Švédské království

front.post
front.public: 21. 03. 2022
time00-kopie

Švédsko je sice jedna z nejstudenějších zemí na světě z pohledu našince, nicméně lidé jsou zde velmi vřelí, i když se o nich říká s prominutím, že jsou to studené čumáky. Kdy bylo objeveno Švédsko, není úplně přesné, ale obydleným se stalo za doby bronzové.  


Hlavním městem je známý Stockholm, nejvyšším bodem Kebnekaise, jenž měří dva tisíce sto tři metrů nad mořem a obyvatel je tu něco přes devět a půl milionu. Úředním jazykem je pochopitelně švédština a jako jedna z mála zemí má jedno jasné náboženství - křesťanství. Švédsko jako konstituční monarchie vzniklo roku 1409. Platí se zde švédskou korunou.  


Švédsko se tak trochu vymyká normálním standardům v jedné věci. Pro většinu zdejších mužů je naprosto normální jít například na mateřskou dovolenou nebo zastávat vyloženě ženské práce. Bohužel zde mají menší porodnost - na každou ženu připadají zhruba necelé dvě děti. Pokud by se sem chtěl člověk vydat jako turista, nemusí se bát zdejšího rodného jazyku, i když je velmi krkolomný, ale říká se, že se ho naučí každý. To je však věc názoru. Nicméně se tu bez problémů domluvíte anglicky, protože Švédsko už je tzv. poamerikanizované, což znamená, že zde hraje většinou anglicky zpívaná hudba a panují zde v převážně míře názory, že co je americké, to je dobré.  


A nyní k turismu jako takovému. Začneme přírodou, konkrétně Skansenem. Je to prostě tzv. muzeum pod otevřeným nebem, něco podobného jako ve Valašském Meziříčí. Liší se to například tím, že je tu lanovka, nebo je zde i zoo, jenž je součástí tohoto skansenu. Jestliže se mluví o Švédsku, nedá se vynechat jedno speciální muzeum, a to o hudební skupině ABBA, která zde vznikla a udělala závratnou kariéru ještě předtím, než se stihla rozpadnout. Nemusí se daleko, sídlí přímo ve Stockholmu. Není otevřeno dlouho, letos v květnu to byl rok.   Jedno z nejkrásnějších míst je zcela jistě botanická zahrada v Göteborgu. Otevřeli ji v roce 1923, přičemž celková její plocha je okolo 175 hektarů. Najdete zde přes šestnáct tisíc druhů rostlin a může se pyšnit i dvěma michelinskými hvězdami.


S přírodou se ještě bude pokračovat, protože Švédsko je proseto krásným životním prostředím. Národní park Abisko, je to místo, kam by se turisté mohli vydat. Nachází se v tzv. laponské oblasti, což je hranice mezi Švédskem a Norskem. Na tomto území není zrovna nejtepleji, mírně řečeno, ale na druhé straně to vynahradí krásná a člověkem příliš nedotčená krajina.  


Foto © Depositphotos.com/jamenp