Ultra špičkové oblečení od českého Faramuga

front.post
front.public: 09. 03. 2023
Kalhoty-Faramugo-Talabo-asNaRyby.cz-na-bobku

 


Hledáte oblečení na ryby, na vysokohorské tůry, nebo dokonce na náročné expedice na druhé straně světa? Pak si nenechte ujít naši recenzi bundy Nanosuuf a kalhot Talabo, které jsou vyrobené z unikátní kombinace nanomembrány a bavlny.  


Vždycky, když jsem si pořídil na ryby, nebo na náročné tůry, oblečení od některé z vyhlášených outdoorových značek, jsem mu našel hned několik nedostatků, které se dříve, nebo později na mých výpravách projevily, a výrazně mi pokazily komfort, který jsem za své peníze očekával. Jedna bunda nedýchala, další se zase snadno trhala škrtnutím o trní, nebo ostrou větev a jedny kalhoty zase neseděly a neustále mi sklouzávaly.


A proto jsem se rozhodl najít na současném trhu oblečení, které bude ve všech zmíněných, a ještě dalších ohledech prostě dokonalé. Chci se v dešti, chladu i při průchodu křovím cítit komfortně a nebýt na oblečení přehnaně opatrný. Oblečení na rybářské a cestovatelské výpravy musí sloužit mně, a ne já jemu (časté praní, přehnaná opatrnost, nebo snad dokonce nutnost impregnace – to prostě nechci řešit).


A pak jsem narazil na českého výrobce z Luhačovic, který používá doslova unikátní technologii pro výrobu oblečení zaměřeného na vysokohorskou turistiku, horolezectví, bushcraft, polární výpravy, lyžování a další náročné aktivity v přírodě. Společnost Faramugo sama sebe definuje jako „český horokrejčí“ a staví si před sebe ambice šít co nejkvalitnější oblečení navíc se skvělou variabilitou. Jejich zákazníci mají totiž možnost si nadefinovat vlastní požadavky tak, aby jim bundy a kalhoty maximálně vyhovovaly právě pro jejich outdoor zaměření.


Proto jsem neváhal a zkontaktoval Faramugo, abychom společně vybrali takové oblečení, které bude ideální pro nás rybáře a náročné cestovatele zároveň. Zvolili jsme bundu Nanosuuf a kalhoty Talabo. Oblečení nakonec v praxi ne, že splnilo, ale dokonce vysoce překročilo moje očekávání. Zdá se vám to jako příliš nadnesené hodnocení? Tak se spolu pojďme podívat, jak se bunda i kalhoty v praxi předvedly.Bunda Faramugo Nanosuuf


Outdoorová bunda s názvem Nanosuuf je vyrobená z materiálu 3L (98 % bavlny, 2 % lycry a aplikovaná nanotechnologie), který dává bundě následující vlastnosti, jež jsme si na výpravách důkladně prověřili. Začněme voděodolností, což je dle mého názoru základním stavebním kamenem každé pořádné outdoorové bundy. Nanosuuf má vodní sloupec 23.000 mm, tedy je jasné, že má navrch před jakkoli silným lijákem. Současně je ale také výborně paropropustná (Ret 7 Pa.m2.W-1), takže se v ní nepotíte, ani když ji máte na sobě v letních měsících.


Absolutně voděodolná


Několikrát jsem v této bundě stavěl v jarním, letním i podzimním dešti bivak, hledal dřevo na oheň, zdolával ryby, stoupal do kopců a ušel desítky kilometrů naráz. A musím říct, že bylo hrozně fajn, že jsem snad poprvé neřešil, že se mi v dešti být venku nechce. Jak bunda Nanosuuf, tak kalhoty Talabo (ke kterým se ještě dostaneme detailněji) nepropustily dovnitř ani kapku vody a současně se mi zevnitř nerosily a nelepily se mi na tělo, jako to umí některé konkurenční „pláštěnky“.


I když jsem měl oblečení na sobě celé hodiny v kuse, cítil jsem se maximálně komfortně a spokojeně. Ano, když jsem v dešti při rybaření nahazoval, nebo pracoval s montážemi tak, že jsem měl ruce směrem vzhůru, dostala se mi voda na kraj rukávů, ale za to nemůže bunda. Pro takové případy by bylo třeba dořešit kompletaci nepromokavého oblečení vhodnými rukavicemi.


