Ještě je mnoho dalších označení, co by to mohlo znamenat a odkud pocházet, ale úplné pravdy se etymologové asi nikdy nedoberou. To bylo k významu slova a nyní k samotnému absintu. I v tomhle případě není zcela jasné, kde se tenhle alkoholický nápoj vzal. Pelyněk se používal v lékařství ve starém Řecku, přičemž se jeho listy jakoby louhovaly a připravoval se z nich jistý léčivý výtažek nebo extrakt, jak kdo tomu chce říkat.
Navíc však jsou jisté důkazy o tom, že se do tohoto bylinného extraktu přidávalo víno. Moderní forma absintu pronikla do povědomí zhruba někdy v osmnáctém století, když se do destilovaných lihovin přidával anýz a fenykl. Dnes to možná někomu přijde úsměvné, protože anýz se dává obvykle do cukroví, a to ještě ne do všeho a fenykl se používá, když chce člověk navodit správnou produkci střevní mikroflóry, laicky řečeno, používá se u zažívacích obtížích. Za absint vlastně mohou svým způsobem Francouzi, protože oni první přihlásili jeho patent.
Jednalo se o doktora Pierra Ordinaireho, což byl francouzský lékař, který toho času žil ve Švýcarsku. Tehdy předal svůj recept na absint řádovým sestrám, jako léčivý nápoj, avšak se spekuluje, že řádové sestry dělali absint ještě dříve než tento lékař, ale jsou to čistě jenom dohady, není to podložené žádným historickým faktem. Posléze přišel k sestrám nějaký vysoký důstojník, major Dubied, který koupil tuto recepturu na absint a v roce 1797 otevřel podnik nebo lépe řečeno lihovar na absint, u kterého mu pomáhal jeho dva synové, z čehož jeden byl vlastní a druhý byl zeť, kterého vlastně přijal jako syna.
Velmi záhy se absint stal nejoblíbenějším nápojem a rodina otevírala další lihovary, avšak i na ně dopadla mocná ruka zákona, protože absint v roce 1914 zakázali vyrábět i prodávat. I v současné době se absint vyrábí vcelku stejným způsobem jako kdysi, pelyněk je pořád jeho hlavní součástí. Anýz se také přidává, ale též jako bylina, ne ve směsi koření. Co se týká procent alkoholu, tak se to pohybuje od čtyřiceti pěti procent až po sedmdesát čtyři. Pokud se někdo diví, že se do absintu přidávají léčivé byliny, tak to vcelku logické, protože ve spojitosti s tímto alkoholickým nápojem se říká, že jde o léčivé pití.
Foto © Depositphotos.com/SergeyNivens