Mnoho lidí, zabývajících se magií ekologie a zdravého životního stylu se nás snaží přesvědčit, že to nejlepší pro náš duševní stav a naši kondice je tzv. „ návrat ke kořenům“, tedy k životnímu stylu, který vyznávali naši předkové. Touto utkvělou myšlenkou, vytrženou ze souvislosti, trpí stejně, jako maniakální vyznavači veganské stravy nebo některých náboženství.
Rozumný člověk ale ví, že „ nevstoupíš nikdy do stejné řeky“ a v té, o které mluvíme uteklo již hodně vody. Naše prababičky a pradědečkové žili v mnohem čistším ovzduší, protože se ještě nerozvinula technická revoluce, od toho se logicky odvozuje i zdravější strava, protože vlivem omezených kontaktů závislých na tehdejší dopravě a informační soustavě se konzumovaly především potraviny vypěstované v jejich domovině a nebyl jich takový výběr. Měli velké procento přirozeného a dobře rozloženého pohybu, protože vykonávali hodně fyzické práce, kterou dnes nahrazují stroje a v rámci omezených možností dopravy museli chodit pěšky, nebo využívat častěji třeba dopravu „ na vlastní pohon“.
Také měli starosti, ale zcela určitě se míra jejich stresu nedá srovnat s dnešním uspěchaným světem, kde se na nás nároky a informace hrnou ze všech stran. Řešíme záležitosti, které se nikdy předtím neřešily, žijeme v nezdravém prostředí, jíme to, co v tomto prostředí vyrostlo nebo bylo vyrobeno uměle, ztrácíme imunitu a nemáme čas. Čas na sebe, na rodinu, na děti, na relaxaci, na klidnou práci, na vytřídění informací a hlavně na pohyb.
Když jsme již narazili na pohyb, víme, že ten není jen otázkou času, ale také naší pohodlnosti. Většina současné populace trpí hypokinezí – nedostatkem pohybu. Už jsme se tady zabývali doporučovaným „ návratem ke kořenům“. Možná bychom si tedy měli připomenout, co naši předkové považovali za nejosvědčenější lék proti stresu. Na zdánlivě neřešitelné problémy je nejlepší jít a vydrbat schody v celém domě. Jelikož tehdy byly schody většinou kamenné, můžeme si spočítat, kolik energie se na to vydalo. Zkuste si to sami a dáte jim za pravdu.Budou vás bolet všechny svaly, ale na svět budete hledět hned veseleji.
Je nám jasné, že pohyb je přesně to, co naše tělo povzbudí k vyššímu spalování energie, vyčistí nám hlavu a může nám pomoci docílit postavy a kondice modelek nebo slavných kulturistů, ale ne každý se k němu dokáže sám přimět. Pokud však začneme navštěvovat fitness centrum, jde to mnohem snadněji.
Už to, že si zakoupíme permanentku nás přinutí tam jít. Najdeme tam lidi, kteří nás zvědavě nesledují, jako při běhu parkem, ale mají stejný cíl, motivaci a potřeby jako my. Důležitější ale je, že zde pracují odborníci, kteří náš, do té doby často bezúčelný pohyb, nasměrují tam, kde jej chceme mít.
Nejprve zjistí, co je naším cílem. Může to být ztráta přebytečných kilogramů, potřeba vytvarování a růstu svalové hmoty, zlepšení kondice, nebo jen obyčejná touha po pohybu a poznání dosud nepoznaného.
Na základě našich představ nám sestaví osobní tréninkový plán, doporučí nám vhodnou stravu, pomohou sestavit jídelníček, vyberou potravinové doplňky, které dodají našemu tělu dostatek vitamínů a minerálů a vyrovnají jejich ztráty při pohybu a budou na naše cvičení a výsledky pravidelně dohlížet. Budou nás motivovat ke zlepšení výsledků a k vytrvalosti a průběžně opravovat naše chyby, které by nás mohly časem od zvolené cesty odradit. To jsou důvody, pro které je návštěva fitness center vhodná nejen pro mladé a zdravé lidi, ale i pro ženy a muže středního věku nebo pro seniory.Ne každý pohyb je totiž vhodný pro každého a každý k němu má jiné tělesné nebo zdravotní dispozice.
Foto © Depositphotos.com/michaeljung