Naše druhé nejvyšší hory nabízejí nejen mnoho dobře vybavených zimních středisek, ale mají u nás zároveň jedny z nejlepších sněhových podmínek. Nadšenému turistovi se tu navíc nabízí řada cílů, kterými lze vyplnit čas mezi lyžováním. Měli už jste možnost zavítat do malebné krajiny plné nekonečných možností?
I v letech, kdy je sněhová nadílka malá, v Jeseníkách můžete sázet prakticky na jistotu. Naše druhé nejvyšší pohoří mívá sněhu více než naše nejvyšší hory Krkonoše a vůbec nejvyšší vrstva sněhu leží většinou mezi Pradědem a Petrovými kameny, nedaleko chaty Ovčárna. V některých letech si tam můžete zalyžovat ještě v květnu a po celý rok si můžete na chatě vychutnat vynikající pivo z nedalekého Pivovaru Holba, který je svým nerozlučným sepětím s Jeseníky pověstný.
To, co každý lyžař s nadšením vítá, by nám klimatologové vysvětlili jako výsledek velmi specifických mikroklimatických podmínek zdejšího regionu: Díky nim tu například často sněží od jihozápadu, tedy ze směru, odkud se do Čech přeháňky už většinou nedostanou. A také pravidelné zimní oblevy bývají v Jeseníkách slabší než ve zbytku republiky.
Nejvýše u nás
Krásných a výborně vybavených lyžařských středisek je na Jesenicku víc než dost a nabízejí sjezdařské i běžkařské tratě různých úrovní. Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších je to v Ramzové. Je také jedno z nejvýše položených, protože jeho nejvyšší bod má kótu 1 351 metrů nad mořem a nachází se na vrcholu legendární hory Šerák.
Ale úplně nejvyšším jesenickým (a také tuzemským) ski areálem je ten na Pradědu. Na své si tu přijdou sváteční i špičkoví lyžaři a vyhledávanou lokalitou je Praděd i mezi snowboardisty. Na vrcholu Pradědu stojí architektonicky a technicky zajímavý televizní vysílač s restaurací, která je proslulá výbornou kuchyní a samozřejmě i skvělým pivem v Jeseníkách všudypřítomné značky Holba. A když se vám nechce zrovna lyžovat, stojí za to se sem vydat už jen kvůli ojedinělému výhledu do kraje; při naprosto ideálních podmínkách je odtud vidět až ke slovenským sousedům, například Vysoké Tatry nebo Malou Fatru.
Lázně jsou krásné i v zimě
Pro ty, kteří milují zimní hory, ale nemusí na sjezdovce trávit každý den, je ideální volbou vydat se v zimě do Lipové.Správně se toto městečko jmenuje Lipová – Lázně, protože právě zde sídlí slavné Schrothovy lázně, které vznikly už v polovině 19. století, kdy známý lidový léčitel Johann Schroth vracel zdraví lidem pomocí bylinek a unikátních klimatických podmínek. Na tuto tradici navazují v Lipové i dnes, kdy se tu léčí mimo jiné pohybové a nervové choroby. V okolí se nacházejí dvě lyžařská střediska, ale poklidné městečko nabízí i mnoho turistických a procházkových tras. Co by kamenem dohodil, je odtud do Jeseníku, největšího města v regionu, a daleko není ani do Olomouce (41 km), takže během týdenní dovolené se můžete věnovat sportování, relaxačním procházkám, wellnessu i poznávání historie.
Nejkrásnější cesta
Špičkoví běžkaři se mohou vydat po trase Jesenické lyžařské magistrály, která měří přes 112 kilometrů a vede nejkrásnějšími partiemi Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku. Cestou na ně čeká několik horských chat ideálních pro odpočinek či přespání. Trasa magistrály začíná v centru zimních radovánek na Dolní Moravě a směrem přes chatu Návrší pod Králickým Sněžníkem doputujete na Paprsek, Ramzovou, Červenohorské sedlo, Švýcárnu, Ovčárnu a odtud okolo bývalé chaty Alfrédky na sedlo Skřítek a do Vikýřovic.
V horském areálu Kraličák pod Kralickým Sněžníkem se mimochodem od prosince loňského roku můžete svézt novou nejmodernější lanovkou v republice, která se kromě futuristického designu může pochlubit např. vyhřívanými ergonomicky tvarovanými sedačkami. U bezpečnostních testů lanovky asistovalo také téměř dvě stě sudů plných pěnivého zlata hanušovického Pivovaru Holba, které simulovaly plnou zátěž, a nyní už si lanovka užívá živých pasažérů.
V Jeseníkách se ale neztratí ani rodiny s dětmi a skutečně „sváteční“ lyžaři, protože příjemné ski areály jsou i v nižších polohách, než je Praděd nebo Ramzová. Kousek od Hanušovic se mohou vydat například do Branné, která se rozprostírá ve výšce 650 metrů nad mořem a kterou si návštěvníci pochvalují mimo jiné i pro její výborně upravené trati.
Hanušovický Pivovar Holba
Jeseníky, drsný ale krásný kraj v sobě skrývá nejen divokou malebnou přírodu, ale od roku 1874 je i domovem Pivovaru Holba. Díky svému netypickému umístění se zdejší pivo vždy vyznačovalo jedinečným charakterem, kterým se pyšní dodnes. Horská krajina plná barevných tónů a suroviny, které jinde nenajdete, jsou totiž základem pro výrobu poctivého piva Holba, které dává okusit ryzost zdejších hor po svém. Sklenice takové Holby Šerák nebo Holby Keprník, ležáků pojmenovaných po vrcholcích jesenických hor, skvěle završí dny plné nezapomenutelných zážitků.