Skotsko není ani zemí s teplými plážemi, ano zimní lyžařské středisko. Už sám vstup na ostrov, kde leží tato zajímavá země evokuje starobylost, tradice a konzervativizmus. Jako by lidé, kteří žijí odděleni od evropské pevniny dávali najevo svou výlučnost i tím, že se drží starých tradic a zvyků. Stejně tak se tváří i jejich města a vesnice. Navštívíme-li hlavní město Skotska – Edinburgh, máme na některých místech pocit, že jsme se ocitli o několik století zpět. Město se nachází na seznamu UNESCO jako místo s největší koncentrací historických budov se znaky klasické anglické architektury na jednom místě.
Skotské hlavní město se dělí na starou a novou část, i když nová část je sama o sobě komplexem starým více než dvě stě let. Každá část města má svou páteř, kterou tvoří dvě hlavní ulice. Staré město spojuje Royal Mile a novou od něho odděluje Princes Street.
Na město shlíží starobylý Edinburský hrad, který tvoří důkladně opevněný komplex hradeb a věží. Skotský národ v něm vidí symbol celé země.
Procházíte-li městem, zejména jeho starou částí, padá na vás historie se všech stran. Starobylé, křivolaké uličky, které se liší svými jmény i po jednotlivých úsecích. Ocitli jsme se prostě o několik století zpátky a kdybychom potkali krále Eduarda I., tak nás to vůbec nepřekvapí, stejně jako nás nepřekvapí muži ve skotských sukních, kteří sem nějak patří.
Co nás ale překvapí, je dům přímo pod Edinburským hradem. Muzeum skotského národního nápoje, který získal oblibu po celém světě, ale jen ve Skotsku je originální. Whisky!
Nejenže tady uvidíme rarity, které jinde na světě nenajdeme, ale dozvíme se tady vše od počátku její historie přes současnost a zakončit můžeme ochutnávkou.
Ale pozor - skotská whisky je stejná jako její země. Drsná, silná a omamná.