Vodní zorbing, zorbing na vodě, aquazorbing – to všechno jsou názvy pro poměrně novou adrenalinovou zábavu nebo sport, říkejme tomu, jak kdo chce. Nejprve bychom si měli rozložit základ, tedy co je to vlastně zorbing.
V podstatě jde o to, že se necháte zavřít do takové nafukovací plastové koule, která se s vámi kutálí po nějaké louce. Mnoho odvážlivců si tuto zábavu v uvozovkách, vyzkoušelo. Někteří však dopadli velmi zle, dokonce zde bylo i úmrtí, které se projednávalo u soudu. My se dnes zaměříme na aquazorbing neboli tedy už zmíněný zorbing na vodě. Klasický zorbing pochází z Nového Zélandu, ale vodní typ už ne.
Nyní si povíme, o co vlastně při zorbingu na vodě jde. Základem je jednoduše řečeno, pokus o chůzi na vodě. Jistě, to mohou jenom pohádkové postavy, nicméně, tenhle způsob zkouší i lidé. Vodní zorbing vznikl v Asii, zhruba okolo roku 2006, přičemž k nám se dostal poměrně brzo po svém vzniku - asi za dva roky. Takže, jak to tedy vypadá. Člověk se zavře do plastové koule, která má vodotěsný zip, ten se pochopitelně za člověkem musí zavřít, jinak by to nemuselo dobře dopadnout. Koule se následně musí nafouknout vzduchem. Ten vydrží přibližně dvacet minut. No a pak už se jde naostro, to znamená na vodu.
V kouli můžete dělat vlastně cokoliv. Mohou to být salta, otočky nebo jen klasická chůze. Pozor, velmi se to klouže a člověk, který uvnitř koule dělá nějaké prvky, bývá obvykle fyzicky zničený do deseti minut. V této plastové kouli může být i dvojice lidí, to je povolené. Měli bychom si však ještě něco říct o té plastové kouli neboli zorbu, jak se jí správně říká. Tak, že je z PVC, to vlastně už víme, je to velká nafukovací koule a uvnitř ní je ještě jedna, ale ta je menší. Na suchu se dokáže kutálet rychlostí až padesát kilometrů za hodinu.
Uvnitř této plastové koule nebo tedy zorbu jsou postroje, do kterých se umístí člověk, je to hlavně kvůli bezpečnosti. Samozřejmě se před každým zorbingem provádějí testy, aby se zjistilo, jestli vše funguje tak, jak má. Pokud by se dejme tomu stalo, že by se koule propíchla, tak se nic neděje. Ještě jedna důležitá věc – před každým zorbováním musí zájemce podepsat prohlášení o svém zdravotním stavu. Logicky by do koule neměli jít těhotné ženy a osoby, které jsou chronicky nemocné – astma,… Zásadní je též, být větší než sto padesát centimetrů. Pokud není někomu osmnáct let, musí mít souhlas zákonného zástupce.