Rukávy jsou na koncích vybavené stahováním pomocí bytelných pásků se suchým zipem, což je jedno z nejlepších současných řešení. S tímto systémem se dobře pracuje i v rukavicích, a pokud nebudete v dešti zvedat ruce nad hlavu, chrání vás proti průniku vody do rukávů přímo famózně.


Kapuce s vynikající ergonomií


Výborným pomocníkem do deště je také kapuce, kterou je bunda vybavená. Je totiž dostatečně dlouhá směrem dopředu (tvoří jakýsi kšilt) a drží tvar díky zpevněnému lemu v přední části. Kapuci je možné vytvarovat jak kolem krku, tak přímo kolem hlavy a najít si tak pozici, která vám v dešti či větru vyhovuje nejvíce. Dosáhnete tím toho, že vám neprší do obličeje, ani když během deště fouká vítr a prší takzvaně ze strany. Tahle kapuce je opravdu výjimečně dobře vymyšlená. Navíc v případě, že ji zrovna nepotřebujete, je možné ji snadno sbalit a stáhnout pomocí pásku se suchým zipem zevnitř bundy a poutka pod kapucí na bundě z vnější strany.


Kvalitní zalepené zipy


Dalšími pomocníky proti vodě jsou samozřejmě zalepené všechny zipy kapes a průduchů v podpaží, stejně jako léga (krycí pruh látky) pod hlavním zipem celé bundy. Bunda Nanosuuf má navíc prodloužení v zadní části, takže vám chrání i sedací partie. Celý spodek bundy je pak možné ještě stáhnout pomocí klasických brzdiček na pružných lankách.


Zipy jsou velice kvalitní, ani při rychlém zapínání či rozepínání „nekoušou“ látku, nezadrhávají se a nabízejí rychlé navléknutí i svléknutí bundy, stejně jako bleskurychlou práci s kapsami i podpažními průduchy. Každopádně voděodolnost s úpravou Hydrophobic Extreme a současně paropropustnost bundy Nanosuuf hodnotím za jedna.


Velmi praktická oleofobita?


Hodně zajímavá vlastnost této bundy je tzv. oleofobita. Bunda jednoduše neváže na svém povrchu nečistoty a mastnoty, což v praxi znamená fakt, že ji nemusíte tak často prát, jak jste třeba zvyklí u jiných bund, které nosíte na své rybářské výpravy. Kdybych vám ukázal bundu právě teď zblízka, ani byste nechtěli věřit, že jsem ji nosil na ryby skoro rok, a přitom nebyla ani jednou praná. Tuhle vlastnost ocení zvláště rybáři, kteří tráví na prašných a bahnitých březích revírů dlouhé hodiny a dny.


Odolnost jak mechanická tak proti ohni


Další kvalitou téhle bundy je neuvěřitelná odolnost proti roztržení či jinému mechanickému poškození. Několikrát jsem se v ní prodíral křovím při hledání dřeva na oheň, nebo při zdolávání ryb na malých řekách a bunda všechno přežila bez nejmenší úhony. Ačkoli my jsme při jejím testování nebyli až tak drsní, viděl jsem video, kdy recenzent tuhle bundu záměrně tahá přes ostré trní, dře ji o říční písek a kameny a bunda všechno vydrží. Klidně bych se nebál si ji příští rok vzít na sebe na hon, kde vyháníme divoká prasat z trnek. Pevně věřím, že by to bunda Nanosuuf v klidu zvládla.


A když už mluvíme o její odolnosti, nesmím zapomenout zmínit, že díky vysokému obsahu bavlny v materiálu bunda odolá i jiskrám z ohně. Je to přesně ten moment, kdy rozděláváte oheň, nebo přikládáte a bojíte se o svou bundu, že si ji propálíte, nebo že vám dokonce vzplane. Tak v tomhle případě není daný strach na místě. Maximálně si na bundě přivodíte maličkou tmavou skvrnku, ale nepropálíte si ji skrz na skrz.


