„Je nám velkou ctí přivítat na donátorském galavečeru umělce, který toho tolik vykonal nejen na poli interpretace, ale i ve sféře hudebního vzdělávání. Těžko si lze představit jiného umělce, který by lépe ztělesňoval hodnoty festivalu Struny podzimu” říká k výjimečné osobnosti v pořadí již pátého Jarního GALA umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.
Yo-Yo Ma je dnes bezesporu jednou z největších žijících osobností, či dokonce „institucí” klasické hudby. Na jednu stranu vystupoval už pro osm amerických prezidentů (naposledy při inauguraci Baracka Obamy), na stranu druhou se angažuje v hudebním vzdělávání chudých komunit po celé zeměkouli. Jeho mistrovství obdivují jak milovníci klasické hudby, tak ti, kterým jeho Silk Road Ensemble otevřel svět world music. Yo-Yo ozdobil svou účastí také pečlivě vybrané nahrávací projekty z oblasti pop music. Ať už hraje klasický repertoár, world music či projekty z oblasti populární hudby, je pokaždé jednoduše dokonalý, suverénní a pokorný zároveň.
Koncertní program vzniká – jak už je dobrým zvykem Jarního GALA – v úzké spolupráci s umělcem jen pro tuto příležitost. Zazní skladby Igora Stravinského, Heitora Villa-Lobose, Astora Piazzolly, Manuela de Fally i Antonína Dvořáka. Pro ty, kteří se již teď nemohou dočkat, až osmapadesátiletý mistr zasedne na Pražském hradě ke svému cellu, zahajují Struny podzimu předprodej vstupenek dnešním dnem, tj. 18. listopadu ve Vstupenkovém centru Strun podzimu – Palackého 1, v sítích Ticketpro a Perfect System. Vstupenky je možné zakoupit či objednat také na http://www.strunypodzimu.cz. V ceně vstupenky je welcome drink před začátkem koncertu.
Výtěžek z koncertu bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. Každý, kdo si zakoupí vstupenku, tak podpoří festival, a navíc získá jedinečný hudební zážitek. „Těší nás, že v pořadí pátým ročníkem Jarního GALA zakládáme tradici setkání podporovatelů festivalu při příležitosti výjimečného hudebního zážitku a v širším kontextu v našich podmínkách návrat k tradici donátorských večerů ve prospěch uměleckých institucí a podpory jejich programu,“ vysvětluje Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu. Právě Struny podzimu přišly s konceptem oslovování individuálních i firemních dárců v rámci prestižní kulturní a společenské akce jako první kulturní instituce v Česku. Koncept Jarního GALA pro Struny podzimu se ukázal po čtyřech ročnících jako životaschopný. Plní též symbolickou roli ve změně vnímání hodnoty uměleckých zážitků a potřeby vícezdrojového financování, která je pro jejich fungování nezbytná. V minulosti na Jarním GALA pro Struny podzimu vystoupili Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves a Gregory Porter.
Kariéra slavného cellisty, který se narodil v roce 1955 čínským rodičům žijícím v Paříži a na violoncello začal hrát se svým otcem už ve čtyřech letech, je lemována dlouhou řadou ocenění. Kromě šestnácti cen Grammy připomeňme prezidentskou Medaili svobody z roku 2010 nebo Polar Music Prize z roku 2012. Pan Ma je také velvyslancem míru OSN i členem prezidentova výboru pro umění a humanitní záležitosti. V roce 2009 vydala společnost Sony Classical box s kolekcí nahrávek shrnujících třicet let kariéry slavného cellisty ve stáji této značky, která obsahuje neuvěřitelných devadesát CD.
Na svých albech Yo-Yo Ma interpretuje nejrůznější žánry počínaje hudbu klasickou a soudobou přes jazz a crossover až k národním stylům, například hudbě brazilské, argentinské či apalačské. Yo-Yo Ma často spolupracuje s hudebníky nejrůznějších stylů a národností. K nejznámějším a žánrově nejzajímavějším patří jeho album Hush se zpěvákem Bobbym McFerrinem, Appalachia Waltz a Appalachian Journey s Markem O'Connorem a Edgarem Meyerem a také dvě pocty brazilské hudbě Obrigado Brazil a Obrigado Brazil - Live in Concert ověnčené cenami Grammy.
Prominentní britská klavíristka a dlouholetá komorní spoluhráčka Yo-Yo My Kathryn Stott, se jakožto specialistka na tango podílela významnou měrou mj. na jeho CD Soul Tango a Obrigado Brazil. Pro značku Hyperion nahrála komplet sólových děl Gabriela Faurého, dále spolupracuje například s Trulsem Mørkem, Christianem Poltérou, klavírním triem Hermitage, Guyem Johnstonem nebo se smyčcovým kvartetem Doric.
Mistr Ma se kromě koncertování důsledně věnuje vzdělávání mladých hudebníků, a to po celém světě. Vede workshopy pro studenty a spolupracuje s předními kulturními institucemi na vytváření vzdělávacích materiálů a programů. V roce 1998 založil neziskovou organizaci Silk Road Project, která pod jeho uměleckým vedením zajišťuje program mezikulturní výměny hudebníků a jejich uměleckých rezidencí. Silk Road Ensemble, Maův soubor složený z hudebníků mnoha národností, kteří u něj získali stipendium, je živoucím důkazem cellistova kréda, že v hudbě, ať už je tradiční či moderní, neexistují žádné bariéry, pokud k ní přistupujeme s otevřenou myslí. A právě otevřené vědomí, umělecká pokora, zkoumání hudby jako prostředku komunikace a sdílení myšlenek rozdílných kultur po celém světě, hledání pozoruhodných hudebních spojení, která stimulují představivost hudebníků i publika a také hledání nových forem komunikace s publikem – to jsou základní kameny vzdělávání Yo-Yo My.