, zpěváků, ale výjimkou nebyli ani tanečníci, potažmo vojáci. V Japonsku byl v minulosti steak považován za tzv. západní jídlo. V této restauraci se ale drží klasický asijský způsob – tak předně se jí s hůlkami a pak s rýží v podobě koulí a nakonec se k tomu pije tradičně čaj. Pokud se ještě vrátíme na začátek ke slovu Teppanyaki, tak toto slovíčko najdete dokonce i v amerických slovnících, což je zcela jistě zajímavé. V Americe to patří mezi oblíbené druhy steaků. V této restauraci je mnoho jídel vytvořených vlastně náhodně – třeba taková česneková rýže.