Vychutnejte si švýcarské Rösti

front.post
front.public: 06. 08. 2018
time01

Když vyrazíme do Švýcarska, ocitneme se v jedné z nejstabilnějších zemí Evropy, která si po léta udržuje svoji neutralitu. Sami Švýcaři jsou poměrně chladní lidé, zakládající si na své státnosti. I když je země bohatá a lidé poměrně dobře zabezpečeni, nikdo tu nedává okázale najevo bohatství a rozlišit zaměstnance od ředitele by vám ve firmě dělalo asi problém.


 


Rozdíl nepoznáte ani u společných obědů, které v přestávce pracovní doby vydává firma v jídelně. Vše je tu sterilní, nerezové, talíře pečlivě nahřáté a vybrat si můžete z několika chodů včetně salátů, moučníků i pití. Švýcaři jsou, přes svůj chlad,  pohostinní a vstřícní, pokud vás pozvou, starají se o vás vskutku pečlivě. Dbají také na to, abyste poznali jejich tradice. Sem patří i pro jejich zemi typická jídla, která jsou většinou velmi jednoduchá, ale zajímavá. Na rozvoj gastronomie měl vliv především život vesničanů v horských oblastech, kteří využívali a zpracovávali suroviny, které si byli schopni sami vypěstovat a vyprodukovat.


 


A že to bylo zpracování nápadité nám dokládá například  fondue, bez kterého se švýcarská kuchyně neobejde a které se  rychle stalo oblíbené i u nás. Je to vlastně horký krém z několika druhů sýrů / ale i jiných surovin / a koření, do kterého se namáčí pečivo. Jak jednoduché a vynalézavé. Další švýcarskou specialitou je tzv. raclette. Je to vlastně název stolního grilu, který vlastní asi každá švýcarská domácnost, který je ale zároveň názvem jídla či způsobu jeho přípravy. Na tomto grilu se opékají kousky masa a pod ním se zároveň zahřívají omáčky, taví sýr a další doplňky, ve kterých se pak maso namáčí a ochucuje. Každý si tedy své jídlo připravuje sám. Vzhledem k tomu, že Švýcaři pracují ve vysoké míře s vlastními surovinami, jsou velmi oblíbené zejména brambory, které slouží jako příloha, ale připravují se z nich i typické, samostatné pokrmy, jako například züri gschnätzlets. Je to pokrm, který bychom mohli přirovnat  k našemu českému bramboráku, snad je jen méně mastný. Země je rozdělena nejen na kantony, ale i jazykově a každá oblast se vyvíjela samostatně.


 


Kulinářsky je tedy většinou ovlivněna vždy tou zemí, se kterou sousedí. Najdeme zde vlivy kuchyně francouzské, italské nebo německé. Sýry jsou, spolu s čokoládou, nejznámějším potravinářským výrobkem a reprezentantem Švýcarska. Jsou to také jediné potraviny, které celou zemi spojují. Jinak má každý kanton své speciality, které jinde nenajdeme. Pokud cestujete po zemi, zejména na venkově můžete navštívit i farmy, kde se setkáte se vším, co souvisí s výrobou sýrů, od čistých krav barvy bílé kávy, až po krámek, u kterého můžete výrobu sýrů přímo sledovat. Jestliže bychom měli definovat švýcarskou kuchyni, mohli bychom o ní říci, že je výživná, jednoduchá, nápaditá  a aromatická.


 


Důkazem toho je jeden recept, který je pro Švýcarsko typický:


Rösti


Brambory uvařené ve slupce nakrájíte na malé nudličky, smícháte s nadrobno nakrájenou slaninou a cibulí, dáte na pánev a osmažíme dozlatova. Po deseti minutách s pomocí talíře placku obrátíte a znovu opékáte. V závěru položíte na rösti sýr a necháte rozpustit. Můžete to jíst jako samostatný pokrm nebo si ho můžete zpestřit třeba párkem nebo volským okem.