K dekoracím tiki barů vždy patřily havajské květinové věnce lei, palmy, doškové stříšky a dřevěné sochy tiki, servírky chodily oblečené za “hula girls” a jednotlivé podniky soupeřily ve vynalézání co nejexotičtějších koktejlů.
Jeden z prvních Tiki barů otevřel ve 30. letech minulého století v Hollywoodu pan Earnest Raymond Beaumont Gantt. Po změně svého dlouhého jména na Don Beach otevřel podnik s názvem Don the Beachcomber. Don byl velmi zcestovalý a exotická estetika mu byla známa, takže bar vyzdobil nejenom na pláži nalezenými mořskými artefakty, ale navíc přidal i dřevěné masky, sošky a jiné tropické, ostrovní dekorace, které dohromady vytvořily historicky první opravdový tiki interiér. Tento poměrně kýčovitý nápad se stal v Americe takovým hitem, že následně vzniklo mnoho dalších podniků. Donovým konkurentem na poli tiki barů se stal stejně legendární Victor Jules Bergeron, zakladatel sítě Trader Vic´s. Podniky z této sítě se otevírají i v současnosti po celém světě. Nejblíže k nám je to třeba v Mnichově nebo v Dubaji.
Obecně je možné říci, že se “tiki-gastronomie”, a zejména ta nápojová, vyznačuje používáním čerstvých ovocných šťáv, různých typů rumů, všeho co pochází z přírody a kýčovitými ozdobami.
Ve složení koktejlů se mimo jiné můžeme také setkat s pochoutkami, jako jsou smažené krevety, kokosové mléko, ovocné likéry a mandlové sirupy či s různými druhy koření.
Jde zejména o to konzumenta osvěžit, ale také šokovat a zahltit nevšedními chutěmi a aromaty. Ani kombinace rumu, kari a kokosu není nemožná. Ba naopak!
Další důležitou součástí tiki – koktejlu je nádoba, v které je podáván. Většinou se jedná o tzv.vázy nejrůznějších tvarů a barev s motivy připomínající sochy známé z Velikonočních Ostrovů. Jde tady především o dojem, o zapojení všech lidských smyslů. Nakonec musí být nápoj řádně ozdoben. Čím kýčovitější ozdoba, tím lépe. Vzpomínáte na staré filmy, v kterých dámy popíjí koktejly s několika brčky, vykukujícími paraplíčky postávajícími na drinku jako na pláži vedle ovocných špízků, palem z trsů máty a kouřícího efektu suchého ledu? Ano, takto má být ozdoben ten správný “tiki koktejl”.
V baru Casa Havana připravili na letní sezónu nezvyklou nabídku, složenou ze zmiňovaných nápojů. Jejich receptury obsahují nevšední kombinace surovin, smyslné nádoby, košaté ozdoby a rum.
Prvním a velmi nevšedním nápojem je koktejl s názvem Smokin´ Bamboo. Název mu barový tým Casa Havana dal kvůli nádobě z pravého neupraveného bambusu, do kterého se servíruje v šejkru protřepané jamajské rumy Coruba 12 Years Old Cigar a Appleton Special Gold, avokádo-mangové pyré, čerstvá pomerančová a citrónová šťáva, cukrový sirup. To vše je ozdobeno citrónovou trávou a špetkou pepře. Jeho kouřová a ovocná chut Vám do úst přivede nevšední zážitek.
Další nápoj, obsahující netradiční suroviny nese název Kari Warior. V hlavě válečníka “bojuje” zemědělský rum Clément Blanc z Martiniku, jamajský rum Appleton Estate V/X, kokosové pyré, Angostura bitters, špetka kari, mangový džus, za hřmící ozdoby máty a jablka. Nevšední kombinace kari a kokosu postavená na dvou výrazných rumech Vám pomůže zapomenout na každodenní trable…
V nabídce klasického kubánského koktejlového baru najdete i nejeden tradiční tiki koktejl, jež prověřily desítky let obliby u fanoušků této plážové kultury. Mám tím na mysli např.Mai Tai, Zombie nebo Miehanu. Poslední ze tří jmenovaných tu servírují do keramické vázy připomínající vzrostlý kmen. Rum Voodoo z Panenských ostrovů, kokosový rum, francouzský pomerančový likér, čerstvá ananasová, pomerančová a limetová šťáva. To vše je vkládáno do nádoby ve stejném poměru!
Na závěr můžete ochutnat něco z jídelníčku polynéského kanibala. V koktejlu Canibal´s Dinner jsou 3 typy rumu, malinový likér, brusinková a grepfruitová šťáva, malinové pyré, cukrový sirup. čerstvý rozdrcený grep simuluje “náplň hlavy Evropana”, který zabloudil do neprobádaných oblastí, kde z nápoje trčí Mochyně Peruánská! Stačí se jen zakousnout do čerstvého ovoce…