Klasickou definici asi všichni známe, ale na úvod o potápění si ji pro pořádek uvedeme: „Potápění je činnost člověka pod vodní hladinou s dýchacím přístrojem nebo bez něj“.
A ještě trochu historie. Nejstarší ale bohužel nespolehlivé zmínky o potápění pocházejí z dob Asyrské říše. Díky archeologickým nálezům šperků z perel víme, že potápění se provozovalo už zhruba 2300 let př. n. l. Spolehlivější údaje už máme k dispozici ze starověkého Řecka. Hérodot a Aristotel popsali i užití potápěčského zvonu. Dokonce se potápěči se podle záznamů zúčastňovali mnoha starověkých bitev na moři. Nyní už k samotnému potápění. Dělíme ho do tří základních skupin a to:
- Sportovní šnorchlování (snorkeling).
- Freediving neboli volné potápění na nádech – potápění bez dýchacího přístroje. Potápíme se tedy pouze na vzduchovou zásobu v plicích.
- Přístrojové potápění – potápíme se pod hladinu s použitím potápěčského dýchacího přístroje.
Pro běžné potápění se používá vzduch stlačený na 250 Bar v ocelových nebo hliníkových lahví v objemu 12/15 L. 12-ti litrová lahev vystačí při běžných turistických hloubkách do 30-ti metrů k ponoru dlouhému cca 50 min. Profesionální potápěči využívají zdvojené kapacity lahví a zároveň směsi technických plynů, které výrazně prodlouží dobu pobytu pod vodou.
Pro použití těchto prostředků je třeba mít speciální přezkoušení. Pro běžné přístrojové potápění je třeba disponovat minimálně oprávněním OWD (Open Water Diver), které opravňuje potápěče k ponorům do 18-ti metrů ve dne na otevřeném moři. Druhým stupněm je oprávnění AOWD (Advenced Open Water Diver), které umožňuje ponory do max. hloubky 40 metrů, noční ponory a také návštěvy vraků a jeskyní. Oprávnění můžeme získat pouze po absolvování týdenního kurzu a zdárným složením praktických a teoretických zkoušek u certifikovaných společností registrovaných u PADI nebo CMAS a SCUBA.
Potápění s přístrojem můžeme ještě rozdělit na rekreační (vrakové, hloubkové, navigační, vyhledávání a vyzvedávání předmětů, fotografování a filmování, potápění se skútrem, a potápění s obohaceným vzduchem), technické (hloubkové, jeskynní a další, jako u rekreačního, ovšem častěji ve větších hloubkách), a sportovní, které obsahuje mezinárodní disciplíny jako je např. plavání s ploutvemi, orientační potápění, podvodní rugby, podvodní hokej, lov na nádech, podvodní střelba na terč, apnoe (potápění na nádech), podvodní fotografování a filmování.