I když jsou zabijačky statisticky spíše na ústupu a dnešní děti je znají spíše jen z pohádek, produkty, které při ní vznikají, však na oblibě neztrácejí. Čerstvá jitrnice nebo zabijačková polévka, lidově „prdelačka“, svou chutí lákají mlsné české jazýčky.
Mnozí si myslí, že zabijačka začíná zabitím prasete. Tak to ale rozhodně není. Čtyřiadvacet hodin před tím se musí připravit veškerá zelenina, jako česnek, cibule, mrkev, petržel a křen, uvařit zabijačkové kroupy a upéct žemle. Všechnu přípravu mají na starosti pomocníci. Samozřejmostí jsou tak ostré škrabky, kvalitní nádobí a samozřejmě nože. Chybět nesmí koření v podobě papriky, majoránky a dobromysly. Ráno už se prase zabije a okamžitě se vykrvuje. Krev je jednou z nejdůležitějších surovin, proto se zachycuje a neustále šlehá, aby se nesrazila. Po očištění už následuje porcování. Zde platí: čím ostřejší a kvalitnější nůž, tím lehčí práce. Většina řezníků má speciální nože na jednotlivé procedury. Ať už to jsou vykrvovací, vykosťovací, na plátkování nebo krájení syrového masa. Porcuje se tedy na kýtu, krkovičku, pečeni, plecko bůček a hlavu. Následně se čistí střeva a žaludek, které jsou důležité pro příprav jelit, jitrnic, klobás a samozřejmě tlačenky. Poslední se připravuje sádlo na škvaření a slaninu. Zabijačkové dobroty si můžete hravě připravit sami doma. Pokud navíc použijete při přípravě kuchyňské pomocníky od tradičního finského výrobce Fiskars, práce vám půjde skvěle od ruky. Fiskars má 366 let zkušeností s výrobou nožů a oceli a jeho výrobky jsou dokonalé. Dokonale vyvážené nože z řady Fiskars Functional Form perfektně zastoupí profesionální nože řezníků. Mají nerezové ostří z vysoce kvalitní japonské oceli o tvrdosti HCR 53 (minimum pro kvalitní kuchyňský nůž stanovuje norma na 52 HRC). Kvalita ostří je dána speciální japonskou metodou tepelného zpracování, kdy je jádro z měkčí oceli obaleno ocelí tvrdou. Díky ergonomické rukojeti vám nůž nebude z ruky klouzat. Všechny nože z této řady navíc lze mýt v myčce. Nože budou díky ostřiči Fiskars Xsharp vždy připravené k použití a nakrájení i toho nejtužšího kousku. Ostřič se skládá z vodící drážky a keramických kotoučků. Ostřič je uživatelsky velmi jednoduchý. Stačí cca desetkrát projet ostří nože či sekerky otvorem k tomu určeným. Lze jej ovládat jak levou, tak i pravou rukou. Neklouzavá podložka poté zajistí vaší bezpečnost při ostření. Snadno se rozebírá i skládá pro snadné čištění. Jaké produkty využijete při přípravě chutných zabijačkových pokrmů vašim nejbližším?
- Nůž FunctionalForm porcovací se na porcování poraženého prasete přímo vybízí. Vynikající je i pro porcování pečeně nebo plátkování salámu díky tenké, skvěle řezající čepeli s ostrou špičkou.
- Na porážku prasete a jeho následné vykosťování skvěle poslouží kuchařský nůž FunctionalForm. Jedná se o velký nůž s vysokou čepelí. Všestranný také pro krájení masa, zeleniny a sekání bylinek
- Kuchyňský nůž FunctionalForm pomůže naporcované maso očistit. Nápomocný bude i při přípravě ovaru, odříznutí vepřové hlavy a vyndání mozečku. Je to také všestranný nůž pro krájení většiny potravin při vaření.
- Na krájení vyjmutých střev použijte plátkovací nůž FunctionalForm. Vynikající je i pro plátkování šunky a lososa díky dlouhé, tenké pružné čepeli.
- Den před zabijačkou je potřeba nachystat zeleninu, která se poté použije při přípravě vývaru. Skvělým pomocníkem při přípravě zeleniny je menší okrajovací nůž FunctionalForm, speciálně navržen k loupání a krájení zeleniny, oceníte ho i při přípravě ovoce.
- Vidlice FunctionalForm vám budou nápomocné při zpracování ovaru a porcování masa, jitrnic i tlačenky.
Domácí škvarky Bude potřeba
- 1 kg syrového vepřového sádla (hřbetního)
- mléka
- sůl a mletý pepř
- čerstvý́ chléb a jarní cibulka k podávání
Příprava jídla
Omyté a osušené sádlo nakrájejte na kostky o hraně 1–3 cm, podle toho, jak chcete mít velké škvarky. Vložte sádlo do kastrolu se silnějším dnem (neměl by být úplně plný). Podlijte ho vodou, aby se zkraje lépe rozpouštělo, a zahřívejte ho a škvařte na sporáku za občasného zamíchání. Ideální teplota sádla při škvaření je okolo 120 °C, při vyšší teplotě sádlo dostane nepříjemný́ zápach, při teplotě nižší než 100 °C je naopak nevýrazné a chuťově neutrální a má i nižší trvanlivost. Jakmile se sádlo rozpustí, přilijte mléko. Škvarky se lépe vypečou dokřupava a zlatova. Když škvarky vystupují k hladině a sádlo již nepění, stáhněte kastrol z ohně, přeceďte a sádlo nalijte do čistých a suchých sklenic či porcelánové nebo kameninové nádoby. Škvarky promíchejte se solí a pepřem. Jezte teplé i studené s chlebem a cibulí. Zbylé uchovejte v chladu. Tip navíc Škvarečky pomelte na škvarkovou pomazánku se solí a mletým pepřem, popřípadě s bylinkami. Vychladlé ztuhlé sádlo přikryjte a uchovejte na suchém, tmavém a chladném místě. Nesolené sádlo má delší trvanlivost a širší způsob využití než sádlo ochucené.