Trochu jiná burza

front.post
front.public: 31. 10. 2014
time00-kopie
Když se řekne burza, tak si většina lidí představí obchodování s cennými papíry. Jistě, tak to bylo kdysi, samozřejmě se to děje i dnes, ovšem doba dost výrazně pokročila a co se v začátcích vzniku burzy mohlo zdát nereálné, to se stalo. Mluvíme o diamantové burze. Někteří lidé o tom možná slyšeli, jiné ne, tak nyní si to trochu osvětlíme.

 

Jedná se vlastně o obchodování s drahými kameny, potažmo šperky. Dá se říci, že jde svým způsobem o uzavřený svět či komunitu, kde hlavní prim hrají židovští obchodníci, kterých je nejvíce. Na světě existuje více než třicet diamantových burz. Každá taková burza má však nějaké pravidla.

 

Když se podíváme na jejich celoroční obraty, tak se to pohybuje v miliardách. Vůbec nejvýznamnějším místem z pohledu diamantové burzy je Izrael, konkrétně Ramat-Gan. Nejstarší a řekněme i nejlepší na světě – tak to je pro změnu považována diamantová burza v Antverpách, kde jsou poměrně přísná pravidla. Je však dost zvláštní, že obchodníci na diamantových burzách, především tedy ti židovští, mezi sebou uzavírají dohody a obchody pouze ústně, nebývá u toho žádná písemnost, smlouva, nic. Když se zaměříme na Antverpy, tak zde jsou čtyři takové burzy, které mají dohromady více než dva tisíce členů, je to myšleno dohromady.

 

Celkově tu navíc najdete přes tisíc pět set firem, které se zabývají obchodem s drahými kameny. Kdo si možná říká, proč bych měl investovat do diamantů a celkově drahých kamenů, nicméně se však investice do tohoto druhu zboží, považuje za jednu z nejlepších a nejpromyšlenějších. Samozřejmě, existují i další rozmanité diamantové burzy, například ta v Dubaji. Ta letos slaví deset let od jejího vzniku. Není na tom až tak nic divného, že vznikla zrovna zde, protože Dubaj a celkově tyto podobné místa, jsou teritoriem šejků, kteří jsou obvykle pohádkově bohatí. Dubajská diamantová burza neboli DDE má v nabídce i pravidelné vyhlašování tendrů na diamantovou surovinu, čímž to přitáhne mnoho firem z celého světa, zabývajících se drahými kameny a obchodem s nimi.

 

Dokonce už i v Asii podlehli fenoménu diamantových burz. V Indii mají zase největší diamantovou burzu v Bombaji. Aby člověk mohl obchodovat s diamanty na burze, tak tomu musí aspoň trošku rozumět. Když o tom někdo nemá ani páru, jak se říká, tak by se do toho ani neměl pouštět. Diamanty a všeobecně drahé kameny jsou rozděleny podle stupnic tvrdosti a ještě je tam mnoho jiných aspektů. Nejčistší forma diamantu je v podobě přírodního krystalu nejtvrdšího nerostu.

Foto © Depositphotos.com/strelok