Další investici si vyžádá samotná instalace projektoru. Můžete projektor samozřejmě postavit na stůl a obraz přizpůsobit, nicméně zdaleka nejlepší volbou zůstává připevnění projektoru ke stropu.
V takovém případě se nevyhnete investici do držáku (několik stokorun až několik tisíc u originálu) a dostatečně dlouhých kabelů (především kvalitní HDMI kabel stojí pár stokorun). Zatímco televizi koupíte, vybalíte a zapnete, projektor žádá nejen dodatečné investice, ale i zručnost při vrtání děr a šroubování úchytů.
Abychom nezapomněli, projektory nemají DVB-T přijímač a pouze některé umí přímo přehrávat multimédia z připojeného flashdisku (zpravidla ty určené pro prezentace).Takže potřebujete počítač nebo multimediální přehrávač, DVB-T přijímač, nebo jejich kombinace, abyste mohli na projektoru sledovat i hokejové či fotbalové zápasy. To vše musíte rozumně propojit s projektorem a bojovat s několika dálkovými ovladači. A to ani neřešíme ozvučení. Některé projektory sice mají integrované reproduktory, ty však oceníte jen při promítání na chalupě nebo dovolené, kam nebudete tahat reproduktory zvlášť.
Na druhou stranu, pokud zdrojem signálu bude satelitní přijímač, který nabízí i kvalitnější obraz s nižší kompresí, tak je v podstatě jedno, zda jako zobrazovač využijete televizor nebo projektor.
Životnost lampy, její vysoké zahřívání a hlučné chlazení řeší technologie LED, která se do světa projektorů pomalu dostává. Zatím však okupuje pouze segment tzv. piko a mini projektorů určených pro převážení. Nevýhodou zůstává nízký světelný tok: zatímco námi běžné projektory dosahují hranice 2 500 ANSI, mini projektory se mohou pochlubit obvykle desetinovým výkonem.
Právě jste přečetli o nevýhodách projektorů ve srovnání s televizorem a pravděpodobně si zcela po právu říkáte, proč byste měli číst dál. Zadržte. Projektory mají ve srovnání s televizory snad jedinou, o to významnější výhodu: velikost promítací plochy. I levné projektory hravě vykouzlí obraz s úhlopříčkou od dvou do čtyř metrů, ty výkonnější i víc. Hravě pokryjí celou stěnu obývacího pokoje nebo restaurace promítaným obrazem – to televizory v rozumných cenových relacích zdaleka nedokážou.
Navíc se nedíváte přímo na plochu produkující světlo, nýbrž na světlo odražené jako v kině. Pocit ze sledování filmu na velkém plátně je naprosto odlišný od sledování filmu na sebelepší televizi. Bohužel, tento zážitek vám nelze dost dobře zprostředkovat prostřednictvím písmen, musí se zažít.
Nemusíte být ani filmový fanoušek, abyste po zhlédnutí vybraného filmu promítnutého na plátno okamžitě přestali litovat nemalé investice i těch pár děr ve zdi. Zkrátka jestli chcete obraz s úhlopříčkou nad 2 metry, tak projektor je levnější, než drahé velké televizory.