Umění jménem Airbrush

front.post
front.public: 05. 06. 2021
time00-kopie – obnovený

Airbrush je poměrně nenáročná zábava pro každého, tedy téměř. V podstatě je to taková malá jakoby pistolka, ve které jsou barvy a principem je, že se to zmáčkne, ono to stříká a člověk maluje jakoby pomocí mlžného oparu, s nadsázkou a laicky řečeno.  


Airbrush není klasická stříkací pistolka, ale je z ní vyvinut. První patent byl uveden už v roce 1876  Francisem Edgarem Stanleym, jenž byli spolu se svým dvojčetem Freelanem Oscarem, docela velkými průkopníky moderny. Airbrush byl vymyšlen hlavně, aby se dali obarvit v té době černobílé fotografie. Dnes už se to používá vesměs v průmyslech, a to jak malířských, tak i třeba lakýrnických, nicméně nikomu se nebrání, aby si to pořídil domů a kouzlil s barvami.  


Tak a nyní k tomu, co takový člověk, jenž by chtěl mít doma vyžití s airbrushem, potřebuje. Tak předně je to stříkací pistole. Tady je výběr poměrně velký, ale docela složitý, pokud je člověk úplný začátečník a moc s tím neumí. Taková stříkací pistole musí mít trysku, což je logická úvaha. Velikost trysek se pohybuje zhruba od 0,2 až 08 milimetrů. Trysky mohou být i samocentrující či šroubovací. Jistěže to není všechno, ale tohle je asi ten hrubý základ. Cena stříkací pistole se pohybuje zhruba od těch šesti set korun až klidně i ke dvěma tisícům.   Další nezbytnou součástí jsou tzv. airbrush barvy. Tady je to vcelku jednoduché - na výběr jsou dá se říci, dva hlavní druhy, a to buď transparentní nebo klasické. Co se týká odstínů, tak se tu najde žlutá, červená, bílá, hnědá, zelená, černá, modrá, ale mohou to být například i tzv. lehké barvy a mnoho jiného. Je to sice vesměs zábava pro muže, ale pozor, i ženy by si mohly najít to svoje. Airbrush technika se dá klidně použít i na lakování nehtů. Je zapotřebí ovšem koupit speciální barvy na nehty vhodné pro airbrush.  


Ovšem, aby bylo jasné, mluví se o nalepovacích nehtech. V podstatě dostane člověk vzorník, například kytičkami, ten si nachystá k nalepovacímu nehtu a fouká vzduchem barvu, pak už se musí jen domalovat nějaké kontury štětečkem a už se může nalepit. Barvy se dají klidně míchat, to není zakázané. Velkou revolucí je airbrush tetování. V podstatě se foukají vzory na kůži. Nejde o hennu, to je v tomhle případě zakázané. Vydrží to zhruba týden, konkrétně tedy tři až sedm dní a musí se to čistit lihem nebo zdravotnickým lihem. Barvy se neředí, ale musí se stále míchat, aby se nestihly usadit.


Foto © Depositphotos.com/alan64