Zkuste říct Skotovi, že kilt je sukně

front.post
front.public: 30. 04. 2015
t01
V módě a oblékání jsme zvyklí na ledacos, protože vývoj v tomto směru má svoje tradice. V našich zemních bezpečně poznáme různé kroje, ať už je nosily Psohlavci nebo Jánošík či kyjovská dívka.
Dnes už jsou, bohužel, jen součástí folklóru, ale v některých zemích světa, i když jsou to země velmi civilizované,  se tradiční oblečení dochovalo dodnes a nosí se nejen  při slavnostních příležitostech, ale často i v běžném životě. Patří sem skotský kilt, který je pro nás hodně nezvyklý.

 

V našich zeměpisných šířkách muži nosí kalhoty a proto nás často udivuje,  kde se vlastně vzal původ toho, že tak blízko od nás mohou muži běžně chodit v sukni. Anglie a Skotsko ovšem tuto tradici ctí a na návštěvu Skotska si kilt obléká i princ Charles.

Kilt není sukně v pravém slova smyslu. Jedná se o umně poskládaný kostkovaný pléd. Látka, ze které je vyroben i samotný vzor dostal název tartan.

 

I když se většina lidí domnívá, že se jedná o hodně starou tradici odívání, skutečnost je jiná. Velmi starý je právě onen tartan, jehož původ se dá najít až ve 3.století n.l. ale dřívější oděv Skotů byl stejný, jako v sousední Anglii. První zprávy o kiltu se objevují teprve v 16. století a pouze v jediné skotské oblasti, Vrchovině. Zbytek Skotska jej převzal teprve v 19. století.

 

Nejprve se jednalo o tzv. velký kilt, který se skládal z 6 – 8 m látky, která se kolem těla naskládala a sepnula opaskem. Chudým lidem pak tato látka sloužila také jako spací pytel, přikrývka nebo stan. Byl to však oděv, který trochu překážel v práci a v pohybu a bylo třeba jej trochu zjednodušit.

 

Proto později vznikl tzv. malý kilt v podobě, kterou známe dnes. Jeho nošení a oblékání bylo podstatně jednodušší, protože záhyby na jeho zadní části byly již naskládané a sešité. V této podobě toto oblečení známe z přelomu 17. a 18. století  a takto se také postupně rozšířil do celého Skotska. Po roce 1746 se také začaly  objevovat jeho různé vzorové a barevné varianty, které od sebe odlišují různé klany a rody, stejně jako u nás kroje.

 

Jak jsem již řekli, kilt není pro Skoty oděv na výjimečné příležitosti, ale zcela běžné oblečení, jak ostatně můžeme vidět i ve filmech. Tak jako naši vojáci běhají po bojišti v maskáčích, skotští hrdinové, kteří bojují za své osvobození tak, jako je představuje třeba Mel Gibson ve filmu Statečné srdce, běhají v kiltech..

 

Skotové se k tomuto oblečení hrdě hlásí, protože podporuje jejích národní uvědomění a sebedůvěru. Poměrně často je v něm vidět  například sir Sean Connery. Nosí jej Skotové nejen ve své zemi, ale  po celém světě. Tento tradiční oděv je pro ně symbolem jejich příslušnosti k národu, který si hrdost, svobodomyslnost a nepokořenost  uchoval po celá staletí.

Foto © Depositphotos.com/encrier