Vodní skůtry

front.post
front.public: 16. 05. 2015
time01
Je doba dovolených a letních radovánek. Mnoho lidí odjede do zahraničí, převážně do Chorvatska, ale pochopitelně nejenom tam a kromě plavání v moři si může užít i adrenalinovou zábavu v podobě vodního skútru. Musí se ovšem dbát i na bezpečí. 

 

I v České republice jsou hojně využívány, ale magistráty a všeobecně státní správa jim to kazí. Pak jsou tu spory ještě mezi příznivci a plavci. Příznivci vodních skútrů říkají, že během hlavní sezony nemohou kvůli nim jezdit a plavci je pro změnu urgují s tím, že jim minimálně ruší klid u vody. Ovšem vše má své pro a proti, bylo mnoho nehod, které zavinili právě vodní skútry, a bohužel přibývá těch smrtelných.

 

Vodní skútr jako takový vznikl v roce 1970 a původně byl pro záchranáře, nikoliv pro zábavu tak, jak to vidíme dnes, i když záchranný systém ho používá na vodních plochách stále. Průlom vodních skútrů šel celkem rychle. Po deseti letech už byla založena organizace, která dodnes pořádá mistrovství světa – Jet Sports Boating Association. Vynález vodního skútru je připisován muži jménem Clayton Jacobsen, který pocházel z Arizony.  První sériově vyráběný vodní skútr se jmenoval Kawasaki Jet Ski a bylo tomu v roce 1973. Lidem se sice tento stroj líbil, ale nedalo se na něm udržet, mimo jiné nejspíš i proto, že měl v sobě motor o hodnotě čtyř set kubických centimetrů.

 

Konstrukce vodních skútrů není nijak složitá. Trup je z umělých hmot, v něm je umístěný zážehový motor, který má za úkol pohánět turbínu. Turbína tlačí stroj kupředu, přičemž vodu, kterou nasává, fouká dost velkým tlakem ven. Je to vidět na zadní části. Důležité je, aby se na skútru dobře sedělo, a tím se právě dnešní konstruktéři řídí. Výkony vodních skútrů se pohybují od sto třiceti až do sto padesáti koňských sil.

 

Jízda na vodních skútrech se ještě dělí podle typů. Tak předně je to sportovní ježdění, u kterého nastal průlom v osmdesátých letech, kdy se dělaly dvoumístné stroje, dnes už se mohou posadit až tři pasažéři a rychlost dosahuje i sedmdesáti kilometrů v hodině. Pak tu máme tzv. freestyle. To je takové to ježdění, když se skútr například otočí ve vzduchu a pak dopadne na hladinu. Je to sice sport, ale velmi riskantní. Vodní skútry se využívají i při vodním lyžování. Nejvhodnější je k tomu tzv. sedák. Pokud ale někdo chce řídit vodní skútr, tak by ho měl mít přihlášený a také si musí udělat řidičský průkaz na tzv. vůdce malého plavidla.