Sdružení farem Roter Hahn nabízí jedinečnou dovolenou pro všechny milovníky vína. Na vinařských statcích se budete procházet vinicemi a naučíte se i něco o samotném zpracování a výrobě vína od místních farmářů.
Jižní Tyrolsko je významnou vinařskou oblastí i přesto, že má k dispozici přibližně jen 5 000 hektarů vinohradů. Vinné révě se zde daří především kvůli skvělým klimatickým podmínkám. Až 300 slunečných dnů v roce a teplé středomořské proudy zaručují kvalitní a chutná vína. Pěstuje se zde na 20 odrůd – nejdůležitějšími odrůdami jsou Vernatsch, Gewürztraminer a Lagrein. Turistům je zde k dispozici asi 380 farem, které mají vinařství. Z toho 160 z nich produkuje vlastní víno.
Stačí si vybrat jednu z vinařských farem a na vlastní oči uvidíte, jak se takové víno vlastně vyrábí.
Na farmách si kromě krásného výhledu na vinice samozřejmě užijete ochutnávky vín, ale i domácí produkty, jako marmelády, sýry, mléko a plno dalších pochoutek. Po celý rok si v Jižním Tyrolsku užijete ubytování v krásných apartmánech nebo pokojích v příjemném rodinném prostředí. Díky místním farmářům prožijete autentickou dovolenou na statku, vyzkoušíte si různé farmářské práce a zažijete tu pravou venkovskou atmosféru.
Pořádají se zde také různé akce, jako například Dny vína Blauburgunder. V obcích Neumarkt a Montan se zúčastníte veřejné ochutnávky vína právě této francouzské odrůdy Blauburgunder. Vinařská oblast Eppan v dubnu pořádá každoroční Den vína. Pokud zrovna vybíráte, jakou farmu byste rádi navštívili, můžete volit z několika statků zaměřených na pěstování vína, jako třeba Weingut Niklaserhof, Weinberghof nebo Rielinger-Hof.
Vinná polévka
Přivezli jste si domů z dovolené velké množství lahví vína a chcete vyzkoušet něco netradičního? Přinášíme vám recept na tuto jihotyrolskou pochoutku, kterou si můžete uvařit v pohodlí domova.
Přísady
- 100 ml šlehačky
- 3 žloutky
- 1/4 l masového vývaru
- 1/8 bílého vína (Gewürztraminer, Weißburgunder)
- špetka muškátového oříšku
- na špičku nože skořice
- špetka soli
Postup
Příprava polévky není příliš náročná a jistě ji bez problémů zvládnete. Stačí smíchat smetanu se žloutkem, přidat masový vývar, bílé víno a začít pomalu zahřívat. Je důležité, aby se polévka nevařila, jinak se žloutek srazí. Jakmile bude mít pokrm krémově-pěnovou konzistenci, tak se dochutí muškátovým oříškem, skořicí a solí. Poté, už jen můžete udělat krutonky z toustového chleba a pro ozvláštnění je také posypat skořicí. A je hotovo!