Šumava

front.post
front.public: 27. 01. 2015
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený
Šumava patří mezi nejzachovalejší česká pohoří. To je dáno zejména tím, že v období socialistického Československa byla její část součástí hraničního pásma. To bylo 4 - 10 km široké a zhruba 2 km před státní hranicí se nacházel drátěný zátaras vysoký 2,5 m.

 

Před druhou světovou válko bylo toto území osídlemo především etnickými Němci. Ti byli po osvobození vyhnáni a na jejich místo přišli noví osadníci z vnitrozemí. Dnes mohou její návštěvníci využít turistické trasy po celé její rozloze a případně se vydat do sousedního Německa. Jako východisko pro poznání střední Šumavy nám může posloužit Modrava. Zde vzniká spojením dvou horských potoků řeka Vydra.

 

Právě po jejího horního toku vede turistická stezka na Kvildské pláně. Cesta stoupá na Filipovu Huť a poté pozvolna klesá na louky Horské Kvildy. Pokračuje pak podél Hamerského potoka. Zajímavá je také vycházka údolím Roklanského potoka na Javoří Pilu. Cestou tam může turista využít trasu přes Rybárnu nebo Rokytu. Nenáročná túra je výšlap na Březník. Mnoho turistů si Šumavu spojuje především s Kvildou. K nejpopulárnějším turistickým trasám v této oblasti patří návštěva pramenů Vltavy.

 

Takřka celá cesta vede lesnatou krajinou. Okolo Chalupské slatě se lze také vydat na nenáročnou vycházku na Borovou Ladu. Stezka vede kolem kapličky na Šindlově. Kocháňovské pláně jsou sice nejnižší části Šumavy, ale i zde je mnoho zajímavých míst. Najdeme tady například ledovcové Prášilské jezero. To leží na severovýchodním svahu Poledníku ve výšce 1080 metrů nad mořem. Šumava nabízí dovolenou po celý rok. V zimě zde lyžaři najdou sjezdovky vhodné pro začátečníky i zkušené borce.

 

S pádem železné opony lze návštěvu těchtu hor kombinovat s bavorskou nebo rakouskou stranou, kde najdou turisté množství kvalitních sjezdovek a upravená městečka a vesnice.

Foto © Depositphotos.com/mujfotograf