Lidstvo již odpradávna mělo snahu odkopnout nebo odpálit vše, co mu leželo v cestě, touhu zvítězit v soutěži o to, „kdo výš, kdo dál“, zná každý kluk. Jedna z legend například říká, že pastevec odpaloval zahnutou holí oblázky. Jeden z nich mu zapadl do králičí nory, což se nakonec stalo hlavním cílem hry.
Kořeny golfu sahají až do roku 1319. Z některých pramenů se ale dozvídáme, že počátek hry najdeme již v antice, ve hře znané paganica, kterou hrávali již staří Římané, nebo ve Francii, kde se hrála podobná hra zvaná „jeu de mail“, původ může být také v Anglii ve hře zvané „cambuca“ nebo v Belgii ve hře „chole“ či v holandském „kolvenu“. Oficiálně je však původ golfu připisován Skotsku, kde ve 14 století vznikla hra s jedním míčkem a několika údery.
Zpočátku se nehrálo na hřišti, ale postupně, kdy hra získávala stále více příznivců, pro ni bylo vyčleněno písečné pobřeží moře. Hráči se však i tady pohybovali mezi procházejícími se lidmi a aby se zabránilo úrazům při prudkých úderech do míčku, oblékli se do červených kabátů, aby bylo všem jasné, že se jedná o hráče a je nutno se mít na pozoru. Hra se stala již v polovině 15. století natolik oblíbenou, že se král James II. obával, že se muži přestanou věnovat přípravám na války a výuce v zacházení se zbraněmi a hru zakázal. Jeho následník James VI. jí však propadl také a opět ji povolil. Hrát ji ovšem mohli jen to nejbohatší, stala se symbolem bohatství, gentlemanství a ušlechtilosti. V roce 1744 byla poprvé stanovena její pravidla, který nesla název Thritheen Articles a v jen mírně změněné podobně platí dodnes. Golf se zpočátku hrál s koženými míčky naplněnými peřím, které byly velmi drahé. Po objevení kaučuku se míčky začaly vyrábět průmyslově a staly se tak mnohem dostupnější. Díky několika vylepšením, která zajistila jejich stabilitu se takové míčky mohou používat dodnes. První golfový turnaj British Open se hrál již v roce 1860 a také si zachoval svoji tradici do současnosti.
Po zavedení rozhlasu a televize na počátku 20. století se informace o tomto sportu rychle rozšířily a získaly si své příznivce. Golf se vydal mílovými kroky do světa, objevují se první známá jména, zakládají se nová hřiště, golf se začal hrát nejen v Evropě, ale i v Americe a v dalších světadílech. Stal se lukrativním zdrojem příjmů pro výrobce specializovaných golfových vybavení, reklamu, obchod a cestovní ruch, protože luxusní dovolená se bez golfového hřiště v dobrých hotelích neobešla. Golf se koncem 19. století začal hrát i v Čechách a již v roce 1904 bylo otevřeno první, devíti jamkové golfové hřiště v Karlových Varech, kde se scházela naše i světová smetánka. Zde byl také založen, ve stejném roce, první golfový klub. O rok později bylo otevřeno další hřiště v Mariánských Lázních. Častým hostem zde byl král Edward VII., který byl vášnivým vyznavačem golfu a lázeňská správa je otevřela na jeho počet. O této události se psalo dokonce i ve světovém golfovém tisku.
V roce 1926 byl založen Golf Club Praha v Motole a o něco později Golfový klub Líšnice. První česká Pravidla golfu byla vydána v roce 1929. Po druhé světové válce došlo, tak jako ve všech nemasových oblastech, k útlumu tohoto sportu, který se nové slávy dočkal koncem roku 1989. V současnosti je u nás registrováno 33 000 golfistů v České golfové federaci a z původních osmi hřišť se jejich počet ustálil na 75.
O vzrůstající prestiži českého golfu svědčí i to, že se pan Milan Veselý stal členem vedení Evropské Golfové Asociace. Dnes je golf opět na výsluní, strmě roste jeho obliba, protože je to sport vhodný pro všechny věkové skupiny a dokonce i pro obě pohlaví. Hrají jej křesťané jako muslimové, běloši i černoši, mladí i staří a ti, kdo nemají možnost hrát, jej zaujatě sledují. Stále je však sportem dobře situovaných lidí, kteří jím nejen vyrovnávají své pracovní přetížení, ale golfová hřiště se stala také místem navazování obchodních vztahů a nejednoho úspěšného obchodního jednání.