Konec zahradnické sezóny se blíží a s ní i čas na posezónní servis používaných strojů. Sekačky na trávu stejně jako motorové pily či vyžínače, které jsou poháněné benzinovými motory, by se měly na zimní období řádně připravit.
Často totiž nejsou od podzimu do jara používány i šest měsíců. Znečištění strojů či nepoužívaný benzin v nádrži mohou při nesprávné údržbě zkrátit živostnost zahradních pomocníků, což si žádný majitel jistě nepřeje.
- Nejprve vše očistit
Přístroje by se měly řádně očistit hned po jejich posledním sezónním použití. Zbytky trávy či dřeva, které se zachytily v ochranných krytech a dalších zákoutích přístrojů, se odstraní špachtlí ze dřeva nebo z umělé hmoty. U sekaček je důležité pečlivě vyčistit chladicí žebra a okolí výfuku, aby později nemohlo dojít k požáru. Sekačku očistíme jemným kartáčem. Při čištění její spodní části je možné ji sklopit dozadu, zapalovací svíčka však musí zůstat nahoře. Pokud se přístroj naklopí do strany, může se olej dostat do vzduchového filtru nebo k výfuku. Skříně sekaček VIKING jsou z vysoce kvalitního polymeru (plastu) odolného proti nárazům, vysoké teplotě a ultrafialovému záření – nepodléhají tedy korozi. I tak však platí obecné pravidlo: čistota, půl zdraví.
- I před zimou doplnit olej
Přístroje by měly být stále provozuschopné – stav oleje před zimní odstávkou by tedy měl odpovídat předpisu. Výměnu oleje můžete provést sami, nebo o to lze požádat odborníky z autorizovaného servisu. Pokud se rozhodnete provést výměnu samostatně, je důležité se řídit pokyny uvedenými v návodu a použít doporučovanou značku a množství oleje.
- Vyprázdnit nádrž
Nádrž přístroje poháněného benzinem by měla být před zimní přestávkou prázdná. Při delším skladování (několik měsíců) se může směs paliva rozložit na jednotlivé její složky (benzín, olej a biolíh). Takto degradovanou směs již nelze znovu sloučit, a pokud ji necháme v nádrži přes zimu, může pak na jaře způsobit problémy při prvním spuštění. Nejlepší je vyprázdnit palivovou nádrž, stroj s prázdnou nádrží nastartovat a nechat motor běžet tak dlouho, dokud není palivo z palivových cest a karburátoru spotřebováno. Až v ten moment máme jistotu, že v karburátoru ani v palivovém systému nezůstanou žádné usazeniny, a membrány karburátoru nebudou celou zimu v kontaktu se zbylým palivem.
Tip: Pokud používáte pro přípravu palivové směsi oleje STIHL a vlastníte osobní auto s benzínovým motorem, bez obav můžete zbytek paliva dolít do nádrže auta. Oleje STIHL jsou určeny i pro katalyzátorové motory, takže není třeba mít obavy z poškození katalyzátoru.
- Skladování přes zimu
Po provedení všech předešlých úkonů je vhodné najít suché bezprašné místo k uložení přístroje. Během skladování by přístroj měl být ve své standardní poloze. U sekačky to znamená, že ji nevěšíme, ani nenaklápíme a měli bychom ji přikrýt. Sekačky se spouštěcím akumulátorem musí být navíc chráněny před mrazem, aby se jeho vlivem akumulátor nepoškozoval. A samozřejmě – i když je sekačka mimo provoz, měla by být umístěna bezpečně mimo dosah dětí.
- Ostré nože jsou u sekaček základ
Nože žací lišty by měly být před prvním použitím neporušené. Pokud se na nich objeví trhlinky, musí být okamžitě vyměněny v odborném servisu. Nože je dobré po sezóně vymontovat a naostřit, případně nechat v odborném servisu i vyvážit. Tento postup se ostatně doporučuje po každých 25 hodinách používání, abychom tak dosáhli optimálního žacího výkonu. Tento úkol sice můžete nechat až na jaro před prvním použitím, ale je dobré ho neodkládat a splnit jej při zazimování. Můžete se tak vyhnout čekací době na nabroušení nožů v servisu během jara, kdy broušení nožů řeší každý poctivý zahrádkář.