Prima zpracování a pozor na vhodnou velikost


Pochválit musím také celkové zpracování bundy Nanosuuf. Vše lícuje, jak má, švy jsou přesné a dobře podlepené, aby se jimi nedostala do bundy voda ani třeba jen vlhkost. Brzdičky ve spodní části bundy i v oblasti kapuce jsou dostatečně velké, bytelné a vypadají, že vydrží fungovat hodně dlouhou dobu. Bunda na těle krásně sedí a nabízí prostor pro volný pohyb těla i rukou.


Rozhodně doporučuji při její koupi vybrat raději větší velikost než menší – jednak, aby vás bunda neomezovala v jakémkoli pohybu, ale také z toho důvodu, abyste byli schopni si pod bundu nadimenzovat vrstvy tak, aby vám sloužila i ve studených měsících. V mém případě je to velikost L, přičemž většinu oblečení mám na hraně mezi M a L. Jen pro představu a snad i snazší volbu velikosti této bundy vážím 78 kilo a jsem vysoký 183 centimetrů.


Kapsy na míru: Žádný problém


Jak už jsem zmínil, tak bundu je možné si nadefinovat podle svých vlastních potřeb. Nadiktoval jsem si tak konkrétně počet a rozmístění kapes (dvě boční v předu a jednu náprsní se zipem, dále pak dvě vnitřní v přední části bundy bez zipu), které mi maximálně vyhovují. Poberu do nich pohodlně rybářský příposlech, doklady i mobil, stejně jako čepici, rukavice a nákrčník. Po dlouhém nošení bundy bych jejich pozice, počet ani rozměry neměnil. 


Lehká, sbalitelná a střízlivě krásná


Bunda je krásně lehká (820 gramů) a sbalitelná do skutečně malého formátu, takže už ji ze své rybářské tašky prakticky nevyndávám. Pouze v momentu, kdy ji chci vysušit po výpravě, kde jsem v ní pobíhal venku v dešti, anebo v momentu, kdy v ní vyrážím na tůry.


Tahle bunda se mi moc líbí i po vizuelní stránce. Jasně, není to designovka do města, ve které byste chtěli dělat nepřehlédnutelnou parádu, ale o tomhle tento báječný kus oblečení do přírody vůbec není. Naopak oceňuji decentní vizualitu, nenápadnost, ale především její úžasné vlastnosti. Chobotnice v logu Faramuga se mi hodně líbí, mimochodem faramugo prý znamená v somálštině právě chobotnice.


Cenovka bundy je 8.730 korun, což je ve srovnání s konkurenčními bundami podobných kvalit (prakticky ovšem žádná jiná bunda na trhu takových kvalit v jednom jediném balení nedosahuje) cena vysloveně nízká. Na tuto špičkovou bundu nabízí Faramugo tříletou záruku, a navíc garantuje spolehlivý servis svého oblečení. Velice oceňuji, že se jedná o produkt českého výrobce a nemohu než vám tuto bundu vřele doporučit.


 


Bunda Faramugo Nanosuuf přehledně


Nanomembránová technologie


Neobsahuje PFC


Úprava HYDROPHOBIC EXTREME


Gramáž 270 g/m2


Paropropustnost Ret 7 Pa.m2.W-1


Voděodolnost 23.000 mm


Oleofobita


Oděruvzdornost


Váha 820 gramů (pánská velikost L)


Materiál 3L (98 % bavlna/2 % lycra)


Záruka 3 roky


Zakoupeno: Faramugo.cz


Cena: 8.730 Kč


 


Kalhoty Talabo od Faramuga jsou recept na rybařinu i tůry ve vichru a dešti


Chcete si užít rybařinu, nebo své milované tůry bez ohledu na nepřízeň počasí, která člověku sice není milá, ale občas se jí prostě nelze vyhnout? Představujeme vám kalhoty, které vám zachrání spoustu jinak znehodnocených zážitků.


