Wakeboarding

front.post
front.public: 15. 06. 2021
000-obnoveny

Možná jste ještě neslyšeli o sportu zvaném wakeboarding, nicméně tento vodní dobrodružný a tak trochu adrenalinový zážitek je rozšířený hlavně v zahraničí. Je to vlastně z poloviny vodní lyžování a z poloviny jízda na surfu.  


Pro ty, kdo nevědí, jak to vypadá, tak v podstatě stojí člověk na vodních lyžích a nechává se táhnout lodí nebo vlekem na vodní sporty. Dá se sportovat vlastně dvěma způsoby – za prvé to může být za lodí a za druhé na vleku. Ještě než si vysvětlíme principy jednotlivých způsobů, tak si můžeme říct něco o vybavení. Tak, abyste se mohli věnovat wakeboardingu, musíte mít to hlavní, což je prkno.  


To ovšem není jen tak ledajaké prkno, jmenuje se wakeboard a je to něco podobného jako snowboard. Základem je mít pevné vázání, které musí být dokonalé uvázané k nohám. Dále je nutností mít plovoucí vestu, protože to patří mezi nutnou ochranu ve vodě, nikdy totiž nemůžete dopředu odhadnout, co se stane – jestliže tedy nejste děd Vševěd. Na hlavě by měla trůnit helma, a co se týká oblečení, tak plavky nebo neopren. Pokud se ještě vrátíme k prknu, kterému se říká wakeboard, bylo úplně poprvé vyrobeno v San Diegu, člověkem jménem Tony Finn, který je i spoluzakladatelem společnosti Liquid Force, která se především zaměřuje na nové trendy tohoto sportu.  


Takže nyní už k samotným způsobům, jako první si tedy rozebereme wakeboarding za lodí. To je klasika podobná už zmíněným vodním lyžím, kdy člověk stojí na prkně či tedy wakeboardu a nechává se táhnout lodí za sebou. Rychlost se pohybuje plus minus okolo třiceti kilometrů za hodinu. Při tomto způsobu wakeboardingu dělá jezdec různé náročnější triky jako je například salto ve vzduchu s dopadem na vodní hladinu. Jelikož všechno souvisí se vším, tak ani tady to není výjimka. Je tím myšleno, že závisí na kvalitě jednak vodní hladiny, k tomu se musí připočíst i váha člověka plus nasbírané zkušenosti.  


Teď je na řadě druhý způsob, o němž jsme výše už též mluvili – wakeboarding na vleku. To je trochu složitější, protože člověk je sice tažený na laně, ale to je zachycené na dalším okruhovém laně, které je napnuté mezi čtyřmi až šesti sloupy ve výšce sedmi metrů nad vodou. Mezi zajímavosti jistě patří, že u tohohle lana, může jezdit až deset lidí najednou. Pokud si chce někdo vyzkoušet wakeboarding, tak kromě zmíněného vybavení by měl mít ještě jednu důležitou součást – odvahu. Protože ne pro každého je tohle dělaná zábava.


Foto © Depositphotos.com/taratata