Winchesteovka změnila divoký západ

front.post
front.public: 08. 10. 2013
time01
Jen těžko bychom našli dospělého muže nebo malého kluka, který by nebyl okouzlen hrdiny Divokého Západu, kovboji a desperáty, kteří spory řešili zbraněmi. Karel May, který tuto klukovskou touhu po dobrodružství přenesl na papír, umožnil mužské části populace snít s otevřenýma očima a představovat si, že se řítí na koni prérií a v ruce svírá jednu z nepopulárnějších zbraní, které dobyly Divoký Západ – Winchestrovku.

Tato zbraň se stala převratným vynálezem a brzy vyřadila zastaralé zbraně, které bylo zapotřebí složitě nabíjet a vedle této technické novinky byly zbraněmi spíše pro efekt než pro opravdovou obranu.
Na rozdíl od jednoranných pušek se v určité době Winchestrovce, hlavně mezi Indiány, říkalo „ puška, která se nabije v pondělí a střílí celý týden“.
Dlužno říci, že myšlenka víceranných pušek se objevila již dříve, jeden z pokusů o její vznik podnikl v USA Regulus Pilon nebo v roce 1866 Angličan Joseph Currtis, který sestrojil samočinnou pušku s víceranným, válcovým zásobníkem.

Vznik a vývoj zbraní Winchester měl svoji historii, o které se letmo zmiňuje i spisovatel Karel May v 1. díle Vinnetoua, kdy vysílá Old Shatterhanda na Divoký západ, ale serioznější informace můžeme najít u dvojice autorů R. L. Wilsona a George Madise. Tito autoři se podrobně věnují vzniku, historii, vývoji a popisu vynikajících vlastností, které vedly k masovému rozšíření této moderní a dodnes krásné a zajímavé zbraně.
Jméno dal pušce Oliver F. Winchester v roce 1857. Tehdy vstoupil do zbrojní firmy, která vznikla krátce předtím ve městě New Haven ve státě Connecticut a stal se jejím hlavním akcionářem a majitelem všech patentů. Firmě se v té době nedařilo příliš dobře, avšak v roce 1860 nastal radikální obrat. B. Tyler Henry, vedoucí výroby, přihlásil patent na tzv. „ Henryovku“. Tato zbraň byla převratným vynálezem, protože na rozdíl od dosavadních pomalých zbraní dokázala střílet bez nabíjení skoro 11 vteřin a za tu dobu vystřelila 15 nábojů. Navíc byla i velmi lehká, takže se dala dobře využít jako karabina při boji na koni. Při střelbě v otevřené prérii byla mnohem přesnější než revolvery.

Tyto pušky, které provázely dobytí Divokého Západu a vznik Spojených Států Amerických se staly zbraněmi s jednou z nejromantičtějších legend, která jim zajistí trvalé a nezastupitelné místo v historii.

 

 

Foto © Depositphotos.com/ Elena Shchipkova