Kalhoty Talabo jsou vyrobené z třívrstvého materiálu Nanomembrane, který je velmi odolný, ale současně i lehký, pružný a příjemný na těle. Tyhle kalhoty jsou samozřejmě jak nepromokavé (vodní sloupec 18.000 mm), tak větru odolné i vysoce paropropustné (Ret 4,5 Pa.m2.W-1). Nejedná se tedy o žádné „igeliťáky“, které byste se na sebe báli vzít při jarním, nebo dokonce letním dešti, že se upotíte k smrti.


I v největší slotě velký komfort


Spolu s bundou Nanosuuf nabízejí tyto kalhoty i v největších slejvácích maximální komfort, který vám umožní být v přírodě maximálně aktivní, i když vám počasí absolutně nepřeje. Musím říct, že mi přišlo velmi zábavné, když jsem si vloni v létě na Labi užíval zdolávačky kaprů a vyvážení montáží v dešti, který díky silnému větru padal ze všech stran. Konečně jsem nebyl sklíčený, že se mi do deště nechce a nemusel jsem si přát, ať mi to právě ve slejváku nezabere. V kvalitním oblečení se na rybách cítíte opravdu svobodní, víte, že vám počasí nezkazí zážitky, na které se díky pracovnímu vytížení těšíte i celé týdny a měsíce.


Při nahazování ve větru a dešti jsem také ocenil zvýšený zadní okraj kalhot. Jamile zvednete před náhozem ruce s prutem nad hlavu, logicky se vám na chvíli vytáhne výše spodní okraj bundy, ale díky zvýšenému zadnímu lemu kalhot máte záda stále slušně zakrytá.


Kalhoty od Faramuga mají ještě jednu vynikající vlastnost, kterou jsme zmiňovali již v případě bundy Nanosuuf. Jejich povrch je oleofobní, takže na sebe neváže nečistoty a mastnoty. Tenhle technologický benefit ve finále způsobí, že se vám kalhoty ani v dlouhodobém horizontu používání příliš nezašpiní a není nutné je často čistit, respektive prát.


Nepromokavé kapsy


Kalhoty Talabo jsou vybavené dvěma klasickými postranními kapsami, které jsou vybavené kvalitním zalepeným zipem proti průniku vody, který se „nekouše“. Vnitřek kapes tvoří pružná a na dotyk příjemná síťovina. Stejně kvalitním a opět dobře zalepeným zipem jako kapsy je řešené zapínání kalhot, které je nahoře zakončené dvěma středně velkými druky.


Druky se snadno a rychle zapínají i rozepínají, a přitom drží výborně. Konkrétně moje kalhoty pak nejsou v pase vybavené poutky, ale pružným stahováním na dva suché zipy – každý na jedné straně v boku. Tenhle způsob fixace kalhot je praktický a snadno se upravuje, ale podle mého názoru bude vyhovovat jen tomu, kdo nemá větší břicho. Pokud tedy nemáte přímo ploché břicho, raději vám doporučuji si nechat na kalhoty poutka našít, abyste mohli použít opasek.


Chcete vylepšení? Stačí říct


Oblečení od Faramuga má, jak už jsme umínili, tu obrovskou výhodu, že je modifikovatelné. V případě, že máte ať už na kalhoty, nebo bundu nějaké speciální požadavky, stačí se s firmou Faramugo domluvit a nechat si je do oblečení zapracovat (počet a umístění kapes, vnitřní materiál kapes, zmíněná poutka atd.)


Třeba moje kalhoty Talabo jsou vybavené dlouhý zipem na každé nohavici od spodu až cca do poloviny stehen. Je to běžný prvek, který dokážou ocenit především skialpinisté a já jsem se mohl domluvit s Faramugem, aby ho při šití kalhot vynechali. Ale záměrně jsem to neudělal. Jak mi nakonec praxe na ukázala, dané zipy jsou totiž velmi praktické. A to hned ze dvou důvodů.


Jednak se díky nim výborně pracuje s vysokými zimními botami (dotahování šňůrek, zouvání a nazouvání), ale navíc jsou to úžasné větrací prvky. Takže když v létě například vyvážíte montáže v dešti (ano, jsem vášnivý rybář, a tak je pro mne toto oblečení důležité právě na rybách), můžete si po návratu pod přístřešek vyvětrat nohy, není třeba hned sundávat celé kalhoty. Co když za chvíli přijde záběr a zase do deště poběžíte? Pak stačí jen zatáhnout během pár vteřin oba zipy na nohavicích a můžete mazat k prutům. Stejně dobře větrání funguje v pařácích v přestávkách deště. Jsem vážně rád, že jsem oba zipy na nohavicích zachoval. Opět fungují výborně a opět jsou zalepené proti průniku vody pod kalhoty.


