Klavír je králem mezi hudebními nástroji. Abyste na něj zvládli perfektně hrát, vyžaduje několik měsíců pravidelného tréninku a pevné vůle. Po skladbové stránce jde o nesmírně složitý nástroj, který je složen z mnoha různých částí.
Pravděpodobným vynálezcem klavíru je Ital Bartolomeo Cristofori, který se narodil roku 1655. Nástroj sestrojil v roce 1708 a dodnes jsou dochované tři modely. Piana a obdobné nástroje typu klavichord a cembalo využívali hráči a skladatelé po celá staletí. Daly vzniku klasické hudby dodnes známých hudebních skladatelů Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena nebo Wolfganga Amadea Mozarta.
Za přední interprety bychom mohli uvést Roberta Schumanna, Antona Rubinsteina nebo Ference Liszta, který je považován za největšího pianistu v 19. století. A nemůžeme opomenout ani Svjatoslava Richtera nebo Vladimira Ashkenazyho.
Klavír, jak jej známe dnes, se začal masově vyrábět někdy v první polovině 19. století. Na výrobě se angažovali specializovaní výrobci – Broadwood, Bösendorfer, Erard. Ty později doplnili další světoznámé značky klavírů, z nichž můžeme uvést například Bechstein, americký Steinway and Sons, italský Fazioli.
Největším a asi nejrozšířenějším výrobcem pian je Yamaha Corporation. Z českého zastoupení je to pak jednoznačně královehradecký výrobce Petrof, který byl mimo jiné také největším výrobcem klavírů v Evropě.
Klavír se řadí mezi strunné nástroje a funguje na principu rozeznívání ocelových strun, které se chvějí na základě stisku kláves pomocí dřevěného kladívka. Skládá se ze skříně s ozvučnou deskou, klaviatury sestávající z řady černých a bílých kláves v počtu 88 kláves (52 bílých a 36 černých), vnitřní mechaniky, která se stará o rozeznívání strun, a pedálů.
Klavír má dnes dvě základní podoby – prostornější křídlo a menší pianino. Uvnitř křídla jsou rám a struny uloženy ve vodorovné pozici. Délka křídla může dosahovat asi od 1,5m až ke 3m, což může být prostorově náročné. Naopak pianina jsou konstrukčně mnohem menší díky svislému uložení rámu a strun.