Zpevnění namáhaných míst


Když si kalhoty vezmete do ruky a dobře prohlédnete a osaháte, všimnete si, že některá místa na nich jsou zpevněná, zesílená další vrstvou látky. Jsou to přesně ta místa, která právě na rybách dostávají největší porci zátěže. Za prvé jsou to sedací partie (sed na křesílku, na podložce, na kmeni stromu, nebo na sedátku lodi), dále kolena (klekání si kvůli podebírání ryby na vysokém břehu, nebo při focení se s úlovkem) a nakonec ještě vnitřní kotníková strana nohavic, kde se vám kvůli většímu objemu outdoorových vysokých bot mohou třít nohavice při chůzi o sebe. Opět výborná vychytávka, zvláště pro dlouhé treky.


Jak sedí na těle?


Celkově se kalhoty nosí výborně i na delší tůry, které nachodím jak obecně v přírodě, tak na mých trasách po rybářských revírech. Kalhoty Talabo dávají nohám i pasu velký prostor pro pohyb. Materiál je na těle příjemný, kalhoty jsou pružné, nikde netáhnou, netlačí, neškrtí. Všechny zipy pracují promptně, vypadají odolně a jsou precizně zalepené.


Stejně tak švy jsou bezvadně řešené podlepem z kvalitní 13ti milimetrové pásky, pod kalhoty se mi při dešti nikdy voda nedostala. A že už se mnout tyhle kalhoty něco zažily, nosím je intenzivě více ne dva roky. Líbí se mi pružné stahování v pase, které se jednoduše upravuje i dvojitý druk namísto klasického knoflíku. Kalhoty špičkově dýchají, s tak dobrou paropropustností jsem se u kalhot ještě nesetkal.


Design kalhot se mi líbí, je jednoduchý, střízlivý a střih je dle mého názoru vkusný. Černá barva mi maximálně vyhovuje, ale kalhoty je možné si pořídit i v zelené, modré, nebo šedé antracit.


Vždycky s sebou


A jak jsem spokojený s jejich převozem v rybářské taškovině, nebo turistickém batohu? Talabo váží jen 490 gramů a dají se sbalit do paklíku o rozměrech 30 x 9 x 9 cm, jak jsem si změřil. Zabírají tedy málo místa v zavazadlech a tím spíše je s sebou beru na každou výpravu, i jednodenní. Zkazit se počasí může během chvilky a já chci být vždycky připravený, protože počasím už si žádnou „rybačku“ ani výšlap zkazit nedám.


Kalhoty jsem pořídil přímo na eshopu výrobce, tedy na Faramugo.cz za cenu 6.413 korun. Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto unikátní kalhoty, kterým jsem nenašel žádný nedostatek, odmítám polemizovat nad tím, jestli je daná cena vysoká, anebo není. I kdyby byla vyšší o další tisícovku, neváhal bych ji za takto vynikající kalhoty navíc od českého výrobce utratit. Kalhoty Faramugo Talabo vám rozhodně doporučuji, přátelé rybáři, skialpinisté, turisté a fandové horských expedic. 


 


Kalhoty Faramugo Talabo přehledně:


Materiál: 3-vrstvý Nanomembrane


Odolnost: vůči větru, nízkým i vysokým teplotám


Voděodolnost: 18.000 mm


Vodoodpudivost: úprava HYDROPHOBIC EXTREME


Paropropustnost: Ret 4,5 Pa.m2.W-1


Speciální vlastnosti: oleofobita a vodoodpudivost


Zpevnění namáhaných partií: zadek, kolena, vnitřní kotníky


Počet kapes: 2 klasické


Podlepení švů: 13 mm páska Bemis


Váha: 490 gramů


Záruka: 3 roky


Cena: 6.413 Kč